Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rok ruského embarga očima Češky: raketové zdražování a krokodýlí maso

  13:20aktualizováno  13:20
Je to rok, co prezident Vladimir Putin zakázal dovoz západních potravin do Ruska. Češka Eva Malá rok bedlivě sledovala situaci v ruských obchodech i restauracích a monitorovala dopady embarga na obyčejné Rusy.

Pečivo z uzbecké pekárny. Bohatá náplň se skládá z kusů hovězího, cibule a koření (26. srpna 2014). | foto: Archiv Evy Malé

V Moskvě učím angličtinu, sledovat projevy embarga jsem se rozhodla z prostého důvodu. Vadilo mi, jak západní zpravodajové popisovali hlavně prázdné regály v ruských obchodech. Ruští novináři zase prezentovali antisankce jako skvělou možnost pro zemi. Ani s jedním jsem nesouhlasila a chtěla přesněji zachytit realitu.

Během celého roku jsem navštěvovala obchody, supermarkety, pouliční trhy, restaurace, bary, hospody, festivaly, mluvila s řadou lidí. A to nejen v Moskvě, ale i v Novosibirsku, Jekatěrinburgu, Volgogradu, Nižním Novgorodě a dalších městech či vesnicích. Vše jsem zaznamenávala na facebookovém profilu nazvaném 365 Days of Russian Ban On Food. Zde si můžete přečíst, jak se situace s jídlem v Rusku vyvíjela.

SrpenPrázdné regály

Zákaz loni v srpnu způsobil, že Rusové se začali o potraviny více zajímat. Jelikož embargo přišlo nečekaně, prodejci ztratili původní dodavatele téměř přes noc. Výsledkem opravdu byly často ony prázdné regály obchodů a také první pokusy o pašování zakázaných potravin do země.

Nicméně vláda se nezastavila, do konce měsíce zavřela dvanáct poboček rychlého občerstvení McDonald’s, obvinila palírnu Jack Daniel’s z nekvalitní whiskey a zákaz rozšířila i o některá ukrajinská piva, vína a tvrdý alkohol.

ZáříMěsíc shnilého ovoce

Září se stalo měsícem shnilého ovoce a zeleniny, které zaplnilo prázdná místa na pultech některých supermarketů. V tomto období nebyl příjemný pohled ani na sekci masa a mléčných produktů, kde chyběl hlavně výběr sýrů a mléka.

Vláda mezitím vyšetřovala aktivity charity Ronald McDonald House, uzavřela dalších deset poboček McDonald’s, pokutovala moskevskou pobočku Burger King 100 tisíci rubly (asi 40 tisíc Kč) za porušení bezpečné manipulace s potravinami. A rozšířila embargo, tentokrát o veškeré ukrajinské sladkosti.

ŘíjenPřichází krokodýl

V říjnu se situace s ovocem a zeleninou částečně zlepšila, objevil se však nový problém: mléčné produkty a mléko. Kvůli pachuti ruského mléka, které se člověk nemohl zbavit dlouho po požití, to nebyl ani před embargem produkt, který by se dal doporučit. Teď se navíc vyskytovalo na pultech v minimálním množství nebo už zkažené.

Začal také růst počet pokusů o pašování zakázaných potravin, pohraničníci v říjnu evidovali přes 800 případů. Ruská kontrola bezpečnosti potravin povolila dovoz krokodýlího masa z Filipín jako náhražku za vepřové a hovězí a zároveň zrušila embargo z roku 2004 na dovoz vepřového z Číny (Rusko ho zavedlo kvůli častým chorobám zvířat).

Ceny potravin rostly, i přesto vláda dále rozšířila zákaz o vepřové a telecí vedlejší produkty, droby, tuk, veškeré maso z Moldavské republiky a zeleninu a ovoce z Ukrajiny.

ListopadKde je pohanka

V listopadu vypukla pohanková panika. V některých regionech cena oblíbené ruské přílohy vzrostla až o 80 %. Přicházely zprávy o zdražujících těstovinách (cena hrubé mouky byla o 70 % vyšší než před měsícem) a slunečnicovém oleji (dražší o 15 až 23 %).

Pozitivní informace dorazily alespoň z malé vesnice Solonovka, kde místní celebrity Alla a Alexandr Kokorinovi začali vyrábět kozí camembert. A co na to vláda? Ta opět rozšířila sankce o sýry z Ukrajiny a hovězí klobásy, párky, pečené a předkrájené maso z deseti evropských zemí.

ProsinecVodka je stálice

Před Vánocemi Rusko postihly dramaticky rostoucí ceny potravin: čerstvá rajčata stála o 34,5 % více než před embargem, okurky podražily o 20,7 % a brambory o 12,6 %.

Prezident Vladimir Putin ovšem snížil daň na vodku, její cena se tedy ani v nejhorším bodě krize nezměnila. Do podpory alkoholu se pustila i poslanecká sněmovna, která částečně zrušila zákon z roku 2012 omezující její reklamu. Do televizí a rádií se tak vrátily reklamy na alkohol místní výroby. Vánoční prázdniny se projevily ve výkonnosti úředníků a ti tento měsíc jen upřesnili zákaz na německé kuřecí a hovězí z Itálie, Maďarska a Černé Hory.

LedenVrací se sovětské jídlo

Nový rok přinesl na pulty obchodů sovětské produkty (například sýr Družba), nebývale vysokou inflaci a vlnu kontrol cen v supermarketech. Ty odhalily, že ceny základních potravin vzrostly o 10 až 150 %. Na nepříjemnou situaci si v lednu stěžovali i poslanci. Těm ve státní kantýně podražila populární sladká kaše o 150 %. Nicméně sankce se nadále rozšiřovaly, v prvním měsíci roku 2015 se k zakázaným produktům přidala ukrajinská sůl.

ÚnorPředčasná radost

Na začátku února hlásilo pět velkých ruských výrobců potravin vítězství nad krizí. Země se na chvilku zaradovala. Na konci února byl ale u zdí Kremlu zastřelen kritik prezidenta Boris Němcov. Tragická smrt rozpoutala ostrou politickou debatu a přinesla otázky ohledně mnoha počinů vlády. K lepšímu se však nezměnilo téměř nic, rozhodně ne v případě jídla.

Pozitivní snad byla jen dohoda předních ruských prodejců potravin o zmrazení cen dvaceti nejprodávanějších produktů na dva měsíce. A také prohlášení některých ruských zákonodárců, že potravinové embargo poškozuje ruský lid, s žádostí o jeho zrušení a omezení pravomocí prezidenta (později dostali důtku).

BřezenPirohy bez sýra

Březen se v podstatě stal symbolem celého embarga. Lidé si sice často kupovali pouliční jídlo za stejnou cenu, ale jeho kvalita byla dvakrát horší (třeba kyjevský piroh byl ještě na začátku embarga přeplněn sýrem a masem, v březnu chyběl sýr, z masa zůstala slabá vrstva). Řada přišla i na výkřiky zmateného vlastenectví, jako třeba nápisy v obchodech u zlevněného zboží, které hlásaly: „Naše odpověď na sankce.“ Oko nejednoho pivaře nezůstalo suché při zjištění, že cena piva dosáhla sedmnáctiletého rekordu.

DubenInvaze českých paštik

Úsměv u místních Čechů pro změnu vykouzlila invaze českých paštik. Krajanka byla k vidění v obchodech jako je Sedmoj Kontinent, Viktoria nebo Naš supermarket.

Prezidentův přítel a slavný ruský režisér Nikita Michalkov spolu s obchodním partnerem a bratrem Andrejem Končalovským dostali od státu příslib, že jim pomůže financovat jejich ruský fastfood „Jíme doma“. Bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov se v dubnu nabídl jako dodavatel masa a obilí.

KvětenSýry bez mléka

Na prvního máje vešel v platnost nový zákon, jenž zakazoval prodej alkoholických energetických nápojů. Ten nepotěšil především mladší generaci. Radost nepřineslo ani zablokování tří webových stránek stále nabízejících některé západní produkty.

Testy mléčných produktů přinesly další ránu: pouze 50 % jich obsahovalo mléko. Nicméně některé ruské společnosti si nemohly stěžovat, vinařství Ariant expandovalo o 40 %, ruské sýrárny zvýšily produkci o 30 %.

ČervenJsou tu šašlikové party!

V létě začaly vypadat moskevské ulice podstatně lépe. V červnu se vyrojily festivaly, šašlikové večírky a tolik potřebné automaty na nápoje či jídlo. Naneštěstí opět zasáhla vláda a rozšířila embargo o zpracované ryby - například šproty - z Estonska a Lotyšska. Diskutovalo se i o novém zákazu dovozu zmrzliny z EU a dalších států.

ČervenecŘímské slavnosti

Řada v Rusku žijících cizinců, kteří dosud ze země neodešli, si odchod z Ruska naplánovala na červenec. A právě v tento letní měsíc se zdálo, že se vše zlepšuje. Mnozí nahlas říkali: „Zrovna teď, když odcházím, se to tady zlepšuje...“

Jenže pouliční slavnosti v římském stylu nezakryly realitu, která byla taková, že 22 milionů Rusů žilo v chudobě a kurz rublu k americkému dolaru se propadl v porovnání s loňskem o 40 %. Navíc se znovu začaly rojit bizarní zákony, jako zákaz žvýkání žvýkaček v letadlech nízkorozpočtové společnosti Poběda.

SrpenCeny se stabilizují

Je tady znovu srpen a Rusko „slaví“ 365 dní potravinových antisankcí, které na sebe samo uvalilo. Naštěstí se ceny potravin konečně začínají stabilizovat, někdy dokonce klesat. Snad tento trend vydrží i přes dlouhou a krutou zimu, aby chudší Rusové nestrádali. Jaká bude? Těžko říct, jelikož prezident Putin potravinové antisankce prodloužil o další rok.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...

Neničte obchodní válkou světový řád, obrátil se Tusk na USA, Rusko a Čínu

Předseda Evropské rady Donald Tusk (v popředí, v pozadí předseda Evropské...

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu ke...

Itálie umožnila skupině 450 migrantů přistát a vystoupit na Sicílii

Loď Vos Thalassa, která přiváží migranty, provozuje pod italskou vlajkou...

Itálie umožnila skupině 450 migrantů, aby se vylodila v sicilském přístavu Pozzalo. Země rozhodnutí přijala poté, co se...Najdete na iDNES.cz