Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rok v cizině je pro středoškoláka k nezaplacení

  7:51aktualizováno  7:51
Jak nejlépe pomůžete dětem dospět, naučit se dobře cizí jazyk, osamostatnit se, získat sebevědomí, nadhled, spoustu užitečných zkušeností a nové přátele? Umožněte jim strávit rok na střední škole v zahraničí.
Rok v cizině vydá ve zkušenostech za několik let. Ilustrační foto

Rok v cizině vydá ve zkušenostech za několik let. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do programů středoškolského studia, které nabízí v České republice několik agentur, se může přihlásit dítě mezi 15. až 18,5. rokem věku.

Vycestovat do evropských i mimoevropských míst mohou studenti středních škol, kteří se učili alespoň tři roky jazyk navštívené země, mají dostatečnou motivaci zvládnout rok života v kulturně odlišném prostředí a jejich průměrný prospěch v posledních letech nepřekročil známku 3.

Informace o nabídkách, možnostech a cenách pobytů najdete na internetových stranách agentur, přes které je možné se i přihlásit. Po vyplnění přihlášky a po pohovoru se studentem, hledají zahraniční partnerské organizace dětem školu a vhodnou hostitelskou rodinu. Na té totiž hlavně záleží, jak student pobyt zvládne.

Nechte si čas na formality
"O synově odjezdu jsme přemýšleli asi rok dopředu, pár měsíců také trvá vyřízení formalit," vzpomíná Michaela Zahradníčková ze Světlé nad Sázavou, jejíž sedmnáctiletý syn Lukáš je od letošního srpna v Texasu.

"Bydlí v rodině ještě s chlapcem z Německa a zatím je se školou i novou rodinou spokojený. Ve škole si našel kamarády a zdá se, že se mu tam moc líbí. Jsme v pravidelném mailovém i telefonickém kontaktu."

Podle pořádajících agentur je výhodné začít s výběrem programu včas, minimálně půl až tři čtvrtě roku před plánovaným odjezdem.

"Uzávěrky přihlášek mají různé termíny, asi od konce března do poloviny května. Student by měl podat přihlášku nejpozději tři měsíce před plánovaným odjezdem, u zemí s vívzdělávání zovou povinností i čtyři. Pro program v USA, nejoblíbenější u nás, je konečný termín 5. 5. 2007," říká Peter Janičina, manažer studijních pobytů Student Agency.

Včasný začátek je nutný i pro nalezení vhodné hostitelské rodiny. "Například do rodin v USA se umisťuje průběžně tak, jak docházejí přihlášky ze všech 30 zapojených zemí. Je přirozené, že se vhodná rodina dá nalézt spíše mezi stovkou než mezi pár zbylými," myslí si Jan Palata z organizace World Experience.

Kam a za kolik
Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zemí v rámci středoškolských pobytů jsou určitě Spojené státy americké.

"Jsou cenově nejdostupnější a tamější školy nabízejí široké akademické možnosti," uvádí Peter Janičina. S dalekým odstupem za USA jsou žádané programy ve Velké Británii, Irsku, Německu a Francii.

"Za synův pobyt zprostředkovaný agenturou ASSE jsme zaplatili 6 a půl tisíce amerických dolarů (136 500 Kč). V této ceně byla zahrnuta letenka, bydlení s plnou penzí, pojištění, služby místního koordinátora, tisíc dolarů kapesného a úvodní třídenní pobyt v New Yorku i s průvodcem," vypočítává Michaela Zahradníčková.

Při vybírání pobytů je nutné sledovat, co cena obsahuje. Někde stojí roční program na americké státní škole něco přes čtyři tisíce dolarů (asi 95 000 korun), cena však neobsahuje letenku, vízové poplatky atd.

Také je potřeba počítat s kapesným. To by podle pracovníků agentur mělo dosahovat 200 dolarů na měsíc.

Soukromé školy jsou výrazně dražší
S výrazně vyššími náklady je třeba kalkulovat, pokud se rozhodnete pro soukromou školu. Ty nabízejí velmi kvalitní vzdělání, množství mimoškolních aktivit a individuální přístup, který si nechají dobře zaplatit.

"Soukromé školy nabízíme ve všech zemích spolu se státními. Ceny za studium na těchto školách začínají od 16 000 USD (336 000 Kč) za rok v USA, 27 000 EUR (756 000 Kč) za rok v Německu či 10 400 EUR (291 200 Kč) ve Francii," doplňuje Peter Janičina ze Student Agency. Některé soukromé školy nabízejí bydlení na kolejích, což cenu pobytu může ještě zvýšit.

Na co se připravit
"Trvalo mi asi dva měsíce, než jsem si zvykla v cizí rodině a začala pořádně rozumět svým učitelům a spolužákům," vzpomíná Jana Rychtaříková ze Znojma, která strávila rok v americké škole.

"Potom už jsem se cítila úplně jinak, ale ty začátky byly krušné. Jejich životní styl mi připadal o hodně nudnější. Žádné výlety nebo kultura. Strašně se mi stýskalo a chtěla jsem odjet domů. Nakonec jsem si tak zvykla, že kdybych mohla, prodloužila bych si pobyt ještě o rok," vzpomíná studentka. Podobné zkušenosti potvrzují i další absolventi studijních pobytů. Těžké začátky, stesk, pocit osamocení a izolace po pár měsících vystřídá nadšení a spokojenost.

"Většině dětí roční zkušenost v cizí zemi poněkud posune hodnoty a hodně dospějí. Já jsem si po návratu vůbec nerozuměla se svými spolužáky a rodiči a nejraději bych se vrátila zpět do Německa," svěřuje se Hana Koloušková z Prahy, která rok studovala jazykové gymnázium v Hannoveru.


Rodiny, které se rozhodly přijmout mezi sebe studenta, jsou velmi různé - většinou jdo o rodiny s běžným životním standardem. "Hostitelské rodiny jsou dobrovolnické a procházejí ústním pohovorem s místním koorxdinátorem, každá rodina musí předložit tři doporučení od známých, spolupracovníků, apod., stvrzující, že rodina je vhodná pro hostování zahraničního studenta," upřesňuje Petr Janičina.

Při jakýchkoliv problémech mají děti možnost obrátit se na místního konzultanta firmy, od které si pobyt vybraly. Některé organizace disponují nonstop telefonními poradenskými linkami.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz