Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina podvedla stovky důvěřivců

  16:13aktualizováno  16:13
Liberec - Senát libereckého krajského soudu začal projednávat případ, v němž přišly o peníze stovky lidí. Svěřily je totiž podvodné firmě. Na lavici obžalovaných usedli dva bratři z České Lípy - dvaačtyřicetiletý Josef Povýšil a jeho o dva roky mladší bratr Bohumil Tůma - a jejich pětašedesátiletý otec Bohumil Tůma starší. V letech 1994 a 1995 vylákali z téměř 730 důvěřivců bezmála 42 milionů korun.

Jak se ukázalo, bude postižených lidí ještě víc, protože další desítky se se svými nároky přihlásily až před začátkem hlavního líčení.

"Obžaloba viní českolipské podnikatele z podvodu, protože prostřednictvím řetězce svých firem DTV či DTV Port vybírali od lidí peníze s tím, že za ně obstarají buď auto, nebo že peníze rozmnoží podnikáním na trhu s cennými papíry. Muselo jim ale být jasné, že svým závazkům nemohou dostát,“ uvedl zástupce liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství Ústí nad Labem Ivan Bernátek.

Lidé zpočátku investovali do DTV I. investiční a. s., ze které se později stala komanditní společnost DTV 1. rozvojový fond. Později peníze vlkládali do dceřinných společností DTV, takzvaných Portů, kterých vzniklo šest po celé republice.

Inzeráty v novinách slibovaly netradiční leasing na auta a podnikání prostřednictvím koupě akcií. "Netradičnost leasingu spočívala v tom, že kupující měl splátkami uhradit prakticky stejnou cenu jako v hotovosti, ale auto měl dostat do tří měsíců od složení zálohy," vysvětlil Bernátek.

Podle obžaloby na leasingu s auty zákazníci prodělali asi devět milionů. Ti, co se chtěli stát akcionáři, pak přišli o více než 32 milonů korun.

Jak se vyšetřováním zjistilo, peníze od lidí mizely na takzvané režijní náklady, vklady do nových dceřinných společností, nebo na vzájemné dlouhodobé půjčky.

"O činnost firem komplexu DTV jsem se nezajímal,“ vypověděl v průběhu vyšetřování Tůma - otec. "Od začátku jsem říkal, že nerozumím podvojnému účetnictví, úpisu akcií ani obchodování s nimi. Syn mě požádal, abych vstoupil do vedení některých firem, ale byl jsem pouze formálním členem a časem jsem ze společností vystoupil."

Přiznal však, že si od některých firem DTV vypůjčil peníze. "Většinou to bylo na úroky, daně či jiné provozní náklady. Prospěch jsem z toho neměl a žádnou vinu necítím," vyjádřil se Bomumil Tůma starší. V úvodu jednání požádal, aby vzhledem k jeho špatnému zdraví soud probíhal v jeho nepřítomnosti.

Hlavní osobou byl podle závěru policistů Josef Povýšil. "Celý komplex DTV jsem řídil sám," vypověděl před soudem.

Podle něj však nešlo o podvod, ale podnikatelský záměr. "Lidi jsem inzeráty nijak neohlupoval. Kromě leasingu jsem v nich vysvětloval i výhody pro akcionáře. Když se záměr nepodařil, část peněz jsem akcionářům vrátil. Chtěl jsem vytvořit kapitálově silnou společnost, která by disponovala majetkem kolem dvou set čtyřiceti milionů korun. V hlavě jsme měl podnikatelský záměr, který jsem chtěl uskutečnit."

S vracením peněz to ale tak žhavé nebylo. "Vůbec mě nenapadlo, že jde o podvod," říká šedesátiletý muž z Brna, který svěřil zdejší pobočce DTV 435 tisíc korun na Citroena Xantii a nedostal ani auto, ani peníze. "Do transakce jsem vložil své úspory, peníze za družstevní byt i nějaký majetek z restituce."

Vzhledem k velkému počtu poškozených a ke složitosti celého případu, je hned první den přelíčení zřejmé, že kauza hned tak neskončí. Obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Násilník hajloval, u toho mířil muži do obličeje plynovou pistolí

Útočník mířil na muže plynovou pistolí.

Policie na Sokolovsku stíhá jednačtyřicetiletého muže z Chodova, který vytáhl plynovou pistoli na kolemjdoucího muže a...

Masarykovo nádraží zastavilo poškození výhybky, nejezdilo ani metro B

Masarykovo nádraží.

Na pražském Masarykově nádraží byl dnes zhruba na dvě hodiny omezen provoz kvůli mimořádné události. Kvůli tomu nejely...

Osmdesátiletý cyklista u Přelouče nepřežil střet s autem

Třiaosmdesátiletý cyklista v nemocnici zemřel.

Ranní vyjížďka stála život osmdesátiletého muže, který jel na kole po frekventované silnici mezi Přeloučí a Lhotou pod...Najdete na iDNES.cz