Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina mrtvého horníka už šest let bojuje o odškodné

  9:46aktualizováno  9:46
Rodina z Chomutova se už šestým rokem dohaduje s Czech Coal, dříve Mosteckou uhelnou společností, o odškodnění. Zaměstnanec firmy, otec rodiny Josef Beňas, se v roce 2004 zřítil do šachty a zemřel. Zůstala po něm manželka a dvě děti. Domáhají se kompenzace, kterou se ale zaměstnavatel zdráhá vyplatit.

Jana Beňasová s vnoučky Nicolasem a Josefem a fotografií manžela v ruce. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Stále mi hrozně moc chybí. Vždycky byl veselý, oblíbený, dětem se věnoval," vzpomíná vdova Jana Beňasová. "Byli jsme spolu osmadvacet let, občas přišly hádky, jako v každém manželství, ale rychle odezněly a nikdy se nestalo, že bychom kvůli tomu spolu nemluvili. Manžel žil pro rodinu."

V říjnu 2004 se v hnědouhelném lomu Československé armády stala tragédie. Šestapadesátiletý Josef Beňas tehdy kontroloval těžební lom a propadl se do sto let starého důlního díla, které zbylo po hlubinných dolech. Padal desítky metrů. Nahromaděné plyny se navíc smíchaly s kyslíkem a okamžitě vzplály. Havíř uhořel.

Beňasová se psychicky zhroutila. Těžaři podle ní dosud neprojevili lítost, nikdo se jí neomluvil. "Ten den za mnou přijeli do práce a řekli, že se manžel propadl a nemůžou ho najít. Později řekli, abych zařídila pohřeb, že ho zaplatí, a to byla poslední komunikace," vzpomíná Beňasová.

Rodina dostala 50 tisíc korun, 10 tisíc jako sociální výpomoc, 16 200 jako součást vyznamenání in memoriam a rentu, na kterou má nárok podle kolektivní smlouvy. Vyplácí ji pojišťovna, u níž jsou těžaři pro takové případy pojištěni. "Tyto nároky ale uznali až po několika urgencích," tvrdí Beňasová.

Rodina mrtvého horníka žádala o odškodnění těžařskou společnost. "Chtěli jsme se domluvit, ale Mostecká uhelná se k tomu stavěla odmítavě," říká právník rodiny Jan Křivánek. "Tvrdili, že mají smrťáky často a nemají čas se tím zabývat," doplnila Beňasová.

Byla to nešťastná náhoda, tvrdí firma

Zástupci firmy uvádějí, že šlo o nešťastnou náhodu, za kterou nemohou, a odkazovali na výsledky vyšetřování báňského úřadu, policie a pracovní skupiny složené ze zaměstnanců MUS. Podle nich se nezjistilo, že by firma porušila právní povinnosti.

Rodina podala žalobu o ochranu osobnosti. Vdova žádala milion, každé ze dvou dětí 300 tisíc korun. Částku vypočítali z toho, o kolik ztrátou živitele rodiny přišli. Krajský soud v Ústí nad Labem začal případ řešit v roce 2006.

Jana Beňasová s manželem Josefem, který se v roce 2004 v dole ČSLA propadl do starého důlního díla, kde uhořel po vznícení metanu.

Jana Beňasová s manželem Josefem, který se v roce 2004 v dole ČSLA propadl do starého důlního díla, kde uhořel po vznícení metanu. Foto: Archiv Jany Beňasové

Kvůli změnám ve vedení Mostecké uhelné společnosti se případ vlekl a rozsudek padl až letos 2. července. Soudce Tomáš Hodný žádosti o odškodnění vyhověl.

Konstatoval, že žalovaná společnost skutečně nese odpovědnost za tragédii, protože neměla pravidla, která by stanovila, jak se mají její zaměstnanci ve velmi rizikovém prostředí pohybovat. Tyto postupy přijala až po Beňasově smrti.

Soud: Odškodné ano, ale mnohem menší

Žalované částky však rodina nedostala. Místo milionu korun soud rozhodl o vyplacení 120 tisíc pro Janu Beňasovou, děti mají dostat místo 300 tisíc jen 80 tisíc korun.

"V době události nebyla v občanském zákoníku stanovena výše odškodnění při smrtelném úrazu. Soud proto vycházel z toho, jaká částka je stanovená nyní, a kolik by tudíž rodina dostala, kdyby se tragédie stala teď," říká mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Ani s tím ale těžařská firma nesouhlasí a odvolala se. "Společnost se nedopustila žádného protiprávního jednání," vysvětluje mluvčí firmy Czech Coal Gabriela Sáričková. Rodina Beňasových se odvolala také.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

V Roudnici hořela hala strojíren, hasiči požár krotili dvě hodiny

Zásah hasičů u požáru bývalé průmyslové haly v Roudnici.

Dvě hodiny bojovali hasiči s plameny, které pohltily nevyužívanou průmyslovou halu v Roudnici nad Labem. Při jejím...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Najdete na iDNES.cz