Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rok po záplavách: Tisíce zůstávají bez domova

aktualizováno 
Je tomu přesně rok, co Čechy začala ničit katastrofální povodeň. Vydatné lijáky v noci na 7. srpna 2002 rozvodnily jihočeské řeky. Následující záplavové vlny zdevastovaly jižní, střední a severní Čechy.
iDNES živel sledoval v on-line reportáži, otiskl stovky fotografií. Zavzpomínejte si.

Tisíce lidí, kteří tehdy přišli o střechu nad hlavou, dosud nebydlí ve vlastních domech, i když ministr pro místní rozvoj Pavel Němec sliboval, že za několik měsíců nikdo nepozná, kudy se prohnal živel.

Mnohde je i rok málo. Například v pražském Karlíně z původních pětadvaceti tisíc obyvatel zhruba třetina lidí stále nebydlí ve svém.

Ve Štěchovicích u Prahy se do dřívějšího obydlí nenastěhovalo asi třicet rodin, některé z nich stále žijí v provizorních buňkách. Kolik těchto povodňových "bezdomovců" celkem je, nikdo přesně nespočítal.

"Odhadujeme, že padesát až šedesát procent povodňových škod se podařilo opravit," odpověděl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun na otázku, zda existuje alespoň odhad.

Povodeň zcela zničila přes dva tisíce bytových jednotek za 1,75 miliardy, necelých jedenadvacet tisíc potřebovalo opravy.

SRPEN 2002
ZPRAVODAJSTVÍ iDNES

  • fotogalerie
  • on-line reportáže
  • videoreportáže
  • články
  • seznam postižených obcí
  • vtipy o povodních
  • dokumenty

Na opravy domů a bytů stát zatím vyplatil přes miliardu korun. Postižené kraje přitom vyčíslily, že budou na rekonstrukce bydlení potřebovat více než pět miliard.

Řada lidí postižených povodní zůstává u svých příbuzných, na ubytovnách nebo žijí v provizorních buňkách. Třeba na Litoměřicku dodnes bydlí v maringotkách nebo narychlo přivezených stavebních buňkách desítky rodin. V těžce poničeném Terezíně a přilehlých obcích jich takto žije dvacet pět.

Obce láteří na pomalý stát
Starostové si stěžují na pomalou pomoc státu. "Stavba náhradních bytů se zpozdila, protože dotace od státu - šest set tisíc na byt - přišla pozdě," vysvětluje starostka Žalhostic na Litoměřicku Alena Vacková.

Ministerstvo pro místní rozvoj se brání tím, že vláda na povodňové škody na obydlích vyčlenila méně, než se očekávalo.

"Nejsme také jediný zdroj peněz. Mohou získat prostředky také z Fondu solidarity EU, záleží na nich, zda se jim to podaří," říká Dimun.

Stát dosud na výstavbu nových bytů vynaložil 426,1 milionu korun a slibuje dalších 272 milionů. "Odhadujeme, že ještě miliarda bude třeba," dodal Dimun. Ministerstvo financí však na další povodňové opravy vyčlenilo zatím jen 620 milionů.

Lépe na tom nejsou ani lidé, kteří domy "jen" opravují. Stavební buňka dosud stojí na dvoře vedle rozestavěného domku Jiřiny Prokopcové z Českých Kopist u Terezína.

"Dovnitř jsme nastěhovali nábytek, který jsme dostali z humanitární pomoci, a z vyřazených regálů z knihovny jsme si vyrobili palandu. S opravou domku budeme hotovi nejdříve o Vánocích," popisuje život v provizoriu Prokopcová.

Metly jsou jako nové
Novou zástavbou se často mohou pochlubit obce, které zdivočelá voda poničila nejvíce. Obec Metly u Blatné na Strakonicku, kterou srovnala se zemí voda z rybníka, jemuž se protrhla hráz, se změnila k nepoznání.

Všechny vyplavené rodiny z Metel a Předmíře, až na rodinu Lukášových, již bydlí v nových montovaných či zděných domcích nebo se stěhují.

Pouze Zdeněk Lukáš se svou ženou a dětmi bydlí stále ještě v provizorním bytě v základní škole v nedalekých Kasejovicích. I on se však do konce srpna nastěhuje do nového zděného domku.

Statek u Kralup nad Vltavou, 16. srpna 2002

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz