Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče nemají možnost vybrat pro dítě školu

  22:42aktualizováno  22:42
Právo rodičů na výběr školy pro jejich dítě je v zemi stále spíše jen teorií.
Rodiče si sice mohou vytipovat školu s výbornou pověstí, s kvalitním počítačovým vybavením a jazykovými lektory a pokusit se právě na ni budoucího prvňáčka zapsat, pokud ovšem bydlí v jiném obvodu či v jiné obci, než škola stojí, mají smůlu. Ředitel musí ze zákona přednostně přijmout děti z nejbližšího okolí.

Přespolní může zapsat jen tehdy, když zbude volné místo. Praxe "spádových" škol se přitom podle připraveného školského zákona ani v budoucnu nemá změnit.
"Nedá se to nazvat jinak než porušováním práva rodičů na možnost výběru," tvrdí Petr Kolínský z Unie rodičů, která zastupuje zájmy zhruba čtyř stovek občanských sdružení, jež se zabývají školskou problematikou.

"Zrovna nedávno jsme řešili případ rodiny, která chtěla své dítě zapsat do jedné budějovické školy. Měli skvělé reference na tamní učitele i způsob výuky. Po zápise jim ale ředitel oznámil, že mají plno a nemůže je přijmout. Ať se hlásí do školy v blízkosti bydliště," popisuje Kolínský.

Takové jednání nařizuje současný zákon o státní správě a samosprávě ve školství, který dává obcím možnost zájem o jednotlivé školy regulovat. "Zákon především chrání děti a zaručuje jim právo na školu, v níž je určitě přijmou," říká ředitel odboru základních škol na ministerstvu školství Karel Tomek. "Pochopitelně je to škola nejbližší, protože by byl nesmysl, aby dítě nemohlo do školy, kterou má přes ulici, jen proto, že se ředitel z nějakých důvodů rozhodl radši zařadit dítě odjinud. A ty důvody by často mohly být velmi, velmi sporné," soudí Tomek.

Na druhou stranu tak ovšem zákon umožňuje uměle držet školu, o kterou rodiče nemají zájem a které se chtějí vyhnout. Pokud se radní domluví a využijí možnosti zájem o školu regulovat, nemusí se ani "špatná" škola příliš snažit: dostatek žáků jí zákonem zajistí stát.

"Chápu snahu rodičů vybrat pro dítě to nejlepší. Zároveň ale chceme, aby školy ve městě byly rovnoměrně naplněny," vysvětluje místostarosta Uherského Brodu Jan Kočař. A Tomek z ministerstva školství doplňuje: "Škola, o kterou není zájem, by měla dostat prostor a šanci, aby se mohla změnit.

Rodiče mohou své výhrady sdělit přes radu školy, snažit se změnám napomoci. Ne rezignovat na spoluúčast a problém řešit tím, že dají dítě jinam." S tím však nesouhlasí řada rodičů: "Když pochybuji o kvalitě školy a jsem přesvědčen, že jinde by se o mé dítě starali lépe, tak nad čím váhat? Že původní škole budou chybět peníze? To ale není moje starost," podotkl pražský učitel a otec dvou dětí Karel Veselý.

Právě přetahování se o peníze dnes přechody dětí na jinou školu značně komplikují. Obec totiž ze zákona musí jiné obci či městu za dojíždějícího žáka platit část výdajů, které s ním bude nová škola mít. A to se mnohým radním, kterým se pak nedostává peněz na vlastní školu, nelíbí. A na žáka dnes jednoduše neplatí.

Tato praxe se má změnit. V připraveném novém školském zákoně se totiž píše, že podmínkou pro přijetí žáka na jinou školu je dohoda o vyrovnání výdajů. "Ředitel tedy bude moci přijmout dítě jen v případě, že bude mít příslib, že si obce mezi sebou peníze vymění," prohlásil Tomek.

Pokud se obce nedohodnou, může ještě zasáhnout starosta. Ten má možnost písemně se zaručit, že je ochoten za žáka, který má přijít z jiné obce, platit z obecních peněz.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz