Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rom odmítá žalobu kvůli útoku na skiny

  16:06aktualizováno  16:06
Rom Petr Gábor se cítí poškozen. Sedí totiž na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Jeseníku s trojicí mladíků, kteří jsou obviněni z útoku na Gábora s rasovým podtextem, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a výtržnictví. Gábor má na krku "jen" výtržnictví.

"To mám za to, že jsem chtěl svou družku a sebe před skiny ochránit. Pomalu ze mě tady udělají viníka celého případu," zlobí se Gábor.

Ke konfliktu došlo na jaře ve vestibulu autobusového nádraží v Jeseníku. Podle obžaloby trojice Martin Jaš, Martin Hejný a Petr Blajze napadla Gábora a dvě romské ženy, které byly s ním. - více zde

"Uráželi je rasistickými nadávkami a vyhrožovali zabitím," uvedl státní zástupce Ladislav Prouza. "Nadávali nám do černých sviní a křičeli cikáni do plynu," vypověděla u soudu Gáborova družka Marie Čorojová.

Ani ona nechápe, proč je Gábor obžalován. "On jim jenom řekl, ať si nás nevšímají. Oni se na něj vrhli a on se stačil jenom krýt," popsala Čorojová. Když chtěla druhovi pomoci, dostala rovněž pěstí.

Gábor skončil na zemi a po kopanci do hlavy ztratil na chvíli vědomí. "Oni nás napadli, takže kdyby mi nepomohl, taky jsem mohla skončit v nemocnici," říká Čorojová.

Rom skiny údajně napadl
Státní zástupce zdůvodnil obžalobu Gábora tím, že mladíky napadl. "Když Romům vyhrožovali, Gábor na jednoho z nich zaútočil a vyprovokoval tak potyčku," uvedl Prouza. Gábor to ale odmítá. "Oni si tady myslí, že bych se sám pustil do tří skinů. To by mě ani nenapadlo," tvrdí Gábor.

Trojice mladíků celý konflikt prezentuje úplně jinak. "Seděli jsme ve vestibulu, když k nám přišel ten Rom, že ho provokujeme a že zavolá policii. Otočil se k Hejnému a kopl ho do břicha," uvedl Blajze.

Podle něj se jen bránili útoku Roma. "Dávali jsme si pozor, aby nepadla rasistická nadávka a nic jsme mu neudělali. Jenom jsme ho zatlačili do rohu a chtěli ho uklidnit," dodal Blajze.

Jaš podotkl, že ho Gábor ještě třikrát udeřil. "Já jsem ho neudeřil. Kdybych ho chtěl zmlátit, tak to udělám hned. Já jsem se ale bít nechtěl," sdělil Jaš.

Hejný řekl, že Romové kauzu vyprovokovali záměrně. "V hale se objevila policie ve chvíli, kdy jsme Gábora zatlačili do rohu," uvedl. Odmítl, že by Gábora srazili na zem.

Policie popírá tvrzení skinů
Zasahující policista Petr Osina však u soudu sdělil, že na zemi byli všichni čtyři. "Vespod byl Gábor a na něm ostatní tři," řekl.

Soudce Dušan Jedlička případ odročil, protože nepřišli dva svědkové. Navíc Gábor si vyžádal jako svědka zaměstnankyni z nádraží, která podle něj vše viděla. "Já nevím, jak se jmenuje, ale poznal bych ji. Sama mi řekla, že se nebude bát povědět pravdu," řekl Gábor.

Trojice mladíků se do konfliktů s romskou komunitou pouští opakovaně. Martin Jaš byl už dokonce odsouzen v jiném případě, kdy brutálně zbil postiženého Roma, ke čtrnácti měsícům za mřížemi.

Jaš s Blajzem ve trojici s Martinem Stiskalou loni zaútočili v noci na romské manžele. Těhotnou ženu tehdy uhodili žulovou kostkou a jejího muže pořezali střepy v obličeji a na prsou. K hnutí skinheads se údajně nehlásí, ale podle posudků psychologa tíhnou k extremismu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Najdete na iDNES.cz