Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče bez peněz odkládají děti do Klokánku. Podle Vodičkové jich přibude

  12:29aktualizováno  12:29
V zařízení Klokánek v poslední době přibývá dětí, které tam pobývají na žádost vlastních rodičů. Podle Marie Vodičkové, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, jenž 13 zařízení provozuje, je k tomu nutí jejich špatná finanční situace a nevyhovující podmínky. Kvůli škrtům v rozpočtu se prý tato praxe může rozšířit.

Děti do Klokánků posílají sociální pracovníci nebo soudy. | foto: MF DNES

"Bohužel je to tak, že někteří rodiče se nyní snaží dávat své děti do ústavu. Děti se k nám dostávají na žádost rodičů," řekla Vodičková.

Neupřesnila ale, kolik takových případů Klokánky řešily. Vodičková odhaduje, že s úpravami sociálních dávek a úspornými balíčky bude podobných rodin přibývat.

Podle šéfky Fondu ohrožených dětí (FOD) zůstali rodiče bez práce, zaměstnání nemohou dlouho najít, nejsou schopni platit nájem a nemohou své děti zajistit.

Vodičková míní, že stát by měl těmto rodinám, které se chtějí o své děti starat, pomáhat. Měl by jim poskytnout potřebné příspěvky, sociální byt či v případě potřeby chráněné bydlení. "Pokud je mezi dětmi a rodiči citová vazba, nedá se ničím nahradit," podotkla šéfka FOD.

Většinu dětí do Klokánku posílají sociální pracovníci

Nejvyšší soud minulý týden rozhodl o tom, že chudoba a špatné podmínky rodin nejsou důvodem k tomu, aby jim úřady odebraly děti a poslaly je do ústavu.

Klokánky většinou přijímají čtyři z pěti dětí na doporučení sociálních pracovníků, a to po následné dohodě s rodiči. Ostatní posílá do těchto zařízení soud.

Sedmdesát procent chlapců a děvčat se po upravení poměrů vrací do původní rodiny. Dítě podle FOD v Klokánku pobývá v průměru šest měsíců.

Tyto azylové domovy mohou děti ale přijmout i na žádost rodičů či zákonných zástupců. Po zlepšení podmínek v rodině je pak možné pobyt zase ukončit. Týraní, zanedbávaní a zneužívaní chlapci a děvčata se mohou do Klokánku dostat i na vlastní žádost a proti vůli svých rodičů. V zařízení zůstávají do doby, než soud rozhodne o jejich dalším osudu.

Máte pochopení pro rodiče, kteří kvůli nedostatku peněz odloží děti do ústavu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE 9727
ANO 2844
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Najdete na iDNES.cz