Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina vysoudila statisíce za ztrátu dítěte

  0:01aktualizováno  0:01
Rodiče a prarodiče jedenáctiměsíčního dítěte, jež rozdrtila železná tyč, vysoudili za citovou újmu způsobenou ztrátou dítěte dohromady tři čtvrtě milionu korun. Tyč shodili před pěti lety neproškolení stavební dělníci ze střechy třináctipatrového věžáku. Právníci říkají, že rozsudek by mohl znamenat průlom v žalobách na ochranu osobnosti.

Žaloby se dosud využívaly v drtivé většině jen u urážek na cti, u sporů mezi sousedy, u článků a kreseb v novinách či na billboardech. Jen výjimečně a s nejistým úspěchem podávaly žaloby na ochranu osobnosti oběti trestných činů či jejich blízcí.

Rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který definitivně potvrdil Vrchní soud v Olomouci, znamená, že například oběť znásilnění se může kromě toho, že trestní porota pošle viníky do vězení, že jí soud přizná náhradu škody za roztrhané oblečení, bolestné a nemocenskou, domoci řádově statisíců korun za to, že činem bylo porušeno její právo na soukromí a rozvíjení citových vazeb.

Když je zásah do soukromí tak velký, že nestačí omluva, přicházejí na řadu peníze. "Otevírá se tím pole pro nejrůznější žaloby tohoto typu, kdy došlo k protiprávnímu jednání, například u dopravních nehod, špatné léčby i vraždy. Dosud se v těchto případech žaloby na ochranu osobnosti podávaly jen výjimečně a nebývaly úspěšné," uvedl ostravský advokát David Jünger, který rodiče i prarodiče zemřelého batolete zastupuje.

"Je to precedentní rozhodnutí. Tato možnost tady byla vždycky, jenže se nevyužívala. Je to jako se svalem, který se nepoužívá," uvedl advokát z Brna Alois Deutsch, který mimo jiné pracuje v komisi Bílého kruhu bezpečí. Nyní se pouští do podobného případu jako ostravská advokátní kancelář. Ve sporu na ochranu osobnosti zastupuje dívku, která byla pohlavně zneužita.

Ostravská soudkyně Iva Hrdinová, která přiznala rodičům a prarodičům dítěte finanční satisfakci, uvedla, že je to první rozsudek krajského soudu tohoto typu, který je už pravomocný.

"Vycházela jsem z nálezu Ústavního soudu ve starším případě, kdy žalobkyně chtěla půl milionu od nemocnice, ve které zemřela její matka poté, kdy personál zaměnil při transfuzi krev. Peníze nevysoudila, ale Ústavní soud konstatoval, že právo na soukromí se týká i práva na rodinný život, rozvíjení citových vazeb," vysvětlovala Hrdinová, která proto rozhodla, že ztráta dítěte znamená významný zásah do osobnostních práv této rodiny.

"Zástupce protistrany nám řekl u soudu, že jsme nemorální, když chceme peníze za smrt dítěte. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, chtěli jsme jen spravedlnost. Ti dělníci, z nichž jeden byl opilý, dostali za to, co udělali, jen dva a dva a půl roku vězení," uvedla babička mrtvého chlapce Věra Rubá, která osudného dne vedla s dcerou kočárek. Tyč zabila vnuka a jí zmrzačila ruku, takže ji má dodnes ochrnutou. Její dcera, matka dítěte, měla vážně poraněnou nohu.

Vrchní soud potvrdil rozsudek ostravského soudu už před rokem. Peníze však dosud rodina nedostala. "Snažíme se bránit. Podali jsme stížnost k Ústavnímu soudu. Můj klient se k tragédii postavil zodpovědně, hned poté zaplatil rodině sto tisíc korun. Teď by musel prodat dům," uvedl advokát Stanislav Brtník, který zastupuje majitele stavební firmy, jenž má platit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz