Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičům dětí z turnovského domu bez oken hrozí vězení

  12:36aktualizováno  12:36
Policie zahájila trestní stíhání rodičů z Turnova, jejichž děti loni na podzim vysvobodila z plesnivého bytu bez vody, elektřiny a oken až cizí rodina Zajícových. Rodičům nyní za zanedbávání dětí hrozí vězení od šesti měsíců do pěti let.

Jaroslav Zajíc učí jezdit na kole pětiletého Romana, jednoho z pěti zanedbaných sourozenců, které vysvobodil z neobyvatelného bytu v Turnově. Chlapec vlevo je Zajícův vnuk. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Zahájili jsme proti nim trestní stíhání za přečin ohrožení výchovy dítěte. Důvodů je víc. Třeba že děti zanedbávaly povinnou školní docházku, protože je rodiče nutili dělat něco jiného než chodit do školy. Případ je ale komplikovaný a stále shromažďujeme důkazy, proto zatím nelze říkat víc podrobností," řekl policejní mluvčí Petr Kmínek.

Pět dětí ve věku od jednoho do šestnácti let žilo společně s matkou a s otcem dvou nejmladších z nich v pronajatém bytě ve vile. Protože rodiče neplatili, majitel z bytu nakonec sebral i okna.

"O mladší sourozence jsme se staraly se sestrou, protože rodiče chodili do hospody. Neměli jsme vodu, to bylo nejhorší. Tak jsme chodili k místnímu prameni a čepovali jsme si ji do lahví a pak ji vozili v kočáru domů," popsala život sourozenců patnáctiletá Nela.

Počátkem listopadu do bytu zašel Jaroslav Zajíc z nedalekého Pohoří, ke kterému děti chodily na statek za koňmi. Když viděl, v jak otřesných podmínkách sourozenci žijí, okamžitě je vzal všechny k sobě. Dva nejmladší chlapce poté soud svěřil do péče jejich dědovi, dvě nejstarší dívky adoptovala Zajícova dcera.

O pětiletém Romanovi soud dosud nerozhodl

Rozhodnuto dodnes není jen o prostředním chlapci, pětiletém Romanovi. Toho chce Jaroslav Zajíc, ale zájem o něj projevil i jeho biologický otec. K soudnímu jednání ale nepřišel a soudu se zatím nepodařilo získat jeho stanovisko.

"O chlapce měl zájem jen proto, že měl jeden ze svých dalších soudů. Kdyby měl totiž Románka v péči, mohl by k tomu soud přihlédnout. Mezi tím ho ale soud už odsoudil k podmínce, a tím jeho zájem rázem skončil," říká Zajíc.

Fotogalerie

Zajícovi bydlí ve vícegeneračním domě a podle Jaroslava Zajíce je tak jedno, jestli soud svěří dítě jemu, nebo jeho dceři. "Jsou to jen formality. Všichni se tu potkáváme. Románek nejvíc přilnul ke mně, proto o něj žádám já. Bere mě jako dědu a pro vnuky, kterým jsou čtyři a dva a půl roku, je to brácha," popisuje Zajíc.

Děti si u Zajícových rychle zvykly. Roman chodí do školky a do skautu, děvčata na střední školu.

"Nejmladší chlapce si od jejich dědy bereme na víkend, aby byli sourozenci spolu a abychom mu trochu ulehčili. Nemá to jednoduché. Rodiče by mu sice měli z rozhodnutí soudu platit měsíčně čtyři tisíce, ale dostal je jen jednou. Nám neplatí nic. Ale otec už snad začal pracovat a matka prý také shání práci," říká Zajíc.

Podobné je to se zájmem rodičů děti vidět. "K nám nechodí vůbec, domlouváme se, že se sejdeme, když jedeme do Turnova. V květnu je matka viděla dvakrát tak na deset minut, před tím dva měsíce vůbec. U nejmladších chlapců měli návštěvy stanovené soudem dvakrát v týdnu a každý druhý víkend. Ale chodili s nimi do hospody, takže to vydrželo tak čtrnáct dní. Děda jim řekl, že dokud je budou brát do hospody a nebudou na ně platit, tak jim je půjčovat nebude," poznamenal Zajíc.

Podle kontroly byla práce turnovské sociálky v pořádku

Kvůli tomu, v jakých podmínkách děti žily, podal Jaroslav Zajíc stížnost na turnovskou sociálku, že nedělala, co měla. Postup sociální pracovnice, která měla případ na starosti, prověřovaly úřednice oddělení sociálně právní ochrany dětí krajského úřadu.

"Podle spisové dokumentace příslušná pracovnice při výkonu sociálně právní ochrany dětí nepochybila," shrnula závěr kontroly vedoucí krajské sociálky Markéta Brebtová.

Jaroslav Zajíc s takovým závěrem spokojený není. "Pokud toto nebylo pochybení, tak nevím, co by s dětmi muselo být, aby to pochybení bylo. Obrátím se na ministerstvo, jestli bude mít stejný názor," poznamenal Zajíc.

Turnovská sociálka i radnice odmítla již dříve říct, co pro děti udělala. "Podnikli jsme všechno, co jsme ze zákona měli. Víc se k tomu s ohledem na nezletilé děti vyjadřovat nebudeme," řekla tehdy vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí turnovské radnice Andrea Brožová-Doubková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz