Poslanec ČSSD Petr Jalowiczor

Poslanec ČSSD Petr Jalowiczor

Rok nemocný poslanec mandát nesloží. Práci máme, tvrdí jeho asistenti

  • 613
Poslanec ČSSD Petr Jalowiczor promluvil ve Sněmovně jen jedenkrát - když loni v září vláda žádala o důvěru. Ze stejné doby pochází jeho poslední záznam v hlasování. Je totiž vážně nemocný a do Sněmovny nechodí. O složení mandátu ale neuvažuje. Jeho asistenti říkají: Práce máme dost.

O nemoci, která znemožňuje moravskoslezskému zákonodárci docházet do práce, se dosud příliš nevědělo. "Jedná se o těžké nádorové onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu," sdělil iDNES.cz jeho asistent Pavel Kawulok.

Peníze pro asistenty

Poslanec má ze zákona přiděleno přibližně 35 tisíc korun měsíčně na služby asistentů. Pokud má asistentů více (většina poslanců má), částku si mezi sebou dělí.

Částka je hrubým příjmem, který se daní a platí se z něj odvody.

Doplnil, že poslanec není trvale upoután na lůžko a v současné době neuvažuje o tom, že by se vzdal mandátu. Jalowiczor nadále pobírá poslanecký plat.

Přibližně 35 tisíc korun hrubého si mezi sebou dělí i trojice jeho asistentů Pavel Kawulok, Ryszard Konderla a David Mareček. Asistenti podle svých slov pracují i při indispozici poslance.

"Ryszard Konderla působí v Praze a zajišťuje cca 60 procent záležitostí souvisejících s chodem kanceláře ve Sněmovně, například korespondenci. Zbytek zajišťuji já. David Mareček působí v regionu a zajišťuje přibližně 10 procent tamější agendy především v oblasti Frýdlantska, zbytek mám na práci já," popsal iDNES.cz Pavel Kawulok, který se stará o poslancův služební e-mail.

Pomáhal jsem dlužníkovi

Když ho redakce požádala, aby uvedl konkrétní výstup své činnosti, dal Kawulok za příklad občana, který se dostal do dluhové pasti.

"Půjčoval si peníze od různých finančních ústavů, fakticky mu byly vnucovány reklamou, přišel o zaměstnání, ztratil příjem a nebyl schopen splácet závazky. Řešilo se prominutí penále, poplatků, exekuce, návrh splátek. Obsílkám od soudu nerozuměl. Nebyl mu přiznán příspěvek na péči, i když prokazatelně spadal do zákonné definice. Řešilo se odvolání či lékařské zprávy," řekl iDNES.cz Kawulok.

Jalowiczor by také zřejmě osobně nesháněl podpisy pod petici, kterou se ČSSD snaží torpédovat vládu Petra Nečase. I ty sbírá Kawulok.

Kdy chybí poslancův hlas

Hlas poslance Jalowiczora by teoreticky mohl chybět, kdyby Sněmovna potřebovala přehlasovat Senát nebo při pokusu vyslovit vládě nedůvěru. Na oboje je zapotřebí 101 hlas, nikoli prostá většina. Při současném rozložení sil ale neplatí ani to, koalice má ve Sněmovně výraznou převahu, a hlasování tak nezávisí na každém jednom poslanci.

Asistenti podle něj zprostředkovávají rozhodování Sněmovny občanům i nemocnému Jalowiczorovi a chodí za něj na stranické schůze. "Okresní organizace ČSSD, které je poslanec členem, má 46 místních organizací a patří k největším v celé ČR. Práce je časově náročná," hájí činnost asistentů Kawulok.

Do regionální kanceláře v Třinci občas zaskočí Jalowiczorovi poslanečtí kolegové, kteří tak styčné místo poslance s občany pomáhají udržovat v chodu.

Vážně nemocný Kvapil mandát složit nemohl

Nemoc severomoravského kolegy trápí i místopředsedu poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce. Strana podle něj na Jalowiczora nijak netlačí, aby funkci složil.

"Je to citlivá otázka a vnímám to velmi těžce. Jeho stav se stal velmi vážným během několika měsíců poté, co se mu narodil syn. Je třeba počkat, až se jeho stav zlepší, pak se musí rozhodnout on sám, jestli složí mandát," řekl iDNES.cz Tejc.

Jalowiczorova nemoc připomněla situaci, v níž se v minulém volebním období po mozkové příhodě ocitl lidovec Tomáš Kvapil. Ten vůbec nedokázal komunikovat a mandátu se tak vzdát nemohl - poslanec to musí učinit osobně a ze své vůle.

S Kvapilovým zdravotním stavem tak kolegy ve Sněmovně trápilo i to, že kvůli chybějícímu hlasu a vyrovnanému poměru sil vlády a opozice byli odkázaní na ochotu ČSSD nemocného Kvapila "vypárovat" (čtěte více o poslanci Kvapilovi). Nyní má koalice pohodlnou převahu a o jednotlivé hlasy až tolik nejde, proto ČSSD o párování ani nežádá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video