Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2003 změní tvář fotbalu v Praze

  10:49aktualizováno  10:49
Praha - Od poloviny roku 2003 se pražští příznivci fotbalu jen sotva podívají na hru Bohemians ve Vršovicích nebo na zápas Viktorie na Žižkově. Na jejich stadionech se už mistrovské zápasy nebudou moci hrát. Do 1. července 2003 totiž musí splňovat všechny stadiony přísné podmínky evropské fotbalové federa UEFA - a stadiony v Praze k nim zatím mají velmi daleko. "Úlevy dělat nebudeme," varuje sportovní ředitel fotbalového svazu Ivo Lubas.

Podmínkám UEFA nevyhovují hřiště Bohemians a Viktorie Žižkov. Tyto areály jsou naprosto zastaralé. Kluby sice plánují rekonstrukce, ale už teď je jisté, že je nestihnou.

"Nevíme, kde roku 2003 zahájíme sezonu," přiznává prezident Viktorie Žižkov Jiří Steinbroch.

Slavia bude stále na Strahově, další dva týmy o svém působišti nemají jasno. Jejich stadiony nesplňují přísná kritéria UEFA. Fotbalový svaz klubům nesleví: "V červenci 2003 je konec. Pokud klub nebude mít stadion na mezinárodní úrovni, tak na něm hrát nebude," tvrdí ředitel Ivo Lubas.

Slavia se problému zatím vyhnula díky azylu na Strahově. Kolem výstavby nového stánku v Edenu jsou zmatky.

Generální ředitel Vladimír Leška jen mlhavě uklidňuje slávisty vizí areálu pro sedmnáct tisíc diváků. O mnoho sdílnější nejsou ani zástupci Bohemians, nikdo z nich neřekl nic konkrétního. Pouze Sparta se může chlubit kvalitním stadionem.

Jdiným pražským celkem, který začne hrát v létě roku 2003 sezonu na vlastním stadionu, ja tak asi mistrovská Sparta, které k dokonalosti chybějí jenom opěrátka u sedaček mimo hlavní tribunu.

Viktorie mimo Žižkov?
Prezident Viktorie Jiří Steinbroch absolvuje denně několik jednání o budoucnosti žižkovského stadionu. Přesto zatím nemůže dát fanouškům konkrétní odpověď: "Je možné, že Viktorka nebude navždy spojena se čtvrtí Žižkov," obává se dokonce.

Pokud se klubu povede získat okolo sta milionů korun na rekonstrukci, přestěhuje se roku 2003 na jednu sezonu jinam. "Jsou dvě možnosti - Sparta a Strahov," naznačuje Steinbroch.

Nejreálnější podoba nového stadionu je nyní na stole radnice Prahy 3. "Pokud vše vyjde, vyrostou tam čtyři tribuny s kapacitou do osmi tisíc diváků," věří místostarosta Vladimír Holzknecht, který doufá, že se na nový sta- dion podívá roku 2004. Městská část klub podporuje - propůjčila mu na osmdesát let pozemky vhodnotě dvou set milionů korun.

Před Bohemians je mlha
Od roku 2003 budou jezdit na nový stadion také fanoušci Bohemians. "Nemůžeme se dohodnout s majiteli pozemku u Botiče, na nichž hrajeme nyní," říká předseda představenstva klubu Petr Švarc. Na jiném místě není reálné postavit stadion za rok a půl. Proto budou i Bohemians dočasně nastupovat na Letné nebo na Strahově.

"Klub podporujeme, je to patriotická záležitost," tvrdí starosta Prahy 10 Karel Výrut. "Nemůžeme mu sice nabídnout pozemky, ale v případných stavebních řízeních pomůžeme vše uspíšit," slibuje starosta. Podle zástupců radnice by se klub mohl přestěhovat do nedalekých Strašnic, kde měla být podle původních plánů hokejová hala pro mistrovství světa roku 2004.

"S vlastníky těchto pozemků nejednáme," oponuje však Švarc, který působí bezradně - není schopný sdělit nic o budoucnosti stadionu, ani časový horizont, v němž se problém začne řešit.

Eden roku 2004?
Slavii se nedaří a při zápasech je strahovský stadion téměř prázdný. Kritika míří na nekoncepční práci slávistického vedení i britského vlastníka, společnosti ENIC. Ta slíbila nový stadion při vstupu do klubu roku 1997 a jako termín určila rok 2000. Loni jej o tři roky posunula.

"Na přísná kritéria jsme připraveni. Strahov jim odpovídá, a také stadion v Edenu bude moderní," říká šéf Vladimír Leška. Kdy se mužstvo nazpět do Vršovic přestěhuje? Leška předpokládá, že nejpozději roku 2004. "V Praze na rozdíl od metropolí civilizovanějších zemí nedostává sport dost prostředků," míní.

Začátkem prosince by Slavia měla dostat územní rozhodnutí. "Pak musíme vyřešit problémy s pozemky, které patří státu, a sehnat peníze," dodává. Stadion pro sedmnáct tisíc diváků má stát asi jednu miliardu korun.

Sparta je v klidu
Jediný klub, který se budoucích sezon nemusí obávat, je Sparta. Její prezident Vlastimil Košťál dokonce uvažuje o rozšíření stadionu o další patro ochozů, čímž by se kapacita zvýšila na osmatřicet tisíc diváků. "Jde o stamilionovou investici, a proto se pokusíme dohodnout s vedením fotbalového svazu, že by se tak stadion stal jakýmsi národním stánkem," doplňuje Košťál.

SK SLAVIA PRAHA
Druhý nejslavnější klub v republice čelí velké kritice svých fandů - ti už se chtějí vrátit ze Strahova na tribuny vršovického Edenu. Zcela nový stadion tu měl vyrůst do roku 2000, ale později byl termín výstavby posunut na rok 2003. I ten je nyní nejistý. "Na Strahově můžeme hrát až do roku 2004, ale to už snad budeme v Edenu," prohlásil včera nejistě klubový šéf Vladimír Leška. Na nový stadion se má vejít sedmnáct tisíc diváků. Bude to několikáté stěhování Slavie v historii: roku 1896 začínala na Císařské louce, od roku 1901 měla stadion na Letné. Roku 1953 se přestěhovala do nového stánku v Edenu.

FK VIKTORIA ŽIŽKOV
Tým má nevyhovující stadion s jedinou tribunou pro sedící publikum. Celková kapacita je devět tisíc diváků, ale sednout si jich může pouze šestnáct set. Viktoria je smířená s tím, že musí hrát mezinárodní pohárové zápasy na Strahově. Roku 2003 si bude muset najít nový stadion i pro ligu. To už by se však měl za 70 až 100 milionů korun stadion rekonstruovat. Do nového si bude moci sednout přibližně 7000 diváků. Viktoria existuje od roku 1903 a o šest let později se zabydlela na žižkovské Ohradě. Od roku 1965 hraje na předválečném stánku u Seifertovy ulice.

CU BOHEMIANS PRAHA
Zázemí a úroveň oblíbeného vršovického "dolíčku", jehož hráči nyní svými výkony táhnou, přestává stačit. Na nový stadion si však fotbalisté i fandové budou muset počkat. Vedení klubu se totiž stále nemůže dohodnout s majiteli pozemků u Botiče a stavba nového stánku je velmi nejistá. "Je jasné, že do poloviny roku 2003, stadion mít nebudeme. Budeme nuceni dočasně hostovat na jiných hřištích," připustil případné stěhování "klokanů" na Letnou nebo Strahov předseda představenstva klubu Pavel Švarc. Klub původně vystupující pod názvem AFK Vršovice má v regionu silnou tradici a radnice Prahy 10 by jej ráda v městské části udržela.

AC SPARTA PRAHA
Jako jediná v Praze má vyhovující stadion s kapacitou přes 20000 míst k sezení. "V příštím roce hodláme instalovat pro větší pohodlí sedačky s opěrátky. Další věcí, kterou hodláme zlepšit je ozvučení stadionu, aby moderátor mohl s diváky lépe komunikovat," sdělil včera prezident klubu Vlastimil Košťál. Stavbu současného stadionu však provázely problémy. Vznikal totiž jako černá stavba a byl teprve kolaudován dodatečně. V září 1994 byl však za přítomnosti i Václava Klause slavnostně otevřen

Fanoušci, kteří chodí na tento stadion Bohemians, stejně jako slávisté a žižkováci, vůbec netuší, kde jejich hráči budou hrát. Horší je, že to netuší ani šéfové. (14. listopadu 2001)

Slavia v současnosti hraje na Strahově. Její tradiční stánek v Edenu zeje o ligových víkendech prázdnotou. Slibovaná stavba nového stadionu evropských parametrů je stále v nedohlednu. (14. listopadu 2001)

Fanoušci Sparty se v Praze jako jediní nemusí ptát vedení klubu, kam budou chodit za svými hráči. Satdion na Letné totiž regulím UEFA až na výjimky vyhovuje. (14. listopadu 2001)

Nový stadion, který by nahradil tento nevyhovující stánek, by na Žižkově mohl stát v roce 2004. Pokud se ovšem majitelům klubu podaří sehnat sto milionů na jeho zásadní rekonstrukci. (14. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Adršpach není nafukovací, ve hře je rezervace vstupenek i změny pro auta

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Turistika v Adršpašsko-teplických skalách potřebuje nová pravidla. Rok od roku přibývá návštěvníků a nárazovému náporu...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz