Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinní příslušníci na radnicích nikomu nevadí

  10:50aktualizováno  10:50
Jihlavský kraj - Není výjimkou, že na radnicích měst pracují rodinní příslušníci. Nabízí se otázka, zda je to vůbec možné, případně jestli nejde o střet zájmů. Vedení radnic i všichni zúčastnění však tvrdí, že je vše v pořádku.

Například v Třebíči se jedná o otce a syna - starší z nich je zastupitelem, syn vedoucím odboru rozvoje a investic. Pracují zde i manželé, z nichž jeden je zastupitelem, radním a ředitelem firmy zajišťující pro město hromadnou dopravu a jeho žena vede přestupkové oddělení.

Trnem v oku může někomu být i to, že Petra Riegerová, dcera starosty Havlíčkova Brodu Jaroslava Kruntoráda, vyhrála výběrové řízení na výrobu radničních novin Včela.

"Nepovažujeme to za střet zájmů. Například otec a syn Chloupkovi: jeden je volený a jeden jmenovaný, takže se jedná o normální pracovní poměr. A radní a vedoucí oddělení, to nemá vůbec žádnou souvislost," tvrdí tajemník a personální šéf třebíčské radnice Rostislav Novák.

"Jako zastupitel nezasahuji do řízení radnice jako takové, takže tam to ani žádný střet zájmů nemůže být. Snad by se o tom dalo uvažovat, kdybych byl radním," řekl Milan Chloupek starší. Podle něj jde spíše o to, zda v tom chce někdo vidět problém nebo ne. "Myslím, že se dají udělat organizační opatření, aby se vzájemné vazby eliminovaly," dodal Chloupek.

Ani Dagmar Strachwitzová, která se nedávno na místo vedoucí přestupkového oddělení vrátila po mateřské dovolené, na což má podle zákona plný nárok, nevidí v zaměstnání svém a manželově žádný problém. "Přestupkové oddělení vykonává státní správu na úseku přenesené působnosti a manžel je v samosprávě. Je to úplně něco jiného," řekla Strachwitzová. Kromě toho byl její manžel Miroslav Petrů do rady města zvolen v době, kdy na úřadě nepracovala.

Podle tajemníka Nováka vedení radnice dává pozor, aby rodinní příslušníci společně nerozhodovali například o investičních akcích, které vyhodnocují odborné komise složené jak z pracovníků radnice, tak i zastupitelů. "Vždy si pohlídáme, aby například nebyli v jedné posuzující komisi otec a syn současně. Stalo se tak jen jednou a naposledy," vysvětlil Novák.

To, že zaměstnávání rodinných příslušníků na obecních a městských úřadech není pochybením, tvrdí i na ministerstvu. "Je to možné, ale takový pracovní poměr musí být v souladu se zákoníkem práce," řekl Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Na humpolecké radnici s konfliktem zájmů kvůli příbuzenským vztahům problémy nemají. "Kdyby něco takového hrozilo, například při obsazovaní míst v čele odborů městského úřadu, tak by rada města, v jejíž kompetenci rozhodování o těchto funkcích je, určitě dopady možného konfliktu zájmu zvážila," řekl tajemník úřadu Jiří Fiala.

V jakém případě by mohl být zastupitel v konkrétním řízení podjatý, přesně stanoví zákon o obcích, který v případě podjatosti nařizuje vyloučení zastupitele z řízení. "Sám zastupitel by měl o tom předsedajícího zastupitelstva informovat. Co se týče úředníků, je to totéž: úředník by neměl být podjatý, tedy být v příbuzenském vztahu s účastníkem řízení," řekl tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz