Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové prchli před pochodem skinů ze Svitav

  17:27aktualizováno  17:27
Asi 90 příznivců hnutí skinhead se zúčastnilo protestního pochodu Svitavami. Chtěli tak upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před třemi lety odsouzen za vraždu Roma k 17 letům vězení. Místní lidé romské národnosti raději město opustili.

Pochod skinheadů ve Svitavách | foto: Michal KlímaMF DNES

Průvod vyrazil před polednem od železničního nádraží přes celé město k restauraci, kde se vražda před pěti lety stala. Tam organizátoři pochodu přečetli dopis, který Pechanec napsal z vězení, a přednesli projev, v němž kritizovali Pechancovo odsouzení a požadovali obnovu procesu.

U restaurace na průvod začala křičet skupina asi deseti anarchistů. Policii se podařilo obě skupiny udržet několik desítek metrů od sebe, žádný konflikt nevznikl. Mluvčí svitavské policie Martina Simonová řekla, že veřejný pořádek nebyl narušen. Zasáhnout bylo připraveno přes 200 policistů.

Podle zástupce ředitele východočeské policie Miloše Kříže věnovala policie pochodu mimořádnou pozornost. "Z policejního pohledu akci hodnotíme úspěšně. Nedošlo ani k projevům extremismu, nezjistili jsme ani nášivky ani znaky, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu přestupku," řekl Kříž, který průvod osobně sledoval.

Účastníci průvodu skandovali různá hesla, například "Obnova procesu", "Pusťte Pechance" či "Vrah je jinde". Policie musela několikrát zastavit dopravu. Zájem svitavské veřejnosti ale demonstranti nevzbudili. Svitavští Romové podle svého neformální mluvčího Václava Kotlára v obavě o svou bezpečnost raději opustili město a uchýlili se většinou k příbuzným.

Po návratu před nádraží účastníci pochodu podepisovali petici za obnovu procesu a vybírali na to mezi sebou peníze. Před jednou hodinou odpoledne akci její svolavatel Jiří Švehlík ukončil, část lidí odešla do restaurace, ostatní se rozešli.

Matka: Syn je neviný
"Jsem přesvědčena o synově nevině. Naše dosavadní snahy o milost či obnovení procesu byly neúspěšné," řekla matka odsouzeného Bohumila Pechancová, která se protestní akce také zúčastnila.

Místní Romové kritizovali svitavskou radnici za to, že pochod nezakázala. Radnice se brání tím, že k zákazu akce neměla právo, protože její oznamovatel splnil všechny náležitosti zákona.

Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha Otu Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, později podlehla rakovině. Pechance poslal v roce 2003 soud na 17 let do vězení. - více zde

Znalci Pechance u soudu označili za člověka jen velmi těžko převychovatelného. Pechanec zase případ označil za vykonstruovaný. Důkazy předložené obžalobou byly podle něj smyšlené.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz