Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová | foto: Petr Topič, MAFRA

Rodiny s více dětmi by mohly platit nižší odvody na sociální pojištění

  • 288
Lidé, kteří mají více než jedno dítě, by mohli platit nižší odvody na sociální pojištění než dosud. To navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD a má podporu lidovců. Proti je ale šéf ANO Andrej Babiš. Nechápe, proč by sociální odvody neměl platit ten, kdo má čtyři a víc dětí.

Zatímco bezdětní a lidé s jedním dítětem by podle návrhu odváděli tak jako dosud 6,5 procenta vyměřovacího základu výdělku, u dvou dětí by sazba činila pět procent, u tří 2,5 procenta a u čtyř a více by byla nulová.

Pojistné se má snížit i osobám samostatně výdělečně činným, které nyní platí 29,2 procenta (28 procent na důchodové pojištění a 1,2 procenta na politiku zaměstnanosti). Rodiče dvou dětí by odváděli 27,7 procenta, rodiče tří dětí 25,2 procenta a čtyř a více dětí 22,7 procenta.

„Logika je, že pracující rodiče s dětmi jsou ti, kteří vychovávají budoucí plátce na důchod. Není to jen otázka těch rodin samotných, je to otázka celé společnosti,“ řekla novinářům Marksová.

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka to označil za „prioritu KDU, která může změnit důchodový systém“.

19.prosince 2016 v 10:51, příspěvek archivován: 19.prosince 2016 v 11:31

Priorita KDU-ČSL. Podpora pracujících rodičů v praxi nižšími odvody na důchodové pojištění. https://t.co/tHriuKeXYl

Babiš má k návrhu Marksové výhrady

„Nevím, že by se měly handicapovat rodiny, které nemají děti, nebo mají jedno dítě, takových je strašně moc,“ odmítá plán Marksové šéf ANO Andrej Babiš. „Nápad, že když někdo bude mít čtyři děti, nebude vůbec platit sociální pojištění, s tím nesouhlasíme. Nechápu, proč se s tím přichází, když jsme se dohodli jako vláda, že podpoříme rodiny hlavně daňovými slevami,“ uvedl ministr financí. Právě kvůli jeho výhradám vláda rozhodnutí zatím odložila.

Marksová neakceptuje Babišovy výhrady. „Ministerstvo financí je proti téměř u všech věcí, které navrhujeme, které něco stojí ve státním rozpočtu. Rodiny s dětmi a nějaké výhody pro ně jsou dlouhodobě zanedbávané a Česká republika je na tom docela špatně. Jsme někde v polovině průměru vyspělých zemí v tom, co vydáváme na podporu rodin s dětmi,“ řekla ministryně.

Rozhodnutí vlády odložit rozhodnutí o snížení sociálních odvodů zklamalo KDU-ČSL. „Uděláme maximum, aby se toto narovnání distribuce v rámci sociálního pojištění a důchodového systému podařilo prosadit. Kdo chodí do práce a vychovává děti, totiž platí dvakrát, vzhledem k tomu, že má zdaněny náklady na děti DPH a ještě platí sociální odvody. Chceme tuto diskriminaci pracujících rodičů snižovat. Platit občanům za to, že rodí děti, odmítáme. Mít děti nesmí být živnost. Naopak, pracující rodiče, ať už jsou biologičtí nebo ne, nesmí být státem za řádnou výchovu dalších generací finančně trestáni,“ uvedl předseda KDU-ČSL předseda Pavel Bělobrádek.

Plány sociálních demokratů a lidovců odmítá nejen Babiš, ale kritizuje je i opoziční TOP 09. „Sociální pojištění v Česku patří k nejvyšším v porovnání s ostatními zeměmi. TOP 09 navrhuje snížit odvody pro všechny stejně a rodiny podporovat spíše formou daňových zvýhodnění a bonusů,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Vláda odložila rozhodnutí o zvýšení přídavků na děti

Stranou dala vláda zatím také další návrh Marksové, aby se zvýšily dětské přídavky o stokorunu a aby se rozšířil počet rodin, které by na ně měly nárok. Dosáhly by na ně rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima, kam spadají rodiče dalších zhruba 150 tisíc dětí.

Na přídavky mají nyní nárok rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima a dostávají je rodiče na 365 tisíc dětí. Výše přídavku je pět, šest nebo sedm stovek podle věku dítěte. Nyní na to stát vydá asi tři miliardy. Zvýšení přídavků by stálo ročně přibližně půl miliardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video