Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče prvňáků po pár dnech změnili školu. Vadí jim víc Romů ve třídě

  11:45aktualizováno  11:45
Pět prvňáků ze Základní školy v Luži na Chrudimsku začalo dojíždět do sedm kilometrů vzdálené Skutče. Rodiče si stěžují, že v jejich třídě 1. B byla polovina dětí romských, zatímco v 1. A bylo romské dítě jen jedno.

Rodiče v Luži raději stěhují děti do jiné školy. Starosta a ředitel školské rady neshledal na jednání ředitele školy v Luži žádné pochybení. Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Petr Vostřel vzal po několika prvních dnech svoji dceru z první třídy Základní školy v Luži na Chrudimsku a vozí ji do Skutče. Stejně se zachovali rodiče dalších čtyř dětí.

"Zdálo se nám, že není fér, aby do jedné třídy dali jednoho Roma a do druhé deset. Není to rovnoměrné. Kdyby dcera zůstala ve své třídě, ztrácela by v učení za ostatními, spolu s dalšími by byla pozadu a paní učitelka by to nezvládala. Proto jsme ji dali pryč," vysvětlil Vostřel.

Podle něj romské děti nechodí ani do školky, neabsolvují přípravu před školou, nejsou zvyklé na kolektiv, na společnou práci.

"Kohokoli s nějakým pedagogickým vzděláním jsem se ptal, tak mi potvrdil, že při dvou třech Romech ve škole je už problém. Samozřejmě, že mají nárok na vzdělání, ale my máme také povinnost zabezpečit kvalitní vzdělání pro naše dítě, což jsme za tohoto stavu neviděli," dodal Vostřel.

Ředitel školy Ladislav Tlustoš se odmítá bavit o deseti romských dětech v jedné třídě.

"Žádných deset dětí není - jakým způsobem určíte, co je romské dítě a není? Všichni žáci v dotazníku vykazují českou národnost, a i když někteří podle mě romského původu jsou, jiní jsou ze smíšeného manželství. Já bych se zdržel je všechny za Romy označovat. Proto mě reakce rodičů zaskočila," uvedl.

Příliš jsem zohlednil přání rodičů, říká ředitel

Přesto přiznává, že měl jednat jinak. "Zpětně vidím chybu v tom, že jsem nabídl rodičům, že zohledním některé jejich požadavky. Například, aby děti chodily do třídy se svými kamarády nebo z jedné vesnice do jedné třídy," uvedl Tlustoš.

Takovou chybu by prý už neudělal. "My jako základní škola zajišťujeme služby všem dětem bez rozdílu, žádné rozdíly ani náboženské či rasové neexistují," dodal ředitel.

Na základě doporučení školské rady se rozhodl zachovat dosavadní rozdělení dětí v prvních třídách. Školská rada mu také doporučila zvážit možnost přesunu některých žáků z třídy 1. B do třídy 1. A i za cenu rozdílného počtu žáků v obou třídách. Jednání s rodiči odcházejících dětí však skončilo neúspěchem.

"I když vím, že jsem udělal některé chyby, rád bych je napravil. Bohužel současná situace a emotivní jednání mi mnoho možností nenabízí," uvedl ředitel Ladislav Tlustoš na webu školy.

Lužský starosta a předseda školské rady Radek Zeman nepovažuje reakci rodičů pěti dětí za normální.

Nové dělení by způsobilo traumata

"Školská rada došla k názoru, že stojí za rozhodnutím ředitele školy a že všichni žáci, kteří prošli zápisem, jsou schopni vykonávat školní docházku. Pan ředitel nastavil pravidla, která dodržel, a neshledali jsme jeho žádné pochybení," řekl Radek Zeman.

Podle něj, jestliže školská docházka už započala, by tak bylo případné přerozdělení tříd pro žáky první třídy traumatem, protože prvňáčci už jednou poznali svou paní učitelku a svou lavici.

"Jen kvůli pseudodůvodům několika rodičů bych další přerozdělení považoval za velmi nevhodný způsob. Obecně se v dlouhodobém kontextu s vývojem populace v Česku musíme smířit s tím, že se populace jiných národnostních menšin bude zvyšovat a za dvacet třicet let se už nad tím nikdo nepozastaví. Přerod je vždycky nějakým způsobem bolestivý," řekl Radek Zeman.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz