Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče věří, že ztracená dcera stále žije

  16:23aktualizováno  16:23
Hradec Králové - Manželé Kubištovi z Boharyně na Královéhradecku žijí už bezmála měsíc v zoufalé nejistotě. Stejnou dobu totiž postrádají dceru Janu, která šestého července se sedmi kamarády odletěla do Quita v jihoamerickém Ekvádoru za horskou turistikou. Zmizela však beze stopy v džungli. Rodiče dají cokoli, aby dceru nalezli. Ve čtvrtek do Ekvádoru poslali dalších dva a půl tisíce dolarů, dohromady už dluží milion korun.

Z výkladních skříní v centru Hradce Králové se na kolemjdoucí usmívá tvář mladé dívky. Text pod fotografií vypovídá o zoufalé situaci její rodiny a prosí o finanční pomoc, která by možná pomohla osmadvacetiletou dívku ztracenou kdesi v jihoamerické džungli zachránit.

"Jana zmizela při sestupu ze sopky Iliniza Norte. Měla ze skupiny nejvíc sil, šla napřed hledat cestu a zatímco ostatní odpočívali, ztratila se v horské mlze," tvrdí Janin otec Ludvík Kubišta.

Skupina dívku tři dny hledala
V okolí sopky ji členové skupiny tři dny hledali. Teprve pak nahlásili ekvádorskému honorárnímu konzulovi Jose Miguel Aguilar Morovi a jeho českému pomocníku Miroslavu Blümelovi, že se ztratila.

Rodiče se o zmizení dcery dozvěděli za deset dní. Viní z toho ministerstvo zahraničí, které je prý neinformovalo, ačkoliv o události už vědělo.

"Informace nakonec přišly z Ekvádoru v útržkovitém, zmateném mailu. Vyplynulo z něj, že dceru hledá armáda a policie a že konzul požádal horského vůdce, aby propátral okolí hory," řekl nešťastný otec.

Rodina uvítá jakoukoli finanční pomoc. Pro lidi zklamané z podvodných veřejných sbírek nabízí nejen číslo účtu, kam můžou zájemci poslat peníze na náklady spojené s pátráním po Janě, ale i adresu a telefony, kde je s nimi možné mluvit.

číslo účtu: 27-2027320257/0100 Komerční banka

adresa a telefony:
Kubištovi, Boharyně 8, 503 15
   tel.: 049-5937213, O603-934344

Ministerstvo: skupina nám dala špatné telefonní číslo
Ministerstvo zahraničních věcí se brání tím, že od skupiny dostalo špatné telefonní číslo na rodinu ztracené dívky.

"Členové skupiny, kteří telefonátem honorárnímu konzulátu oznámili zmizení dívky a požádali o vyrozumění rodiny, uvedli špatné telefonní číslo a kromě jména a příjmení neudali přesnější osobní údaje," tvrdí Dana Pavlousková z tiskového odboru ministerstva.

Konzulát ani zastupitelský úřad v Bogotě tak podle ní neměl možnost se s rodinou spojit. "Snahy ekvádorských úřadů a našeho ministerstva o informování rodiny byly neúčinné. Navíc členové skupiny, v den kdy oznámili zmizení dívky, odmítli nabídku služeb profesionálního záchranného týmu vybaveného vrtulníkem, přestože museli jednoznačně vědět o existenci pojistné smlouvy," dodala.

Janu odjeli do Ekvádoru hledat její přátelé
V polovině července odjeli do Ekvádoru na vlastní náklady Janu hledat také Aleš Bouší a Zdeněk Vorel, Janini přátelé, kteří mají zkušenosti s Ekvádorem a horami.

"Propátrali poslední, nejsložitější úsek, kde záchranáři nehledali. Pod horou našli její batoh s deníkem, podle kterého ještě žije. Objevili místo, kde přespala a pokusila se rozdělat oheň. Předpokládají, že se skrývá před místními opilými lovci - domorodci, kteří byli údajně v okolí hory, když ji výprava dobývala a snaží se vyhnout džungli," řekl Ludvík Kubišta.

Po nadějných informacích následoval pro rodiče šok. Z konzulátu se ozvali, že náklady spojené s hledáním dcery za pomoci vrtulníku musí zaplatit sami.

"V českém pasu stojí, že občan republiky je pod její ochranou. A úředník správy ministerstva mi řekne, že nemá peníze, ale jestli chceme, ministerstvo nám peníze půjčí na výhodně úročenou půjčku! Stejně ji nemám z čeho zaplatit," stěžuje si Ludvík Kubišta.

"Když se ztratili politici na Kubě všichni se mohli přetrhnout a okolo zmizení dcery cítím spíš nezájem a bezmoc," dodává hořce.

Rodiče zůstali bez prostředků
Kubištovi jsou dnes zcela bez prostředků. Prodali co mohli, aby živili naději na záchranu své dcery. Za telefonáty a faxy, zvláště na ekvádorský konzulát, dluží přátelům už tři sta tisíc korun.

Za pátrací akce s vrtulníkem dosud zaplatili pět a půl tisíce dolarů, horský vůdce a špeh najatý konzulem stál víc než tři tisíce dolarů. Celkem utratili téměř milion korun. Z drtivé většiny si peníze půjčili.

Rodiče chtějí obětovat cokoli
Rodiče nyní uvažují, že prodají truhlářskou firmu, z níž Ludvík Kubišta rodinu živí a dům, kde žijí. Pro záchranu dcery prý obětují cokoliv. Už vědí, že musí platit vlastního člověka, který by na jejich věci dohlížel přímo v Ekvádoru. O pomoc se proto obrátili i na vládu a prezidentskou kancelář.

Naděje stále přežívá
Janini rodiče mají zatím důvod živit naději. Mají přes internet zprávy jak od její skupiny, tak od obou pátračů. Skupiny se prý setkaly.

Naděje, že Jana žije, spočívá v i tom, že je ve velmi dobré fyzické kondici a několik výprav do zahraničí má už za sebou. Nejspíš má u sebe necelých tisíc dolarů a je racionálně uvažující a vytrvalá.

"Podle stop, které našel tamní stopař a oba pátrači, není vysílená, nepanikaří a snaží se uvažovat logicky. Nejspíš se snaží dostat do civilizace. Špatné je, že nemluví španělsky a ani moc dobře anglicky," podotkl Ludvík Kubišta.

Bohužel jsou i nepotvrzené indicie, že byla viděna ve městě a stala se obětí únosu.

Janu bude v terénu hledat i velvyslanec
Ekvádorský honorární konzul na pátrání poskytl tisíc dolarů a konzulát denně telefonuje rodině o vývoji pátrání po dívce.

Ministerstvo zase posílá rodině informace z úřadu v Bogotě a pomáhá vyřízení pojistných podmínek u vídeňské pojišťovny.

Ve spojení s ekvádorským velvyslancem v Bogotě je i velvyslanec Mnislav Zelený, který odcestoval do země, kde se sejde s úředníky ministerstev zahraničních věcí a vnitra a veliteli policie a armády. Zelený osobně zhodnotí vývoj a východiska případu a zúčastní se záchranných prací v terénu.

Osmadvacetiletá Jana Kubištová, která se ztratila v Ekvádoru.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz