Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina drží důležitý pozemek

  11:34aktualizováno  11:34
Ivaň - Dvanáct let se Filipovi z Ivaně na Prostějovsku marně domáhali porozumění u jihlavských úřadů. Teď se situace obrátila. Město Jihlava, které staví novou průmyslovou zónu, potřebuje je. Sedmdesátiletá Olga Filipová a její třiatřicetiletý syn Bohuslav totiž vlastní pozemek, bez něhož se výstavba na předměstí nepohne kupředu.

Jenomže Filipovi ho zatím odmítají prodat. Vycítili totiž, že nyní mají možná poslední šanci, jak se domoci svých práv.

"Už jsem napsala dopis místostarostovi, že jim stavbu nechceme zdržovat a že jim pozemek prodáme. Ale nejdříve musí jihlavské úřady napravit křivdy, které naší rodině v minulosti způsobily," tvrdí bělovlasá stará paní. "Nejde nám o nic víc než získat zpět to, co naší rodině kdysi patřilo," upřesňuje Bohuslav Filip.

Olga Filipová žije se synem vchátrajícím stavení v malé obci asi patnáct kilometrů od Prostějova. Pozemek v Jihlavě zdědili po manželovi, který zemřel před třemi lety. Dědické řízení však dodnes není uzavřeno.

Hrozí další
případ Regecová?

Rodina se od počátku devadesátých let snaží získat náhradu za statek, který Bohuslav Filip senior zdědil i s pozemky v rodných Hruškových Dvorech u Jihlavy a který mu stát vyvlastnil.

"Tehdy to otci zdůvodnili tak, že ho nutně potřeboval technicko-opravárenský podnik. Ale neuplynulo ani šest let a statek byl zbouraný. Otec tomu nechtěl věřit, jel se přesvědčit na vlastní oči," vzpomíná Bohuslav Filip.

Rodina žádala o věci v restituci
Rodina v roce 1992 požádala o statek a pozemky v restituci. "Rozjela se obrovská mašinerie: najednou někdo dělal znalecký posudek na neexistující statek, někdo začal jednat o jeho prodeji. Dokonce ho koupila jedna soukromá firma. Protože to však nebylo podle restitučního zákona možné, tak požádali tehdejší vládu a ta nelegálnímu prodeji údajně udělila výjimku. Proč, to nechápu," popisuje Bohuslav Filip a listuje přitom stohem úředních dokumentů.

"V roce 1993 na tento neexistující statek vydali demoliční výměr. Až po pěti letech se otec dočkal odpovědi, že statek tam skutečně není," usmívá se Filip nad skutečnostmi. "Prý nám statek vyvlastnili legálně. I peníze si stát nechal právem. My jsme nedostali ani statek ani peníze," dodává však s trpkostí.

Majetek dostal bratr majitele
Stará paní i její syn se navíc až po manželově smrti dozvěděli, že z dědictví, které podle nich nikdy neviděli, připadla velká část nevlastnímu bratrovi starého pana Filipa.

Ona i její syn to považují za podraz a podezřívají jihlavské úřady, že podvod dodnes kryjí. "Když jsem chtěl nahlédnout do pozemkových knih, katastrální úřad mi to nechtěl dovolit. Posílali mě po všech čertech, ať jdu na soud, pozemkový úřad, ale jenom ne k nim. Nechápu proč. Co skrývají?" ptá se Bohuslav Filip.

Filipovi odmítají, že by výstavbě průmyslové zóny v Jihlavě bránili záměrně. "Jaké můžeme mít úmysly s pozemkem, který je pro nás tak nedostupný?" nechápou.

Rodina si bere příklad z Regecové
Naopak tvrdí, že se pouze chtějí dovolat svých práv. Už dvanáct let čekáme, že dostaneme zpět to, co nám patří, a že úřady budou ochotné naše záležitosti řešit. Zatím máme spíše pocit, že někteří lidé pracují na tom, aby se to ještě více zamotalo," zlobí se Olga Filipová.

Dokud nepřimějí úřady k jednání, nehodlají se Filipovi pozemku zříct. "Tatínek byl zvěrolékař. Komunisti mu ale zakázali toto povolání vykonávat. Sebrali mu i majetek a nechali ho spravovat silnice. Zadostiučinění už se bohužel nedožil. Už proto se nemůžeme vzdát," říká Bohuslav Filip.

Filipovi se netají sympatiemi k Markétě Regecové, která kvůli sporům s hranickou radnicí dlouho odmítala prodat důležitý pozemek, na němž dnes stojí nizozemský koncern Philips. "I když se pravděpodobně všichni postaví proti nám, počítáme s tím, že budeme další případ Regecová," uzavírají Filipovi odhodlaně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz