Rodina chtěla dárci kostní dřeně zaplatit

  • 2
Nevoli lékařů z plzeňské hematologie vyvolala výzva rodiny pacienta Josefa Mirgy. Příbuzní nabídli odměnu 100 tisíc korun tomu, kdo by se ukázal jako vhodný dárce kostní dřeně. Český národní registr dárců dřeně se od výzvy distancoval a přesvěčil rodinu, aby nabídku stáhla.

"Poskytování odměny za dárcovství je zcela proti pravidlům registru dárců dřeně," reagoval na výzvu rodiny Vladimír Koza, primář plzeňské hematologie a předseda Nadace pro transplantace kostní dřeně.

"U nás i na celém světě se dárcovství dřeně považuje za dobrovolný a bezplatný dar člověka člověku v nejtěžší životní situaci a nelze za něj vypisovat žádnou odměnu," doplnil primář.

V registru je Romů minimum
Problém s hledáním dárce spočívá v případě Josefa Mirgy v tom, že jako Rom by měl větší šanci najít člověka s potřebnými transplantačními znaky mezi příslušníky romské menšiny. 

"Ta je však v českých a pravděpodobně i v zahraničních registrech zastoupena zcela okrajově," píše se ve společném stanovisku Český národní registr dárců dřeně a rodiny Josefa Mirgy.

Protože ani v rodině Josefa Mirgy vhodný dárce není, lékaři zatím zvolili jiný možný způsob léčby.

Připraveno pomoci je osm milionů dobrovolníků
Český národní registr dárců dřeně funguje od roku 1992. Nyní eviduje přes pětadvacet tisíc dobrovolníků a dosud umožnil provést 140 nepříbuzenských transplantací kostní dřeně.

Český registr je součástí Světové asociace dárců dřeně, která sdružuje přes čtyřicet podobných registrů z více než třiceti zemí světa, a umožňuje tak vyhledat vhodného dárce z celosvětové databáze se zhruba osmi miliony dobrovolníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video