Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče netuší, že internet je pro děti nebezpečný

  1:00aktualizováno  1:00
Matky jsou vůči surfování dětí na internetu obezřetnější než otcové. Že jsou děti zcela v bezpečí, když si s kamarády povídají přes počítač, si myslí 21 procent žen. Mužů, kteří internetu plně důvěřují, je podle průzkumu agentury Median pro MF DNES o 9 procent víc.
Děti tráví u počítače čím dál víc času. Ilustrační foto.

Děti tráví u počítače čím dál víc času. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Zároveň platí, že čím jsou lidé mladší, tím spíše počítačové síti důvěřují a bez obav jí svěřují své děti," konstatuje zpráva z průzkumu.

Desetiletá Zuzana Procházková z Hradce Králové pravidlo o počítačově "ostražitějších matkách" už dávno vypozorovala. "Máma mi často počítač zakazuje, třeba jen proto, že ještě nemám napsané úkoly," zlobí se dívka.

"Navíc mi leze na nervy, že když si chatuju s kamarádkami, mamka mi každou chvíli kouká přes rameno. To když jsme doma jenom sami s tátou, je to mnohem lepší. Nechává mě na počítači jakkoli dlouho," říká Zuzana.

O tom, že se i na dětských stránkách často objevují i vulgární sexuální návrhy, dobře ví. "Nikdy na to nereaguji. Ale když si chce někdo jen popovídat o normálních věcech, mluvím s ním, i když ho neznám. Oni mě přece také neznají," spoléhá dívka na anonymitu internetu.

Pedofilové dokážou děti i natočit
Jenže té, jak se minulý týden přesvědčila MF DNES, využívají i devianti a zločinci, kteří se od dětí pokoušejí získat citlivé informace nebo se je snaží vylákat na schůzku. - více zde

Průzkum Medianu pro MF DNES ukázal, že naprostá většina dospělých si to vůbec neuvědomuje.

Právě rodiče jsou přitom podle odborníků jedinými, kdo má šanci své ratolesti před nebezpečnými lidmi na síti ochránit.

Provozovatelé internetových serverů, na kterých si děti povídají, neustále běžící tisíce diskusí nestíhají hlídat. Navíc nejrozšířenější způsob diskutování po síti mezi dětmi je pomocí počítačového programu ICQ, kam provozovatelé sítí ani nemají přístup.

Policisté nyní například vyšetřují případ muže, který si prostřednictvím programu ICQ povídal s dvanáctiletou školačkou. Muži se podařilo dívku přimět, aby si zapnula webovou kameru připojenou k počítači, a žádal ji, aby si svlékla tričko.

Dívka rozhovor ukončila až poté, co začal být sprostý, a vše oznámila správcům internetového serveru iDNES.cz. Ti kontaktovali policii.

Policie chce síť sledovat víc
Podle Karla Kuchaříka z policejního prezidia rozhodně nejde o ojedinělé případy. Proto policie plánuje vyčlenit na problematiku internetu mnohem více lidí. Nyní je policistů, kteří sledují dění na internetu, v celém Česku jen dvacet.

"Do budoucna by měla být taková oddělení na všech osmi krajských policejních správách, a navíc i na všech 82 obvodních policejních odděleních," vypočítává Kuchařík.

Policisté nadto chtějí, aby měli na sledování internetu lepší techniku než dosud. "V zemích ležících na západ od našich hranic mají policisté běžně k dispozici i automat, který dění na veřejně dostupných serverech neustále monitoruje. Takové vybavení nám chybí a sledovat všechny hromadné rozhovory vedené na síti není v lidských silách," podotýká policista.

Navíc by prý uvítal lepší spolupráci s provozovateli serverů. "Když nám uživatele internetu, který se chová nevhodně, nahlásí, je to pro ně práce. Takže se do toho většinou nehrnou a spokojí se jen tím, že takovému uživateli zakážou na stránku přístup," upozorňuje Kuchařík.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz