Rodičovská by se mohla zvýšit o 40 tisíc. Pro všechny s dětmi do čtyř let

  9:59aktualizováno  9:59
Ze současných 220 tisíc na 260 tisíc a později až na 300 tisíc korun. O tolik by se mohl zvýšit takzvaný rodičovský příspěvek, na který má od státu nárok matka nebo otec do čtyř let dítěte. Bylo by to první výraznější navýšení po deseti letech. S návrhem přišlo ministerstvo práce. Novela zákona počítá rovněž s navýšením příspěvku na dvojčata nebo vícerčata.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Pokud se podíváme na statistické údaje, tak například kočárek, který potřebuje každý rodič, zdražil za poslední dekádu až o 70 procent,“ hodnotí matka Dana Pavlousková. Sama už má dceru odrostlou, takže jí se navyšování netýká.

Pokud by se však novela zákona podařila ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) prosadit, přidáno by dostali nejen novopečení rodiče, ale všichni s dětmi mladšími čtyř let.

„Tento příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech velmi málo,“ zdůvodnila Maláčová. Více peněz chce prosadit už od 1. července příštího roku, a to zatím o 40 tisíc. Novela zákona je teď v připomínkovém řízení. Vláda by ji mohla schvalovat do konce roku.

Vláda plánuje další růst dávek i důchodů, návrhy reforem však chybí

V příštím roce vzhledem k dodatečnému vyplácení dávky i těm rodičům, kteří už 220 tisíc korun, respektive 330 tisíc vyčerpali, ale mají dítě mladší čtyř let, je předpokládaný nárůst výdajů ze státního rozpočtu 3,6 miliardy. Pro celý rok 2020 je pak odhadovaný nárůst výdajů o 5,9 miliardy.

Návrh rozpočtu pro příští rok s tímto výdajem původně nepočítal, vláda přidání slíbila až v roce 2021. Nicméně koaliční partneři z ANO s návrhem Maláčové souhlasí. „Peníze budou zabezpečeny,“ řekla MF DNES ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Většina je pro

Ministryně Maláčová počítá v novele zákona s navýšením rodičovského příspěvku o 40 tisíc od poloviny příštího roku. Ve druhé fázi pak s ­dalšími 40 tisíci. Kdy by k této druhé fázi mohlo dojít, zatím jasné není. 

Maláčová s tím chce počkat, až bude hotová směrnice Evropské unie týkající se slaďování rodinného a pracovního života. „Vzhledem k tomu, že tam očekáváme ještě nějaké další zásadní změny, tak to uděláme ve dvou fázích,“ řekla. 

Změna zákona je nyní v­ připomínkovém řízení. MF DNES oslovila zástupce jednotlivých stran, jestli by se změnou souhlasili. Většina je pro.

Stát chce dostat matky do práce dotací. Investice se prý vyplatí

Místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 a sněmovního výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová by chtěla prosadit rovnou navýšení o 80 tisíc. 

„Nevidím důvod, proč jej činit ve dvou krocích. Rodičovský příspěvek nebyl zvyšován už asi deset let a jeho výše při nejčastějším čerpání je měsíčně nižší než minimální mzda,“ odkázala Adamová na to, že si nejčastěji rodiče nastaví dobu příspěvku na tři roky a měsíčně tak dostávají částku v rozmezí 6 000 až 7­600 korun.

„Změn v čerpání rodičovského příspěvku je však třeba udělat ještě víc. Dlouhodobě prosazuji velkou flexibilitu čerpání, například i jedním z prarodičů dítěte,“ dodala Adamová.

S tím souhlasí i poslanci KDU-ČSL. „Vidíme potřebu upravit podmínky jeho čerpání tak, aby rodinám nabízel co největší flexibilitu dle jejich konkrétních potřeb,“ řekl za lidovecký klub Vít Kaňkovský.

Samoživitelky

Částku 300 tisíc korun by uvítali především rodiče, kteří jsou na výchovu dítěte sami. „Zvláště pokud si naplánujete rodičovskou delší a ­chcete dítěti věnovat dostatečnou péči, nebude vám měsíční částka ze současných 220 tisíc stačit. Pokud platí, že má jít zvyšování příspěvku ve dvou vlnách, je to dobrý vzkaz všem maminkám,“ myslí si Dana Pavlousková, ředitelka spolku Klub svobodných matek.

Rodičovský příspěvek stát vyplácí na každé dítě až do věku čtyř let. V­ případě, že se matce po dobu čerpání narodí další dítě, ruší se běžící příspěvek na starší dítě a začne se od nuly vyplácet nový příspěvek na mladší dítě.

Dítě v jeslích více než 46 hodin

Nárok na příspěvek má rodič nehledě na to, jestli chodí do práce, nebo ne.„Podstatné je, že musí zajistit řádnou a celodenní péči o dítě. V ­praxi tedy může dítě svěřit třeba babičce, najmout si chůvu nebo využít předškolních zařízení,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Jenže pokud rodič dítěte mladšího dvou let chodí do práce, do školky nebo jeslí ho může dát nanejvýš na 46 hodin měsíčně. Jinak o příspěvek přijde. I tohle by se od příštího roku mohlo změnit. „Novela zákona tuto podmínku ruší,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová.

Od začátku tohoto roku navíc platí, že matky nebo otcové jej mohou vyčerpat klidně za půl roku. Ještě do konce roku 2017 to bylo tak, že si jej museli nastavit minimálně na 19 měsíců a na účet jim měsíčně přišlo nanejvýš 11 500 korun.

Rodiče dostávají ještě peněžitou pomoc v mateřství, tzv. mateřskou. Ta se ale na rozdíl od rodičovské vypočítává z předchozího příjmu, pokud rodič po dobu dvou předchozích let platil nemocenské pojištění. Vyplácí se po dobu 28 týdnů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Hromadná nehoda ochromila dopravu na Strakonické ulici směrem do Prahy

Hromadná nehoda na Strakonické ulici u Prahy. (11. listopadu 2018)

Dopravu zastavila srážka šesti osobních a jednoho nákladního auta. Kolona, kterou nehoda způsobila, dosahovala v...

Svědek obřích podvodů je na svobodě, promluvil v kauze ROP Severozápad

V souvislosti s dotačním úřadem Severozápad čelí jeho bývalý ředitel Petr...

Pražský městský soud v pátek podmíněně propustil z vězení bývalého ředitele úřadu Regionálního operačního programu...

Noční sněžení zkomplikovalo provoz v krajích, hrozí namrzání vozovek

Sníh v Jihlavě (11. 12. 2018)

Dopravu na silnicích v několika krajích komplikuje rozbředlý sníh po nočním sněžení. Při nízkých teplotách hlavně ve...

Najdete na iDNES.cz