Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinu z Orlové vyhnal z domova metan z dolu

  9:56aktualizováno  9:56
Rodina Anny Pejchalové z Orlové se musela bleskově vystěhovat z domova. Hrozilo, že jejich byt vyletí do povětří. Do domu vnikl trhlinou v podlaze plyn metan ze štoly. Dočasně se nastěhovali do hotelového domu, radnice jim zajistila i náhradní byt.

Anna a František Pejchalovi z Orlové - František Pejchal s manželkou Annou před domem,který museli opustit,když zde hasiči naměřili v koupelně 29% koncentraci metanu. Areál se nachází v Orlové na Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Poté, co se v noci na sobotu v domě ozvalo pípání plynových čidel, dorazil na místo technik firmy zajišťující autorizované měření. "Zjistil, že koncentrace metanu dosahují asi jednoho procenta, což není moc," říká žena.

V sobotu odpoledne však koncentrace metanu narostly. V bytě dosahovaly 3,5 procenta. Kdyby se zvýšily o necelá dvě další, hrozil výbuch. "Technik nevěřil vlastním očím. Tak vysokou hladinu metanu jeho přístroj neuměl zaznamenat," řekla Anna Pejchalová, která žije s manželem a dvěma syny v bytě správní budovy sportovního areálu v historické části Orlové.

Plyn se do domu, stojícího v poddolované oblasti, dostal ze štoly trhlinou v podlaze. Z těchto důvodů jsou obytné domy v této lokalitě běžně vybavené čidly s alarmem.

V šatně na jiném místě budovy bylo metanu ještě mnohonásobně více. Hasiči ho tam ve vzduchu naměřili 29 procent. "Při této koncentraci je zhruba o šest procent méně kyslíku, než je běžné. Člověku může hrozit slabost," říká Alois Adamus z Institutu hornického inženýrství a bezpečnosti Vysoké školy báňské.

Rodina musela okamžitě pryč. "Rychle jsem sbalila nejnutnější věci, plínky, nějaké oblečení pro děti a jídlo a letěli jsme ven," líčí Anna Pejchalová. Orlovská radnice rodině rychle zajistila dočasné ubytování v hotelovém domě, později i malý byt na tři měsíce.

Majitel: Je to problém

Úředníci stav budovy zkontrolovali a nařídili její vyklizení kvůli trhlinám v podlahách a zdivu. Vlastník objektu bude žádat společnost OKD o odškodnění. Už poněkolikáté.

"Je to problém teď před sezonou se dozvědět, že nebudeme moci využívat klubovnu. Zdejší fotbalové hřiště jsme opravili, letos na něm měly začít zápasy," říká zástupce majitele Jaroslav Mazanec.

Připomíná, že v areálu a okolí je umístěno několik odvětrávacích vrtů, které mají výskyt metanu omezovat. Sobotní únik plynu podle informací MF DNES způsobila hlavně náhlá výrazná změna vzdušného tlaku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz