Rodinu mučí „protivné hučení“. Nikdo neví, co to je

  20:37aktualizováno  20:37
Záhadné zvuky mučí už pár týdnů rodinu Hany Fajmonové ze Lhánic, které leží jen pár kilometrů od jaderné elektrárny Dukovany. Domkem Fajmonových na samém okraji malinké vísky se nese podivné monotónní vrnění.

Hanu Fajmonovou a její rodinu trýzní neznámý zvuk, který je v jejich domku slyšet. (10. 9. 2008) | foto: Anna Vavríková, MF DNES

"Je to protivné hučení. Jako kdyby vám nonstop vrčela lednička. Ta to ale není. Vypnula jsem ji a stejně jsme to slyšeli. Už nevím, kam před tím utéct. Když je v noci klid, ten zvuk slyšíte všude. Nevyspím se. Kolikrát uprostřed noci brečím," líčí devětatřicetiletá žena, která je na mateřské s dvouměsíčním chlapečkem.

Tajemné chvění vnímají i její nejbližší. "Muž cítí tlak v uších. Když přijdou rodiče na návštěvu, pociťují to také," posteskla si Fajmonová.

V domku byl i proutkař. A neobjevili příčinu podivného zvuku ani žádné špatné zóny. Obec Lhánice leží jen pár kilometrů od Dukovan.

Fajmonovi vidí špičky chladicích věží. "Obrátili jsme se na elektrárnu. Jestli se z ní nemohou až sem dostávat nějaké vibrace," zamyslela se Fajmonová.

Přijel i mluvčí elektrárny
Do Lhánic vyrazil v pondělí odpoledne mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

"Dům stojí v místě, kde je až příliš velké ticho. Tam na vás opravdu padne stísněný pocit. Paní nahrála na mobil nějaké vrčení. Ten zvuk se nedá specifikovat. Mám ho také v mobilu. Je to zvuk vysoké frekvence. V tom absolutním tichu, které tam vládne, slyšíte lehoulinké pískání v uších," popsal Spilka.

"Paní si musí nechat proměřit ten zvuk od odborníků. Pak se dá zkoumat, odkud to pochází," dodal Spilka.

Lhánice mají 65 čísel popisných a žije tu 155 obyvatel. Prapodivný zvuk zaznamenal ještě jeden z chalupářů. A také Jiřina Vítková, jež bydlí kousek od Fajmonových.

"Jinak nevím o nikom, kdo by si na takovýto zvuk stěžoval," konstatoval lhánický starosta Jan Brachetka. Sám byl ověřit, cože se u Fajmonových vlastně ozývá. I on připouští, že na něho něco působilo.

"Byl to pocit, jako když se potopíte pod vodu. Cítíte tlak v uších a slyšíte jemňounké pískání jako od komárů," uvedl Brachetka.

Obec se snažila přijít záhadě na kloub. "My jsme odpojili veřejný rozhlas, jestli se z něho nepřenáší nějaké chvění. Také jsme zjišťovali u sousedů, zda nemůže pocházet ten zvuk od nich. Nic jsme neobjevili," podotkl Brachetka.

Od elektřiny bylo odpojeno i blízké zemědělské družstvo. To se zkoumalo, jestli nerezonují ventilátory. Minulý týden nešla jeden den elektřina v celých Lhánicích.

"A ten zvuk byl u nás slyšet stále. To znamená, že nepochází z elektrického zařízení někde tady ve vesnici," míní Fajmonová s tím, že v domku žije rodina od května.

Hučení ji začalo trápit někdy v červenci. "Já sama jsem byla na ušním, neurologii. Jsem zdravá. Ve mně problém není," zdůraznila Fajmonová, již ještě napadlo, zda za tím nejsou přístroje z nedaleké letecké základny v Náměšti nad Oslavou.

"Ty zvuky se začaly ozývat někdy koncem července. To se na letiště stěhovaly vrtulníky. Tak jestli oni nespustili nějaké nové radary kvůli těm vrtulníkům," zahloubala se Fajmonová.

"Nezapojovali jsme žádná nová zařízení v souvislosti s vrtulníky. Pokud by se měřením prokázalo, že přece jen je to od nás, my bychom to řešili," vzkázala mluvčí základny Ludmila Formánková.

Haně Fajmonové by mohla pomoci hygiena. "Pokud paní podá písemný podnět, adresovaný hygieně v Třebíči, my ho prověříme. A případně to předáme zdravotnímu ústavu k proměření," reagoval Milan Brychta z krajské hygieny v Jihlavě. Zdravotní ústav změří kdekoli vibrace zadarmo, pokud přijde pokyn od hygieniků.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Dvanáct statečných. Ústav ocenil ruského disidenta či veterána od Tobrúku

ÚSTR

Ústav pro studium totalitních režimů předal v budově Senátu ocenění více jak desítce bojovníků za svobodu, demokracii a...

VIDEO: K včasnému odhalení rakoviny prostaty pomáhá bioptické dělo

Bioptické dělo

Na začátku listopadu už tradičně odstartovala charitativní kampaň Movember, během níž si muži nechávají na podporu...

Fotbalová asociace a její bývalý šéf Pelta jsou nově stíhání i za korupci

Někdejší předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta na mimořádné valné hromadě...

Policie rozšířila stíhání Fotbalové asociace ČR a jejího bývalého předsedy Miroslava Pelty v kauze sportovních dotací o...

Najdete na iDNES.cz