Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Rodiče nikdy nepustili děti z bytu, chránili je před zlým světem

  • 1079
Policie objevila v centru Prahy dvě malé děti, které nikdy nebyly venku. Rodiče je svérázným způsobem "chránili před zlým světem". Tříletý chlapec ani jeho jedenapůlletý bratr nikdy neopustili byt ve starém činžáku v centru Prahy, neměli ani žádné hračky.

Jak je možné, že o nich tak dlouho nikdo kromě rodičů nic nevěděl? Matka obě porodila doma a nikdy s nimi nebyla u lékaře, takže jejich jména nebyla v matrice ani v jiné databázi.

Chlapce a dívenku objevila až policie, která letos na jaře v bytě zasahovala v jiné věci, zřejmě na podnět sousedů. S ničím podobným se lékaři ani sociální pracovnice ještě nesetkali.

Jak jsou ohroženy

  •  Pediatři upozorňují, že dětem, jejichž rodiče ignorují zdravotní péči a nechodí s potomky k lékaři, hrozí mnoho zdravotních rizik. Přestože registrace u pediatra není povinná, preventivní prohlídky i očkování ano. "Paradoxní situace. Faktem ale je, že bez očkování může kojenec zemřít na běžné nakažlivé nemoci, jako je třeba záškrt nebo spalničky," říká pediatr Martin Gregora. 
  • V kojeneckém věku se nezachytí případné anomálie ve vývoji. 
  • Pokud rodiče nenaplňují citové potřeby dítěte, hrozí psychická deprivace. "Čím to trvá déle, tím hůře se tento deficit napravuje a následky mohou přetrvat až do dospělosti," říká dětská psycholožka Jitka Jeklová.
  • Pokud dítě vyrůstá v izolaci a chybí mu kontakt s vrstevníky, naruší to jeho schopnost komunikovat, špatně se rozvíjí jeho řečové schopnosti a opět tento handicap těžko dohání. 
  • Totéž platí o pohybových dovednostech dítěte.

"Sourozenci byli sice fyzicky v pořádku, ale objevily se u nich klasické projevy duševní deprivace. Vypadalo to, že doma neměli žádné hračky, nikdy neměli na nohou boty ani neuměli jíst příborem," popsal sociální pediatr František Schneiberg.

Vzhledem k delikátnosti tématu se nechtěl pouštět do podrobností, podobně jako ředitelka dětského centra Thomayerovy nemocnice Jaroslava Lukešová. Ta pouze potvrdila, že se v jejím kojeneckém ústavu o sourozence měsíc starali.

Případ způsobil pozdvižení nejen mezi pediatry. Podle pracovnic orgánu péče o děti Prahy 2 byli rodiče přesvědčeni, že o děti dobře pečují. "Izolovali je prý ve snaze ochránit je před špatným okolním světem," popsala radní pro sociální a zdravotní oblast Prahy 2 Kateřina Jechová.

Podle ní už děti žijí v náhradní rodině, kterou sociální pracovnice pravidelně kontrolují. "Podobné situace, k jaké došlo v naší městské části, se bohužel mohou ve společnosti opakovat. Včasnému odhalení může pomoci veřejnost, třeba větší vnímavostí ke svému okolí," míní radní Jechová.

Řízení o dalším osudu nalezených dětí se konalo u Obvodního soudu pro Prahu 2. Podle mluvčího soudu Zdeňka Douděry byly děti svěřeny do náhradní rodinné péče. "Přechod do nového prostředí zvládly bez znatelných obtíží a postupně se na nové podmínky adaptují," dodal Douděra. Ani on nechtěl sdělit podrobnosti.

MF DNES zjistila, že sourozenci jsou v péči prarodičů. Rodiče, vyznavači alternativního životního stylu, stejně o děti ztratili zájem ve chvíli, kdy se jich dotkl někdo jiný. "Už je nechtěli. Jako když ve zvířecí říši někdo sáhne na mládě a staří se pak k němu už nepřiblíží," komentoval to anonymně jeden ze zainteresovaných.

Policie pár žijící v holobytě na Vinohradské ulici už v říjnu obvinila z týrání svěřené osoby. Šestatřicetiletému muži a stejně staré ženě tak hrozí až dvanáct let vězení. V současné době jsou ve vazbě.

Nelze trestat rodiče za to, že nevodí děti k lékaři

Lékaři se domnívají, že dětí vyrůstajících mimo jakoukoliv evidenci a zdravotní péči může být v Česku více. "V takto extrémní podobě jde ale určitě o výjimku. Chybou je, že neexistuje povinná registrace dětí u pediatra. To je vnímáno některými lidmi jako omezování osobní svobody," říká předseda společnosti sociální pediatrie František Schneiberg.

Podle poslance Martina Gregory (TOP 09) ze zdravotního výboru byly snahy tento nedostatek v zákoně napravit. "Současná praxe mě moc neuspokojuje. Preventivní prohlídky a očkování jsou paradoxně povinné. Řešení ale ztroskotalo na problému, jak uplatňovat sankce v případě porušení povinnosti přihlásit dítě u pediatra," přiznává Martin Gregora, který pracuje jako neonatolog ve strakonické nemocnici.

"Když v naší porodnici matku propouštíme, chceme znát jméno pediatra, ke kterému dítě půjde, a to zapisujeme do propouštěcí zprávy," dodává poslanec. Zároveň však připouští, že to mohou matky snadno obejít. Navíc to neřeší situaci po domácím porodu.

Podle předsedy České neonatologické společnosti Richarda Plavky lékaři před rokem 1990 povinně hlásili už z porodnice narození dítěte spádovému pediatrovi.

"Současná společnost ale posílila práva jednotlivce a nemyslím si, že by měl jeden extrémní případ vést ke změně systému," podotýká profesor Plavka, který apeluje na ostražitost sociálních pracovnic.

Těhotné na prohlídky nemusí

Bezradnost připouští také gynekologové. Ani oni nedokážou "zařídit", aby všechny těhotné ženy chodily na prohlídky a pak rodily v porodnici. Za to, když budoucí matka nechodí na pravidelné kontroly, žádné sankce nejsou.

"Takové chování je sice velmi nezodpovědné z hlediska zdraví matky, ale je to její svobodná volba. Já nejsem militantní kritik, snažím se alternativní ženy chápat. Naštěstí jich není mnoho," říká předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Strážkyně lidských práv, vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková, pohlíží například na domácí porody s pochopením. Ženy podle ní mají mít svobodu volby. Povinnou registraci dítěte u pediatra by ovšem uvítala: "Snáze by se tím zabránilo případům týrání dětí v rodině. Dám to jako podnět na jednání Výboru pro práva dítěte. Zkusíme promyslet, jak by to mohlo být upraveno."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video