Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové si v kolonii vybudují sprchy

  4:24aktualizováno  4:24
Frýdek-Místek - Koupelové centrum si vybudují Romové z kolonie v ulici Míru ve Frýdku-Místku. Staré domy a dvory v této kolonii na periferii města bývaly ještě před pár lety místem, kam nebylo radno chodit. Nyní už se však dva roky místní Romové i další obyvatelé čtvrti ve spolupráci s městskými úředníky snaží, aby jejich obydlí vypadala lépe a dalo se v nich žít. Jednu z hospodářských staveb ve dvorech ulice si teď Romové sami upraví na společné sprchy, umývárnu a prádelnu.

Materiál na stavbu poskytne radnice
Materiál jim poskytne radnice. "Budou na tom pracovat jejich firmy a město umožní Romům z ulice Míru použít k přestavbě objektu materiál z koupelen v nyní přestavovaném hotelovém domě," řekla místostarostka Frýdku-Místku Eva Richtrová. Koupání obyvatel kolonie doposud připomíná scény z francouzského velkofilmu Germinal, který popisuje těžký život horníků v minulém století.

"Musíme nejprve nabrat studenou vodu do vaničky. Pak ji ohřejeme na kamnech a vykoupeme po jednom nebo po dvou děti. Po nich jdeme na řadu my, dospělí," říká Rudolf Bongylay. Město vidí ve stavbě umývárny a prádelny možnost zvýšit šanci lidí na běžnou hygienu. V domech totiž neexistují koupelny a někteří obyvatelé čtvrti si museli vyrobit ve starých bytech provizorní sprchovací kouty.

Alespoň budu dělat, říká nezaměstnaný
"Ty domy tak byly kdysi konstruovány," řekla Eva Richtrová. Ladislav Bongylay, který bydlí v přístřeší, se už těší na stavbu společné umývárny a prádelny. "Nemám teď práci. Aspoň budu zase něco dělat," říká muž. Většina obyvatel nápad s očistným centrem vítá, ale některé matky se obávají, že v zimě může být vzdálenost mezi byty a umývárnami rizikem pro jejich děti.

"Než přijdou domů, mohou se na sněhu a mrazu nachladit," řekla jedna z romských žen. Materiál na stavbu společné koupeny a prádelny poskytne Romům město z hotelového domu ve čtvrti Koloredov. Ten stavbaři přestavují nákladem zhruba šedesáti milionů korun na malometrážní byty a provozovny pro podnikatele. Před zahájením stavby si z pokojů mohli Romové odnést starý nábytek. Už v příštím týdnu si budou moci Romové z hotelového domu odmontovat sprchy a umyvadla.

Práci na stvabě odvedou romské firmy
"Poskytneme jim také možnost opatrně odsekat dlaždičky v koupelnách a další materiál na stavbu společných sprch," řekla místostarostka Eva Richtrová. Očistné centrum si budou Romové také sami provozovat. "Dali jsme jim tyto objekty do pronájmu. Budou platit za energii," řekla místostarostka. Dvě automatické pračky do centra zajistil obyvatelům ulice Míru poslanec za ČSSD Jiří Hofman.

Romské firmy pod dohledem městských úředníků už vybudovaly na ulici Míru také přístřeší a sportovní hřiště. "Už dva roky se s Romy na ulici Míru velmi dobře spolupracuje. Vybudovali jsme tam například přístřeší, které je na mnohem větší úrovni než městské oficiální holobyty za policejní stanicí. To umožňuje například neplatičům zůstat bydlet v kolonii, ač musí soudním příkazem opustit byt. Nyní chceme, aby romské firmy opravovaly střechy na podobné periferii zvané Berlín," řekla Eva Richtrová. Do staveb v ulici Míru už radnice dala zhruba jeden milion korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz