Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové lobbovali u premiéra za svého zmocněnce. Věří, že funkce bude

  16:05aktualizováno  19:54
Premiér Petr Nečas v pondělí odpoledne přijal na Úřadu vlády zástupce občanského sdružení Celostátní asociace Romů ČR. Věnoval jim necelou hodinu. Romové z jednání odešli s příslibem další schůzky a přesvědčením, že si na ní prosadí vznik nového úřadu zmocněnce pro romskou problematiku.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková má podle Romů příliš práce, proto by chtěli svého vlastního zástupce na Úřadu vlády. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Pan premiér naše požadavky vyslyšel a jednoznačně prohlásil, že vláda má zájem se problematikou zabývat. On sám se přiklání k možnosti takového institutu, jakým by byl vládní zmocněnec pro romskou problematiku," řekl po jednání místopředseda Celostátní asociace Romů ČR Stanislav Daniel.

Podle Romů by zmocněnec měl spadat přímo pod premiéra a měl by mít svůj samostatný úřad. Kdy by mohl začít fungovat a kolik by jeho zřízení stálo, o tom podle nich zatím řeč nebyla.

Své kandidáty už Romové mají. Konkrétní jména ale novinářům neřekli s tím, že je nejdříve sdělí Petru Nečasovi.

Premiér ale nadšení pro další funkce mírní. "Informoval jsem zástupce Celostátní asociace Romů, že ministr není cesta, kterou bychom šli, ale bavit se o někom, kdo v sobě bude komplexně zahrnovat romskou problematiku, je věc, která je hodná zamyšlení," uvedl Petr Nečas v tiskovém prohlášení.

Vyjádření Moniky Šimůnkové

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva iDNES.cz celou věc komentovala slovy:

To, jestli bude zřízen samostatný zmocněnec pro Romy, je zcela na rozhodnutí pana premiéra. Každopádně romská problematika zasluhuje posílení politické podpory, více času a více personálních kapacit, než mám nyní k dispozici. Nástrojů k jejímu řešení tu nyní máme docela dost, ale postavení toho, kdo ji reprezentuje, je nutné posílit, aby bylo možné lépe prosazovat přijatá opatření. V současné době nemám například žádné nástroje k tomu, abych donutila ministra školství, aby začal naplňovat opatření Strategie boje proti sociálnímu vyloučení týkající se redukce počtu praktických škol a tím i zamezil bezdůvodnému umisťování romských dětí do těchto škol. Nyní je to jen na bázi spolupráce a čekání na to, zda se opatření začnou dodržovat, nebo ne.

Již nyní má romskou problematiku na starosti vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, při Úřadu vlády funguje také rada vlády pro národnostní menšiny a vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Romové z asociace ale tvrdí, že to nestačí. "Tato problematika je tak obšírná, že si na to zasluhuje samostatného pracovníka," dodal Daniel.

Opačný názor: Romové by neměli žádat výjimky

Ne všichni Romové s názorem občanského sdružení souhlasí. "Určitě to strhne vlnu nevole, protože jestliže jiné národnostní menšiny nemají svého vlastního zmocněnce, tak nevím, proč zrovna my Romové bychom ho mít měli," míní Drahomír Radek Horváth z děčínské pobočky Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

"Navíc je tu spoustu institucí, které se snaží romskou problematiku primárně řešit. Osobně k nim můžu mít výhrady, ale nikdy bych si netroufl tvrdit, že svoji práci dělají špatně. Je to otázka politické vůle a posílení jejich pravomocí," dodal Horváth.

Aktivista poukazuje i na finanční zátěž, kterou by si úřad dalšího zmocněnce nejspíš vyžádal. "V době škrtů a utahování si opasků není na pořadu dne zřizovat nový úřad, kde by byla nutná samostatná finanční kapitola. To bych raději přidal matkám na mateřské nebo svobodným matkám," míní Horváth.

Podle Radka Horvátha asociace rozhodně nemluví za většinu Romů. "Nevnímám je jako organizaci, která by celostátně zastupovala Romy. Nová romská strana aspoň sesbírala nutných tisíc podpisů, zatímco občanské sdružení sezvalo na konferenci do Brna pár desítek Romů a ti se usnesli, že založí občanské sdružení," domnívá se Horváth.

Celostátní asociace Romů ČR vznikla loni na podzim s tím, že bude hájit zájmy menšiny, propojí romské organizace a bude partnerem pro vládu a úřady. To, že by měla nedostatečný mandát, Daniel odmítá. "Zastupujeme 24 romských sdružení, jsme jejich asociací, ale samozřejmě není možné zastřešit všechny organizace," míní místopředseda sdružení.

Jednali i o břeclavské kauze

Romové s Nečasem jednali necelou hodinu. "Probírali jsme otázku vzdělanosti Romů, bezpečnosti, zaměstnanosti, sociální a bytové politiky," dodal Daniel s tím, že tématem byl i případ falešného napadení z Břeclavi (více o lži chlapce z Břeclavi čtěte zde) a poukázání na existenci romské asociace.

"Důležitý je i návrh na vytvoření odborných týmů, které by nastavily řešení například v rámci zaměstnanosti," doplnil předseda sdružení Vladimír Galbavý.

Podle Nečase je potřeba hledat pozitivní vzory úspěšných Romů, kteří se plně integrovali. "Má to být nejenom vzor pro romskou komunitu, ale také zpráva majoritní společnosti, že máme posuzovat lidi podle toho, jací skutečně jsou," prohlásil premiér. Klíčové pro integraci je podle Nečase vzdělání, ale i opatření, která se týkají trhu práce, sdělovacích prostředků, kultury a podobně.

S premiérem by se zástupci asociace chtěli v nejbližší době opět setkat a upřesnit si, jaké pravomoci by zmocněnec měl a podle jakých pravidel by mohl konat. "Neměl by to v žádném případě být jen řadový pracovník Úřadu vlády, který nemá žádné pravomoci. To by bylo špatné," řekl Daniel.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz