Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče zrušené školy se bouří

  15:02aktualizováno  15:02
Vsetín - Před třemi týdny stáli u vsetínské radnice s transparenty školáci a rodiče ze Základní školy Sychrov. V úterý 24. června se tady zřejmě sejdou zástupci školy na Rybníkách. Důvod k hlasité kritice radních je v obou táborech stejný - rušení jedné základní školy.

Zatímco ale "Sychrovští" bojovali za svou školu před rozhodnutím zastupitelstva, rodiče z Rybníků jsou v situaci složitější. Snaží se zvrátit záměr, pro který už zastupitelé ruku zvedli.
17. června do jisté míry překvapivě zrušili od školního roku 2004/2005 Základní školu Rybníky. Zpočátku ale několikrát z radnice zaznělo, že skončí škola sychrovská. Právě takový sled událostí se rodičům a učitelům z Rybníků zdá krajně neobjektivní.

„Zastupitelstvo omezilo možnost rodičů účastnit se na projednávání otázky optimalizace základních škol,“ píší zástupci rodičů ve své petici, kterou okamžitě po rozhodnutí zastupitelstva sepsali.

Starosta podle nich oznámil původní plán na zrušení sychrovské školy už na poradě ředitelů 23. května. Město pak o tom jednalo především s rodiči ze Sychrova, kteří se začali bouřit po zveřejnění informací v novinách. „Město pak postupně měnilo názor, ale rodiče z Rybníků nemohli na změněnou situaci reagovat,“ uvádí se v petici.
Argumentů mají rodiče pohromadě více a jsou rozhodnutí jimi převážit nejen argumenty školy druhé, ale především zvrátit závěr zastupitelů.

Podle starosty Jiřího Čunka byla ale škola zrušena na základě objektivních důvodů, nikoli kvůli hlasitosti protestů. Navíc šance obou škol byly podle něj až do konce padesát na padesát. Rozhodovat mělo až zastupitelstvo. „Nakonec nás přesvědčily racionální argumenty, které se týkaly počtu dojíždějících dětí na Rybníky jakožto sportovní školu,“ uvedl starosta.

O budoucnosti školy nemohou podle něj  rozhodovat děti z jiných měst, takže se odečetly a naplněnost školy se tak stala nejnižší. „Sportovní třídy mohou být i jinde. Dojíždějícím je jedno, do které části města budou dojíždět,“ dodal.

Takový názor se ale lidem nelíbí. „Z výrazného kladu školy, že dokáže přilákat i žáky z okolních obcí a měst, se stal najednou zápor,“ říká jedna z iniciátorek petice Radana Štefková.

Rodiče i učitelé navíc upozorňují na složitost zřízení statusu sportovní školy, na rozpory a chyby v dokumentu o optimalizaci škol, na předimenzované školy, kde kapacita žáků nekopíruje skutečný počet zkolaudovaných tříd. „Podle demografického vývoje by ani nebylo třeba rušit žádnou školu, stačilo by spravedlivé rozdělení žáků,“ poznamenala zástupkyně ředitele Základní školy Rybníky Radmila Koncerová.

Téma vsetínského školství bude mít rozhodně ještě dohru už proto, že za jistých podmínek je možné rozhodnutí zastupitelstva revokovat. Radní ale soudí, že se tak nestane. „Myslím, že není důvod jednat jinak. Lidé nám znovu řeknou svůj názor, ale důvody byly jasné,“ řekl vsetínský starosta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz