Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové obléhají ambasádu

  0:01aktualizováno  0:01
Česká ambasáda v Londýně se v těchto dnech přeměnila v "azylový dům pro bezdomovce". Na úřad se uchylují desítky českých občanů, často Romů, kteří žádají o zaplacení zpáteční cesty domů. Někteří dokonce pohrozili tím, že jinak budou spát před velvyslanectvím na ulici.

"V posledních dnech přichází stále více lidí, kteří očekávají, že jim zaplatíme cestu zpět," potvrdil český velvyslanec v Británii Štefan Fülle.

Nejsou to dřívější žadatelé o azyl, ale lidé, kteří se do Velké Británie vydali až po vstupu Česka do Evropské unie. Od 1. května totiž britské úřady už českým občanům neplatí sociální dávky či příspěvky na bydlení, ani nehradí cestu zpět speciálním letadlem, jako to dosud bylo v případě neúspěšných azylantů.

Řada lidí se proto zřejmě dostala po pár dnech pobytu v drahé Británii do finanční nouze a nemá ani na zpáteční cestu. Jen v úterý se takto přihlásilo dvanáct lidí, za poslední týden pak zhruba třicet.

Většinou tvrdí, že byli okradeni, ale nemají o tom policejní doklad, který ambasáda potřebuje. "Někteří spolupracují a v takovém případě jim lze standardní cestou pomoci peníze obstarat od příbuzných či přátel.

Ale jsou i tací, kteří tvrdí, že příbuzné ani známé nemají, a nás to dostává do patové situace, jak je dostat zpět domů," řekl velvyslanec Fülle. Diplomaté mohou peníze občanům v nouzi i půjčit, ale zároveň nechtějí, aby se tím vytvořil dojem, že jde o běžnou praxi.

"Na peníze se nehledí jen v případě opravdu mimořádných situací, ale ne v případě, když byl někdo okraden a potřebuje jen dva tisíce na autobus," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Romové: Ambasádo, zaplať mi cestu
Před deseti dny přijeli do Británie na návštěvu za známým. Když se chtěli vrátit zpět do České republiky, údajně jim někdo ukradl pas a také hotovost šest set liber.

Avšak policejní doklad chybí. Teď čekají, že jim cestu zpět domů zaplatí česká ambasáda. S téměř totožnými příběhy přicházejí nyní na zastupitelský úřad v Londýně desítky českých občanů, většinou Romů.

Do Británie vyrazili po vstupu Česka do Evropské unie s představou, že zde snadněji získají práci. Obvykle jim za pár dní dojdou peníze, chtějí se vrátit, ale nemají prostředky na cestu. A speciálními letadly pro neúspěšné azylanty se mohou vrátit jen ti, kteří do Británie přišli ještě před 1. květnem.

"Přicházejí nyní k nám s tím, že se jim sice podařilo najít práci, ale náklady na život v Británii jsou vysoké, a proto žádají peníze na cestu zpět," říká mluvčí české ambasády v Londýně David Frous.

Případ popisované okradené dvojice patřil zatím mezi ty komplikovanější. Oba dva totiž tvrdili, že nemají doma příbuzné ani známé, kteří by jim mohli obratem poslat peníze. Nakonec se přece jen podařilo najít řešení: autobusová společnost souhlasila, že dostane zaplaceno až poté, co je doveze do České republiky.

"Za velmi výjimečných okolností můžeme zprostředkovat cestu zpět domů," poznamenává k tomu Frous. Diplomaté v Londýně se nyní obávají dalšího přílivu lidí bez peněz, kteří budou žádat o uhrazení cesty zpět.

"Jsme samozřejmě připraveni pomoci každému českému občanovi v nouzi, ale nikdo nemůže očekávat, že se cestování bude platit z peněz daňových poplatníků," dodal Frous. To samé se týká i ubytování na ambasádě, což někteří příchozí důrazně požadovali.

"Na něco takového prostě nemáme kapacity," říká. Pokud se český občan ocitne bez prostředků v cizině, zastupitelský úřad obvykle zprostředkuje poslání peněz z domova od příbuzných či přátel. Finanční transakce trvá jen několik minut.

Vedle toho je možné ve výjimečném případě poskytnout půjčku na pokrytí nákladů na cestu, tu však musí schválit velvyslanec a také ministerstvo zahraničí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz