Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romantickým údolím Dalejského potoka

  12:51aktualizováno  12:51
Praha - Ten, kdo na přelomu prázdnin zrovna nepobývá někde daleko za hranicemi hlavního města, jistě uvítá nabídku na nenáročný výšlap, při němž ani neopustí hranice metropole a přitom se snadno dostane do míst skýtající skvělé krajinné scenérie. Naším dnešním cílem bude vycházka do Dalejského a Prokopského údolí, jež tvoří souvislý přírodní park. Trasu lze rovněž pohodně projet na kole, a to aniž by bylo nutné vynakládat nějaké zvláštní úsilí. Výlet lze snadno zvládnout i za půl dne.

Motorový osobní vlak nás na trati vedoucí z Prahy přes Rudnou do Berouna dopraví podle jízdního řádu za sedmnáct minut a deset korun ze Smíchova do Řeporyjí. Kdo má legitimaci městské hromadné dopravy, nemusí si kupovat jízdenku, protože tato stanice je v rámci pražské integrované dopravy ještě na území hlavního města. Nejzajímavější řeporyjskou stavbou je kostel svatých Petra a Pavla na tamním návrší, původně románský, později barokně přestavěný. Drobná zajímavost - rokoková klika na dveřích má tvar lidské ruky.

Z obce se vydáme po zelené přes můstek podél potoka. V místě, kde značka opouští údolí Dalejského potoka, odbočíme vpravo a po cestě podél kolejí dojdeme až k soustavě bývalých lomů. Po cestě mineme několik ruin bývalých hospodářských budov, v jejichž štítech jsou ještě čitelné firemní nápisy. Nejprve jsou to v náletech zeleně ukryté trosky Válcoven a mlýnů V. Trunečky, o kus dál celý areál někdejší vápenky firmy Biskup, Kvís a Kotrba.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd ze Smíchova v 9.02, příjezd do Řeporyjí v 9.19 hodin. Zpět - busem 120 nebo 104 ze stanice Hlubočepská do konečné stanice Na Knížecí.
KILOMETRY: Řeporyje 0, železniční zastávka Holyně 4, Dalejské údolí 1, jezírko 2, bus Hlubočepská 1, celkem 8 km.
MAPA: Okolí Prahy - západ (edice KČT číslo 36, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Lepší je vzít si jídlo a pití do batohu. Přesto: Řeporyje - restaurace a cukrárna na náměstí, Hlubočepy - hostinec U Zábranských, Besední restaurace u trati.
Naproti je vchod do asi padesátimetrového tunelu, jímž projdeme do ohromného opuštěného vápencového lomu. Na dně tunelu jsou ještě patrné zbytky kolejí někdejší svážné dráhy na vápenec. Bizarní prostor připomene leckomu filmové westerny. Zvláštností lomu je malá nenápadná jeskyňka s výskytem zajímavého nerostu - kalcitu. Tento bílý až nažloutlý čirý nerost - v podstatě je to uhličitan vápenatý, krystalizovaný vápenec - se vyskytuje v přírodě poměrně často. Ve stupnici tvrdosti nerostů je na jednom z nejnižších míst, takže ho lze rýpat i kapesním nožem.

Tunelem se vrátíme k železniční trati, půjdeme několik desítek metrů po lesní cestě do mírného kopce a odbočíme první neznačenou stezkou vpravo. Ta nás po několika minutách dovede opět do údolí Dalejského potoka. Setkáme se tam s modrou značkou vedoucí k malé železniční zastávce Praha-Holyně. Kdyby nás překvapil déšť, je odtud možné jet vlakem na Smíchov. Pokud však bude počasí přát, jako že nejspíš ano, půjdeme dál po modré značce podél skal.

V takzvaném Červeném lomu i na jiných místech jsou naleziště prvohorních zkamenělin, zejména zlomků lilijic. Spokojíme se s jejich hledáním a sběrem na povrchu, do hloubky vrtat rozhodně nebudeme. Nakonec sejdeme na asfaltovou silničku, která u železničního nadjezdu směřuje jednak do Klukovic - také odtud je možné jet do metropole, pro změnu autobusem - jednak do Prokopského údolí. Louka na začátku údolí sahá k Dalejskému potoku, u něhož jsou zbytky skruží a betonových okrajů někdejšího malého koupaliště, které bývalo před lety hojně navštěvováno.

Tajemně vyhlížející otvory ve strmé stráni vysoko nahoře jsou vstupy do miniaturních Klukovických jeskyní. Jsou dosažitelné při odbočení ze žluté značky, která vede z údolí směrem do Jinonic.

Prokopské údolí, tradiční vycházková trasa zejména obyvatel z blízkých sídlišť, bylo vyhlášeno přírodní rezervací o rozloze sta hektarů téměř před čtvrt stoletím. Patří mezi nejromantičtější části Prahy a je charakteristické paleontologickými lokalitami, krasovými jevy a geologickými profily pravěkého devonského období. Na vyvřelých horninách starších prvohor a vápencích jsou skalní stepi, dubohabrové a suťové lesy i teplomilné doubravy. Údolím i okolními kopci vede naučná stezka.

Reliéf údolí byl bohužel v minulosti značně poškozen těžbou vápence, při níž byl zničen nejen cenný kostel svatého Prokopa, ale i pověstná a často navštěvovaná Prokopská jeskyně, kde podle pověsti žil poustevnickým životem svatý Prokop.

Během cesty údolím je možné projít jeskyňkou, přesněji řečeno malým tunelem, který je pozůstatkem po někdejší těžbě vápence. Z asfaltové silničky odbočuje modře značená stezka k jezírku, které je neodmyslitelnou součástí Prokopského údolí. Vzniklo v roce 1905 výronem spodní vody, má rozlohu deseti arů a je téměř deset metrů hluboké.

V závěru túry projdeme pod dvěma vzájemně se překrývajícími viadukty, které jsou pražskou raritou. Železničním tratím, jež vedou jednak do Holyně, jednak na Žvahov, se zejména v tomto místě říká Pražský semmering, a to podle vysokohorské železnice s velkým převýšením, která vznikla v Rakousku.

Viadukty byly postaveny v letech 1870 až 1872 a pěkně se pod nimi rozléhá ozvěna. Nedaleko odtud je zastávka Hlubočepská, nyní o pár desítek metrů dočasně posunutá, odkud jezdí téměř každou půlhodinu autobusy číslo 120 nebo 104 na Smíchov, do konečné zastávky Na Knížecí. Odtud je to už jen pár metrů ke stanici metra B Anděl.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Po stopách krále Václava II.

Původně románský kostel svatého Petra a Pavla v Řeporyjích. (3. srpna 2001)

Ruiny někdejší vápenky firmy Biskup, Kvís a Kotrba. (3. srpna 2001)

Vstup tunelem do opuštěného lomu na vápenec. (3. srpna 2001)

Unikátní jezírko v Prokopském údolí. (3. srpna 2001)

Hlubočepské viadukty byly postaveny během necelých tří let. (3. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz