Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodiče cukrovkářů jsou bez příspěvků, ministerstvo jim slíbilo jednání

  • 74
Ministerstvo práce a sociálních věcí bude jednat s rodiči dětí nemocných cukrovkou. V Radiožurnálu to slíbil náměstek Marián Hošek. Stovky rodičů totiž podepsaly petici proti ministerstvu, protože přestaly pobírat sociální dávky na péči o těžce nemocné děti a mají existenční potíže.

Podle Radiožurnálu se diabetologové shodují, že malé děti s cukrovkou nejsou soběstačné a péči potřebují. Naopak radnice a posudkoví lékaři si to nemyslí a rodičům sociální příspěvky na péči o osobu blízkou nepřiznávají.

Zmatky a Změny v zákoně

Zmatky okolo příspěvků na péči o blízkou osobu vznikly kvůli změně zákona o sociálních službách. "Podle zákona se příspěvek na péči neposkytuje plošně na diagnózu, ale podle rozsahu potřebné pomoci a potřeby sociálních služeb. Hodnotí se tedy případ od případu a může to znamenat i to, že někteří lidé nově příspěvek dostávají. Vždy se posuzuje situace konkrétního člověka," vysvětlila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Novela platí od srpna 2009 a právo na příspěvek posuzují v rodinách posudkoví lékaři. "Pokud by skutečně nevznikl nárok na příspěvek na péči a sociální situace rodiny by byla obtížná, může požádat o jiný příspěvek, například o dávky pomoci v hmotné nouzi," radí Filipová.

Ministerstvo je ochotné s rodinami jednat. "Rádi se setkáme s těmito rodiči, abychom se vzájemně i poučili, ale na druhou stranu abychom poznali i konkrétní příběhy, které nám můžou ukázat, jestli nenastala chyba v daném posouzení jednotlivého stavu," řekl Hošek v rádiu.

"Ministerstvo se bude zabývat danou peticí, ale zatím ji nemáme k dispozici. Zájem MPSV je celou situaci vyjasnit a také to, aby lidé vždy dostávali skutečně to, na co mají zákonný nárok," dodala pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Je pod neustálým dohledem, podle úředníků soběstačná

Problémy s příspěvky se týkají i ostravské rodiny Šarockých. Čtyřletá Simona má přímo do břicha zavedenou inzulínovou pumpu, bez které nemůže žít. Rodiče ji musí neustále kontrolovat. O Simonu se stará matka, která s ní zůstává doma. Donedávna dostávala měsíční příspěvek devět tisíc korun, nyní jí úředníci magistrátu peníze odebrali, protože rozhodli, že dítě je soběstačné.

Podle Simoniny diabetoložky Naděždy Filákové se ale dítě bez pomoci matky neobejde. "Je léčená inzulínovou pumpou, kterou vzhledem k věku sama ovládat neumí, sama si nevyměňuje kanylky, nezváží a neodměří si jídlo, neurčí si výměnné jednotky a dávku inzulínu. Soběstačná určitě není," říká diabetoložka.

"Informace o čtyřleté holčičce s diabetem má ministerstvo pouze z médií, proto se nemůže ke konkrétní situaci vyjádřit. Obecně ale platí, že pokud někdo nesouhlasí s posouzením zdravotního stavu, může podat odvolání proti rozhodnutí a zdravotním stavem by se zabývala posudková komise ministerstva," vzkázala Filipová.

Šárka Nosálková ze sdružení Dítě s diabetem Radiožurnálu potvrdila, že Simonini rodiče nejsou sami. "Ten problém se týká určitě celé republiky, proto jsme začali s peticí. První fáze je sběr podpisů," uvedla Nosálková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video