Barack Obama se vítá s Mittem Romneym na začátku první předvolební televizní...

Barack Obama se vítá s Mittem Romneym na začátku první předvolební televizní debaty v Coloradu (3. října 2012) | foto: AP

Romneymu debata pomohla, polovina voličů ho vnímá pozitivně

  • 58
Podařené vystoupení v první prezidentské debatě republikánskému kandidátovi Mittu Romneymu pomohlo. Díky ní ho nyní vnímá pozitivně více než polovina voličů. Romney se také poprvé jasně distancoval od toho, že před časem označil 47 procent Američanů za lidi spoléhající na pomoc státu.

Vyplývá to alespoň z průzkumu Reuters/Ipsos, podle něhož nyní Američané Romneyho vnímají jako lepšího kandidáta než současného prezidenta Baracka Obamu v několika klíčových oblastech, včetně snižování rozpočtového deficitu, posilování ekonomiky nebo tvorby nových pracovních míst.

Romney si spravil chuť

V první debatě trumfnul Obamu

Dvojsnímek Mitta Romneyho a Baracka Obamy z první televizní debaty v Coloradu

Bývalému guvernérovi státu Massachusetts se po středeční debatě, z níž vyšel podle většiny komentátorů jako jasný vítěz, také podařilo stáhnout Obamův náskok v oblastech daňové politiky, sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění pro seniory.

Obamu ale povzbudily údaje o nezaměstnanosti, která klesla na nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce. Míra nezaměstnanosti se překvapivě snížila o 0,3 procentního bodu na 7,8 procenta, když většina ekonomů spíše počítala se zvýšením.

Romney pokles nezaměstnanosti odbyl slovy, že "takhle skutečné oživení nevypadá". Obama naopak řekl, že "... země je již příliš daleko, než aby se obrátila zpět".

Bude záležet na dalších debatách

I díky debatě, kterou sledovalo 67,2 milionu Američanů, nyní 51 procent voličů vnímá Romneyho pozitivně. Je to přitom poprvé, co se přehoupl přes 50 procent. Obamova obliba se nezměnila a je vnímán pozitivně 56 procenty svých spoluobčanů. Celkově se však jeho náskok snížil o dvě procenta a nad Romneym nyní podle průzkumu, v němž on-line odpovídalo 536 registrovaných voličů, vede v poměru 48 ku 43 procentům.

Skutečný dopad první televizní debaty však ukážou podle analytika Cliffa Younga až následující dny a další a širší výzkumy veřejného mínění. Young je přesvědčen, že pokud by se Romneymu dařilo i ve zbývajících dvou debatách s Obamou, mohly by se voličské preference výrazně pohnout.

Po první debatě podle průzkumu Reuters/Ipsos vidí Romneyho v lepším světle 27 procent dotázaných, 19 procent v horším a 40 procent nezměnilo názor. Obama žádný výrazný posun nezaznamenal. U 16 procent lidí se jejich názor na Obamu zlepšil, u 18 procent zhoršil a u 54 zůstal stejný.

Obama Romneyho po debatě zkritizoval

Obama si je samozřejmě nevydařené debaty moc dobře vědom a jeho poradci už přiznali, že bude muset změnit svůj přístup před dalším duelem, který se odehraje 16. října. Obama také po debatě vyrazil mezi své příznivce a během setkání s nimi prý působil mnohem energičtěji než v televizním studiu.

Prezident také okamžitě začal Romneyho za jeho prohlášení ostře kritizovat. Pustil se do něj však až po debatě, na předvolebních shromážděních se svými příznivci. "Ví moc dobře, že nechceme to, co nabízel za uplynulý rok. Pokud chcete být prezidentem, tak dlužíte Američanům pravdu," řekl na shromáždění v Denveru, kde se také odehrála televizní debata.

"Ve středu jsem se setkal s velmi energickým chlapíkem jménem Mitt Romney, ale nemohl to být Mitt Romney, protože ten skutečný jezdil po celé zemi a sliboval daňové škrty za pět bilionů dolarů (95 bilionů korun)," řekl Obama v často sarkastickém projevu, během něhož působil mnohem důrazněji než při středeční debatě. "Ale pravda je taková, že guvernér Romney nemůže tento plán realizovat, aniž by nafoukl deficit, nebo to hodil na střední třídu," dodal.

Obamova kampaň na Romneyho po měsíce útočila kvůli jeho podpoře prodloužení daňových úlev pro bohaté, které budou podle organizace Tax Policy Center stát během deseti let pět bilionů dolarů. Romney v debatě tento údaj odmítl a trval na tom, že jeho záměry deficit nezvýší.

Romney na jiném shromáždění v Denveru řekl, že "americký lid měl možnost vidět dvě velmi odlišné vize pro zemi". "Prezidentova vize je rozšiřování vlády... já namísto toho vidím prosperitu, která přichází prostřednictvím svobody," zopakoval Romney své výroky ze středeční debaty.

Jeden z vedoucích představitelů Obamova volebního týmu David Axelrod připustil, že v kampani budou provedeny některé změny. V příští debatě bude muset dle svých poradců změnit přístup, lépe se hájit a více potrápit Romneyho kvůli jeho plánům na zlepšení ekonomiky, píše list The Washington Post.

Romney se omluvil za předchozí výroky

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney se mezitím poprvé jasně distancoval od svého výroku na tajně pořízené nahrávce, kde označil 47 procent Američanů za lidi spoléhající na pomoc státu, kteří budou stůj co stůj volit Obamu, a on si s nimi tedy nemusí dělat hlavu. Teď svá tehdejší slova označil za "úplně špatná".

"Je s ním 47 procent lidí, kteří jsou závislí na vládě, kteří si myslí, že jsou oběti, kteří si myslí, že vláda se o ně má postarat, že mají právo na zdravotní péči, na stravu, na bydlení, na všechno. Nikdy je nepřesvědčím, že mají mít osobní odpovědnost a postarat se o svůj život," uvedl mimo jiné pětašedesátiletý politik v květnu na večeři s bohatými přispěvateli na volební kampaň (více čtěte zde).

Bývalý guvernér státu Massachusetts se k výrokům, které v posledních týdnech negativně poznamenaly jeho kampaň, původně přihlásil, i když řekl, že je nepovažuje za "elegantně pronesené". Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News byl v kritice svých slov mnohem jednoznačnější.

"V tomto případě jsem řekl něco, co bylo úplně špatné. Jsem však zcela přesvědčen o tom, že můj život ukázal, že se zajímám o 100 procent (Američanů)... Celá tahle kampaň je o těch 100 procentech. Až se stanu prezidentem, bude to o pomoci těm 100 procentům," nechal se slyšet Romney.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video