Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičům zemřelo jediné dítě, policie řeší vinu lékařů

  18:45aktualizováno  18:45
Televizní reportáž znovu otevřela případ tříletého chlapce z Benešovska, který zemřel zřejmě na pneumokokovou infekci. Policie nyní vyšetřuje možné zavinění lékařů. Ti rodiče s dítětem poslali domů s tím, že chlapec má chřipku. Druhý den hoch zemřel.

Chlapce poslali z nemocnice domů, tam zemřel. | foto: Radek CihlaMF DNES

"Když jsem viděl reportáž v televizi, znovu mě to ranilo," řekl Jiří Bartoš, otec tříletého chlapce z Vojkova na Benešovsku, který zemřel v polovině září.

Chlapce v horečkách tehdy dovezli rodiče na pohotovost, lékař ho ale propustil domů. Druhý den ho ale lékaři už nedokázali zachránit. Případ vyšetřuje policie.

Hned dnes ráno telefonovali rodiče benešovským kriminalistům. V televizní reportáži se totiž včera objevilo, že lékař poslal rodiče s dítětem do pražské nemocnice, ale oni ho neposlechli a místo toho s ním odjeli domů. Tak to ale podle rodičů ani policistů nebylo.

Doktoři řekli, že je to chřipka
"Novináři spletli dva rozdílné případy dohromady," uvedla mluvčí benešovských policistů Zuzana Stránská. Týden před úmrtím tříletého chlapce totiž zemřel desetiměsíční kojenec z Vlašimi. A právě toho poslal lékař benešovské pohotovosti do pražské nemocnice.

"Je těžké o tom mluvit, je to moc čerstvé, spolupracujeme ale s kriminálkou," poznamenal Bartoš. Ten teď čeká na výsledky vyšetřování, které budou za několik měsíců.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala policie, protože se domnívá, že v případě tříletého chlapce mohl pochybit lékař.

"Přivezli jsme ho večer s horečkou 39 a půl na pohotovost, kde nám řekli, že je to chřipka a poslali nás domů. V té chvíli člověk věří lékařům jako odborníkům," doplnil Bartoš.

Nemocnice požádala o prověrku
Druhý den k chlapci přivolali záchranku. "Dítě bylo nalezeno v postýlce v bezvědomí a nedýchalo. Přivolaný lékař už mohl pouze konstatovat smrt," informovala 19. září mluvčí středočeské záchranky Nina Šeblová.

Podle předběžných výsledků soudních znalců zemřel chlapec na pneumokokovou infekci. Projevy nemoci jsou většinou těžko odlišitelné od normální virózy. Nemoc provází teplota, rýma a kašel. Potom ale nemoc pronikne do krevního oběhu a často až do mozku, kde působí záněty.

Policie zatím vyslýchá lékaře a zdravotní sestry. Samotná nemocnice poslala žádost o prověření postupu léčby územní znaleckou komisi. "Jsme připraveni okamžitě doručit veškerou potřebnou dokumentaci," uvádí v žádosti ředitel nemocnice Miroslav Petrík.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Najdete na iDNES.cz