Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodilí mluvčí zlepšují na školách výuku angličtiny, učí děti i učitele

  16:51aktualizováno  16:51
Školy dlouhodobě čelí kritice kvůli kvalitě výuky cizích jazyků. Nyní mají příležitost vylepšit svou reputaci. Nový projekt jim umožňuje zapojit do výuky rodilé mluvčí. Navíc na ně mohou získat peníze z fondů EU. Plusem je, že kromě dětí se v angličtině zlepší i čeští kantoři.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Hello, I´m Steven from California." Tak dost možná přivítal na začátku školního roku žáky z poděbradské základní školy jejich nový učitel angličtiny.

"Přišli s tím rodiče, kteří dlouho volali po tom, aby tady byl rodilý mluvčí," vysvětluje ředitel školy T.G. Masaryka Jindřich Monček.

CIZÍ JAZYKY NA ŠKOLÁCH

Cizí jazyk je na základních školách povinný od třetí třídy. Nečasova vláda přišla s novinkou, že napříště by to měla být vždy angličtina. Nejpozději od osmé třídy musí základní školy nabízet druhý cizí jazyk – může to však být jen nepovinný předmět. Od 3. do 9. třídy se první cizí jazyk musí učit minimálně tři hodiny týdně. Mezi školami se objevují čím dál větší rozdíly – zatímco některé nabízejí hodiny jazyka navíc a platí dobré učitele, jinde i kvůli nedostatku peněz nadále učí jazyky učitelé s nedostatečným vzděláním.

Škola se proto rozhodla využít nabídky britské společnosti Wattsenglish, která před rokem spustila projekt Integrace rodilých mluvčích do výuky. Loni nabídky využilo přes 150 škol.

"Nyní máme kolem třiceti pěti rodilých mluvčích, kteří navštěvují kolem dvou set mateřských a základních škol po celém Česku," řekla iDNES.cz Dana Filipová, mluvčí společnosti Wattsenglish.

Výuka angličtiny má na školách dvojí podobu: buď rodilý mluvčí učí děti přímo v hodinách, nebo po vyučování jako dobrovolný kroužek. Záleží na rodičích, co si přejí.

"V prvních a druhých třídách používá Steven angličtinu v hodinách prvouky či matematiky. Od třetí třídy už žáci mají povinnou angličtinu. Rodiče prvňáčků se letos dohodli, že chtějí angličtinu jako kroužek," popisuje Monček.

A vypadá to, že kromě dětí se v angličtině zlepší i poděbradští kantoři. "Učitelé, v jejichž třídách Steven učí, se s ním musí domlouvat, co budou s dětmi probírat," vysvětlil Monček. Steven bude zároveň na škole vyučovat i dvě skupiny učitelů - falešné začátečníky a pokročilé. "Já tam budu chodit taky," dodává ředitel.

Školy mohou na rodilého mluvčího dostat peníze z EU

Podle společnosti Wattsenglish je pro školy v dnešní době komplikované, aby si rodilého mluvčího sháněly samy.

"Pro školy je náročné zaměstnávat rodilého mluvčího, nevejde se do tabulek. Je tu také potíž s kvalifikací. My ručíme za rodilé mluvčí, pravidelně je školíme a přezkušujeme, musí mít alespoň vzdělání bakaláře. Pro školy je to záruka, že k nim nepřijde rodilý mluvčí, který sice umí anglicky, ale nemá žádné pedagogické vzdělání," tvrdí Filipová.

metoda
Wattsenglish

Britská společnost se specializuje na výuku angličtiny dětí metodou Wattsenglish. Ta je založena na osvojování si řeči přirozenou cestou.
Angličtinu učí výhradně rodilí mluvčí. Wattsenglish představuje ucelenou metodiku výuky angličtiny pro předškolní a mladší školní děti. Dítě se angličtinu neučí, ale osvojuje si ji přirozenou cestou, podobně jako mateřskou řeč. Vytváří se přirozené bilingvní prostředí.

Spolupráci s rodilou mluvčí si chválí Základní škola Řezníčkova v Olomouci, která se do projektu zapojila loni. "Rodilá mluvčí učila v mateřské školce a v prvním a druhém ročníku. Skvěle to fungovalo, mluvčí byla velice spontánní slečna, s dětmi to uměla, děti se na angličtinu těšily a byl to pro ně přínos," hodnotí spolupráci ředitelka školy Marie Melcherová.

Loni si rodilou mluvčí museli platit rodiče, letos ale škola využila nabídky ministerstva školství, kdy si pomocí takzvaných šablon mohou školy samy zažádat a zafinancovat výuku angličtiny z evropských fondů. Olomoucká škola byla mezi prvními, které se peníze podařilo získat, výuka se tak může letos rozšířit i do 8. a 9. ročníků.

"Byla jsem překvapená, jak rychlé to bylo, na konci června jsme o to zažádali a už to máme schválené," uvedla ředitelka s tím, že škola dostala na dva roky milion dvě stě tisíc.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Poslanci se hádají o Ondráčka. Nesmíme být tak cimprlich, hájí ho Kováčik

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Ostrou diskuzi vyvolala volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních...

Studenti v Moravskoslezském kraj zvolili Zemana. Jako jediní v republice

Prezident Miloš Zeman navštívil agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.

Moravskoslezští středoškoláci by prezidentem zvolili Miloše Zemana. Prezidentskou volbu si v kraji nanečisto zkusilo na...Najdete na iDNES.cz