Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové hledají práci stále hůře

  0:01aktualizováno  0:01
Nezaměstnaných Romů prudce přibývá - jen jeden z deseti má podle odborníků práci. Oficiální statistiky však neexistují. Úřady práce evidují nezaměstnané bez rozdílu barvy pleti. A proč se Romové ocitají stále více na okraji společnosti?

PŘEHLED VŠECH DÍLŮ
Seriál MF DNES a nezaměstnaných: Nemám práci. Proč?

Statistika je to až děsivá. Romové v Čechách o práci skoro nezavadí, ale nikdo přesně neví, jak velký problém to pro stát ve skutečnosti je.

Jakékoliv kvalifikované odhady nejsou po ruce. Úřady práce totiž nesmějí evidovat nezaměstnané Romy zvlášť. "Jejich počet můžeme jen odhadovat," říká Dagmar Petříková, vedoucí pobočky ostravského úřadu práce ve Vítkovicích, kde žije značná populace ostravských Romů.

A stejně to dělají v Českém Krumlově. "Nesmíme to dělat. Bylo by to diskriminující. Práci hledáme lidem bez rozdílu barvy pleti," potvrzuje šéf úřadu práce František Petera.

Romové nicméně podlemluvčí ministerstva práce a sociálních věci Kateřiny Prejdové patří - vedle maminek s malými dětmi a lidí nad padesát let - ke skupinám, které těžce hledají práci.

A důvody vysoké romské nezaměstnanosti? "Nízká kvalifikace. Místa, na něž není zapotřebí vzdělání, dnes už skoro nenajdete," vysvětluje Petříková, která si nemyslí, že by Romové nedostávali práci kvůli rasistickým předsudkům. "Nemáme nekvalifikovaným lidem co nabídnout, ať už jsou bílí či snědí."

Vítkovický úřad práce eviduje zhruba desítku volných míst pro nekvalifikované zájemce o práci. Jde omísta kopáčů. K dalším je už zapotřebí například řidičský či strojní průkaz nebo svářečské zkoušky.

Jan Černý z humanitární společnosti Člověk v tísni připomíná, že z míst kopáčů vytlačují Romy levnější Ukrajinci a Slováci. Sami Romové mají prý o práci stále menší zájem. "Jde o 'rodinnou nezaměstnanost', kdy se děti už odmalička neučí základním návykům, že rodiče chodí do práce vydělávat peníze," říká Petříková.

Jak to změnit? "Pomoci mohou lidé, kteří s Romy pracují a pomáhají jim. Měli by se je snažit přesvědčit, že musí usilovat o vzdělání. Ale to je práce na mnoho let," vysvětluje Petříková.

I ředitel Romského střediska v Brně Miroslav Zíma tvrdí, že Romy při hledání práce handicapuje nevzdělanost. A někdy i rasistické předsudky. "Ale to se těžko dokazuje.
Hodně Romů mi už řeklo, že si práci telefonem sehnali, ale když se přišli ukázat, řekli jim, že místo je už obsazeno."

Vítkovický úřad práce nenabízí Romům žádný speciální rekvalifikační kurz. "Ale snažíme se přeškolit všechny lidi bez vzdělání," říká Petříková.

Nezaměstnanost Romů chtějí alespoň zmírnit radní v Bruntále, kde vymysleli projekt romské pracovní čety. Devět Romů se účastní kurzu v oboru zedník a dlaždič. Po jeho dokončení budou opravovat chodníky. "Chceme, aby lidé viděli Romy poctivě pracovat," řekl romský poradce Jozef Baláž.

Pracovní četa je placena ze dvou "měšců". Část peněz poskytuje úřad práce, druhou doplácí Liga za lidská práva. Výsledky dalšího projektu na pomoc nezaměstnaným Romům v Ostravě jsou nejasné. Romská zaměstnanecká agentura, která měla organizovat rekvalifikační kurzy pro 500 lidí, čelí podezření z mnohamilionové zpronevěry dotací. Majitelé agentury, Milan Polhoš a Aleš Baran, jakékoli podezření odmítají.


Vážení čtenáři,
omlouváme se, diskusi pod tímto článkem jsme kvůli rasistiským komentářům některých čtenářů stáhli. Děkujeme za pochopení.
Respektujeme zároveň právo těch, kdo chtějí vyjádřit své pocity a názory, a nabízíme pro tuto příležitost e-mailovou adresu
idnes@idnes.cz Vybrané příspěvky zařadíme do rubriky Názory čtenářů
Michal Hanák, vedoucí serveru zpravy.idnes.cz

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první zasedání nového kabinetu jako...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...Najdete na iDNES.cz