Ladislav Šustr si podle všeho udělal z politiky velmi slušný byznys za státní peníze.

Ladislav Šustr si podle všeho udělal z politiky velmi slušný byznys za státní peníze. | foto: Jana Tobišková

Rodina poslance podniká za státní peníze

  • 354
Rodina nenápadného poslance Ladislava Šustra (KDU-ČSL) z Telnice u Brna "sedí" na obrovském majetku za desítky milionů korun pořízeném částečně za státní peníze. A dokonce s ním i podniká. Poslanec Šustr je starostou křesťanské sportovní organizace Orel a z tohoto titulu pracuje i v dozorčí radě Sazky.

V Šustrově vesničce Telnice, která má asi tisíc obyvatel, jsou možné věci, které by místním lidé odjinud hodně záviděli.

Tamější Orel - pobočka Telnice má čtyři sta členů, ale schází se ve výstavné moderní orlovně, která nepostrádá restauraci, tělocvičnu, konferenční centrum, bowling, saunu, posilovnu a další služby. Místní ji před deseti roky částečně postavili díky brigádám, zčásti za státní peníze.

Telnice za to byla kdysi vyhlášena za vesnici roku.

A kdyby snad místním orlovna nestačila, Orel Telnice ještě provozuje rekreační středisko Borovinka na Vysočině za 30 milionů korun ze státních dotací, které připomíná malý zámeček.

Mimo jiné se tam konají stranické akce křesťansko-demokratické strany. Místostarostou telnické pobočky je poslancův syn stejného jména (dříve otcův poslanecký asistent) a starostou zeť Jiří Hrazdíra. Orlu Telnice šlo na výstavbu těchto zařízení odhadem 40 milionů korun a další dotace dostává každoročně na provoz.

Poslanec Šustr pracuje v rozpočtovém výboru, takže o tocích peněz ze státního rozpočtu spolurozhoduje. Před dvěma roky byla založena firma s podobným názvem, jaký má tělovýchovná jednota - Orel Telnice, s. r. o., v níž je Šustr junior jednatelem a Orel Telnice ji vlastní.

Obchod s politickým vlivem
Šustrovi vytvářejí dojem, že péče o tento majetek je vlastně oběť. "Některé roky do toho peníze spíše strkáme," říká Šustr mladší.

Adriana Krnáčová z organizace Transparency International i oslovený právník Gabriel Achour však namítají, že podobné podnikání vůbec není eticky v pořádku. Krnáčová hovoří o tom, že poslanec Šustr "obchoduje s politickým vlivem" a kupuje si hlasy voličů.

"Voliči jsou rádi, že se v obci něco postaví, a je jim jedno, odkud ty peníze přišly. Lze se jen podivit, že to ostatním poslancům nevadí," míní Krnáčová.

Druhý problém tkví v otázce, jestli vůbec smí tělovýchovná nezisková organizace provozovat hospodu. "Ta dotace je tu proto, že podporuje neziskový projekt. Ne proto, abych si vytáhl peníze ze státního rozpočtu a udělal si z toho byznys. Formálně to není v rozporu se zákonem, ale je to zarážející," míní právník Gabriel Achour.

Za třetí je zarážející, proč nezisková organizace ještě založí soukromou firmu. "Založením firmy částečně tělovýchovná jednota ztrácí nad majetkem kontrolu," potvrzuje Achour.

I v organizaci Orel, která má dvě stě padesát poboček, je takový postup neobvyklý. Když se zadá do obchodního rejstříku slovo "orel", ukáže se jediná firma evidentně spjatá s jednotou - ta telnická.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video