Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové: Nechceme peníze, jen parkoviště, kde můžeme čekat

  8:36aktualizováno  8:36
"Nechceme žádné peníze ani dary. Chceme jen místo, kde budeme moci zaparkovat svá auta a počkat, než se náš příbuzný uzdraví," vzkázali včera pražským úředníkům rumunští Romové, kteří se do Prahy sjeli, aby se modlili za sedmnáctiletého Iona Miclescu. Mladík se minulý týden málem utopil, teď leží v kómatu ve vinohradské nemocnici.

MF DNES včera hovořila s jeho otcem, romským "baronem" Robinsonem Dimofte. Teprve včera se vyjasnilo, že chlapec není synem romského krále, jenž vládne v rumunském okrese Vilcea zhruba 1 500 Romům. Jako syn níže postaveného "barona" se však o královský post může ucházet.

Jsou zvyklí tábořit kdekoli

"Naše tradice nám velí, že mu musíme být nablízku, dokud se neuzdraví," vysvětloval včera Robinson Dimofte. Do Prahy se proto už minulý čtvrtek začaly sjíždět desítky Romů z celé Evropy a usadily se přímo před nemocnicí - čtěte Desítky Rumunů se nastěhovaly před pražskou nemocnici, kde leží příbuzný

Po dohodě s radnicí Prahy 3 Romové přesídlili do žižkovského kempu Pražačka, kde měli až do nedělní půlnoci zaplaceno ubytování ze sbírky, kterou pro ně uspořádal radní Pavel Hurda spolu s romským aktivistou Štefanem Ličartovským.

"Zástupci města nám slíbili, že nám najdou místo, kde můžeme zůstat. Jenže nás přesunuli někam do centra a po třech dnech tam po nás chtěli, abychom zaplatili hrozně moc peněz. Proto jsme se vydali jinam," vysvětlovali včera odpoledne muži, kteří zůstali jako jedni z posledních na břehu Počernického rybníka - čtěte Rumunští Romové opustili kemp a utábořili se v Počernicích.

Jeroným Janíček z radnice Prahy 3 říká, že Romy nikam nevezli, pouze je strážníci vyprovodili do kempu. "Suplovali jsme do jisté míry roli státu kvůli našim občanům, byl pátek odpoledne a nidko by za nás situaci nevyřešil," poznamenal. Radnice čekala pomoc od Kocábova ministerstva. "Kdyby ministr zareagoval pružně a nepřál nám místo toho hodně štěstí, nemuseli mít problémy ani rumunští Romové ani další městské části," domnívá se Janíček. Podle něj stačilo najít plochu, kde by Romové mohli volně tábořit, ušetřily by se náklady za policejní manévry.

Romové nemuseli zůstávat v jednom kempu. Věděli, kolik by měli od začátku týdne platit. "Nikdo je k ničemu nenutil," podotkl Janíček. "Jsou to turisté, kteří se mohou svobodně rozhodnout, kde budou bydlet. To jsme jim opakovaně řekli," dodal.

K chráněnému rybníku Romové přišli v pondělí večer. To, že kempování u rybníka bude problém, netušili. V Rumunsku je totiž jako v jedné z posledních zemí EU dovoleno tábořit kdekoli. "Nechtěli jsme nikoho obtěžovat. A tady jsme neviděli žádnou ceduli, že by to byl soukromý majetek, tak jsme tu zůstali," krčil rameny otec nemocného mladíka.

Podle starosty Dolních Počernic Zbyňka Richtera se Romové k rybníku dostali vjezdem z Českobrodské ulice. Podle něho tam byla značka zákaz vjezdu, ale tu Rumuni strhli. "Argumentem je, že to je přírodní památka, a tam je zakázáno vjíždět, stanovat, tábořit či rozdělávat ohně," řekl starosta v rádiu Impuls.

"Vrátíme se k nemocnici"

Vjezd, kterým se Romové s auty k rybníku dostali, střežilo včera po celý den zhruba deset strážníků. "Celou oblast monitorujeme. Většina Rumunů během dne přesídlila, ale nevíme kam," popisoval dopoledne mluvčí pražských strážníků Jan Čihák. Podle lidí, kteří u rybníka zůstali jako jedni z posledních, se ostatní vydali hledat jiná místa k přespání v Praze nebo odjeli domů.

"Policisté, kteří nás támhle střeží, totiž nepouštějí zpět auta, která odjela třeba pro jídlo," vysvětloval Dimofte. Řešením by podle něj bylo, kdyby jim město nabídlo nějaký prostor k parkování, kde nebudou nikoho rušit, a také kdyby si k jednání s nimi vzali úředníci tlumočníka.

"Jestli se žádné místo nenajde, budeme se muset vrátit k nemocnici. Nemůžeme porušovat své zákony, které nám velí tu zůstat," krčil rameny Dimofte. Jenže jak se zdá, pražský magistrát se k řešení situace zatím nemá. "Nic neřešíme, ani jsme o to nebyli požádáni," řekl včera radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz