Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina se třemi dětmi není ''normální''

  8:17aktualizováno  8:17
Smiřte se s tím, že se třemi dětmi, pokud je máte, nejste normální rodina. Pocítíte to často.
Když například vyrazíte do pražské zoologické zahrady, musíte nechat jednoho potomka doma, abyste si mohli koupit rodinnou vstupenku. Počítá totiž nejvýše se dvěma dětmi.

Můžete i k moři. Se slušnou cestovní kanceláří poletí vaše první dítě úplně zadarmo, druhé s velkou slevou a to třetí... za plnou cenu.

Zadní sedadla nejběžnějšího automobilu českých silnic, škodovky, pohodlně pojmou dvě dětské autosedačky. Třetí se tam vejde stěží.

Přibližně dvě třetiny manželských párů si podle oficiálních statistik přejí zplodit nejvýše dvě děti.

Tři děti v rodině - to je dnes výjimečná situace. Český statistický úřad uvádí, že takto početné potomstvo přivádí nyní na svět zlomek žen - přibližně jen každá desátá.

Češi posledních sedm let za sebou vymírají a povážlivě stárnou - ostatně nejsou ve střední Evropě sami  - a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by s tím něco chtěli nebo mohli udělat.

Když se rozhodují, kolik budou mít dětí, berou čeští rodiče v úvahu především své ekonomické možnosti. Budeme na to mít? ptá se podle zjištění agentury STEM na prvním místě 98 procent z nich, když plánují dítě.  Teprve potom je zajímá, jaké dopady bude mít starost o syna nebo dceru na jejich povolání, zda mohou počítat s pomocí prarodičů nebo jak jim pomůže stát.

"Asi jsme výjimka. Příliš dlouho jsme se nerozhodovali - moje žena pochází ze tří sourozenců a já jsem přesvědčen, že pro děti je lepší, když jich je víc," říká strojní inženýr z Kolína Milan Moták - v dnešní době výjimečný tím, že se stal otcem tří dcer. Do kina se teď už příliš nedostanou, manželka musela omezit sportování a v bytě jim je těsněji.

"Budeme muset přistavovat," plánuje. Ale zásadní potíže kvůli tomu, že má tak početnou rodinu, si nepřipouští. Peníze? "Vždycky se nějak vydělají," tvrdí. "Žena se spíš bála, jak to bude celé zvládat. Ale jde to dobře."

Váhání nad tím, zda po prvním dítěti mít další, se stále prodlužuje. Na počátku 90. let čekali rodiče průměrně tři a půl roku, než přivedli na svět druhého potomka.

Na konci tohoto desetiletí už rozhodování trvá více než čtyři roky.

A nad třetím dítětem se neváhá vůbec: nepřipadá v úvahu, řekne si rovnou drtivá většina lidí.

"Nepochybně k tomu přispívá fakt, že lidé mají nyní více možností, jak naplnit život - podnikají, cestují, studují. Smysl už se nehledá jako dříve jenom v rodině a dětech," tvrdí dětský psycholog Jaroslav Šturma.

"Dítě kleslo na stupnici hodnot z nejvyšší příčky. Vyžaduje něco si teď odříct, obětovat, a to ještě ne s příliš jistým výsledkem, že se vám vynaložené úsilí vrátí. Myslím, že v rozhodování rodičů nejsou podstatné jen jejich finanční možnosti - konečně spíše chudší lidé mívají více dětí," říká psycholog Šturma.

"Kdybychom se měli rozhodovat třeba podle toho, jaký je rodičovský příspěvek, asi bychom další děti neměli. Dostáváme osm set měsíčně," usmívá se trojnásobný otec Milan Moták.

Jeho slova potvrzují to, co říkají zkušenosti psychologů i výzkumy veřejného mínění: peníze jsou důležité, ale podstatný vliv mají i rodinná tradice, zkušenosti s výchovou prvního dítěte, jeho zdravotní stav a mnoho dalších kritérií.

A také, jaké hodnoty člověk vyznává. Početnější rodina vyžaduje totiž větší nasazení. Spolyká více času, na rozdíl od jednoho dítěte tři už potřebují rodiče - a často oba - na "plný úvazek".

"Obecně platí, že lidé, pro něž dítě znamená příliš velké omezení a pro něž je důležité dobře si žít, spíše mluví o penězích jako o nejdůležitější podmínce při rozhodování než lidé jinak hodnotově orientovaní," shrnuje agentura STEM svůj průzkum o úvahách lidí nad rodičovstvím.

Statistiky vypovídají: doba dětem nepřeje. Ale může to být někdy, nebo dokonce už brzy jinak?

"Jsem v této věci optimista, ještě by se neměla nad námi lámat hůl, ačkoliv veškeré prognózy vypadají chmurně. Hodnoty, o kterých mluvíme, jsou nezničitelné. Bude to stát hodně úsilí hlavně ve výchově. Mnozí dnešní rodiče vedou své děti k jiným hodnotám než k rodinným. Ale už se opět objevují náznaky, že se dítě chápe jako dar, šance, nikoliv jenom jako omezení nebo starost," soudí psycholog Šturma.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz