Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí se rodí stále méně. I kvůli rodinné politice státu, říká expertka

  6:36aktualizováno  6:36
Třetím rokem ubývá narozených dětí. Za rok 2011 se jich narodilo necelých 109 tisíc, o rok dříve to přitom bylo o osm a půl tisíce víc, uvádějí statistici. Podle odborníků je to jak kvůli tomu, že nyní mají děti slabší ročníky, tak kvůli politice státu, která není pro matky moc příznivá.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky žilo k 31. prosinci 2011 v Česku 10 505 445 lidí.

Znovu se přitom potvrdilo, že časy babyboomu jsou pryč. Třetí rok po sobě narozených dětí ubylo. "Živě se v roce 2011 narodilo 108,7 tisíce dětí, což je o 8,5 tisíce méně než v roce předchozím," uvádějí statistici. Snížil se i počet dětí, které má žena během života. Zatímco v roce 2010 to bylo 1,49 dítěte, loni už jen 1,43.

A jaké jsou důvody stále klesajícího počtu narozených dětí? "Jednak jsou to demograficko-sociologické důvody, že ženy, které odkládaly rodičovství, už odrodily, a nyní mají děti slabší ročníky. Roli hraje i rodinná politika České republiky," řekla iDNES.cz Eliška Kodyšová, psycholožka a odborná konzultantka občanského sdružení Aperio, které se zabývá podporou rodičovství.

Podle ní se ukazuje, že v zemích Evropské unie, které poskytují dobré podmínky pro sladění práce a péče o děti, mají porodnost vyšší. "Jde o to, aby matky mohly mít děti a nemusely mít strach o své místo," vysvětlila Kodyšová. Matkám chybí školky, velmi málo je zařízení péče pro děti mladší tří let, takže matky, které zvolily dvouletou mateřskou, pak mají velké problémy s hlídáním dětí.

Porodnost v Evropě

I přes pozvolný nárůst v řadě zemí zůstává porodnost v Evropě na nízké úrovni. Nejvíce živě narozených na tisíc obyvatel dlouhodobě připadá v Irsku a na Islandu (16,7 v roce 2009, resp. 15,4 v roce 2010). Nejnižší porodnost přetrvává v Německu, kde od roku 2001 nepřekročila hodnotu 9 a v roce 2010 činila 8,3.

Hodnota tohoto ukazatele v České republice v letech 2007–2010 opět převyšovala 11 a byla tak nad průměrem EU. V roce 2011 ovšem opět klesla, a to na 10,4.

Roli může hrát i vyšší věk prvorodiček. Nyní je ženám, které rodí své první dítě, průměrně 29,7 roku. "Když mají ženy děti později, mají jich méně, než když je mají ve dvaceti. Nicméně průměrný věk prvorodiček je v rámci Evropy spíše průměrný," dodala psycholožka.

Trend podle ní bude pokračovat i v dalších letech. Tedy pokud se nezmění právě politika státu, která by více motivovala k zakládání rodiny. Potřeba by podle ní bylo například i zrovnoprávnění mužů a žen, třeba zavedením otcovské rodičovské. "Pomohlo by to jak mužům, kteří by nalezli pevnější místo v rodině, tak ženám, kterým by to usnadnilo návrat do práce," uzavřela Kodyšová.

Ubývá rozvodů, končí tak 46 procent manželství

Podle statistiky navíc také vzrostl podíl dětí narozených mimo manželství. Bylo jich 41,8 procenta, o 1,5 % více než v roce 2010. S tím souvisí i nadále klesající počet sňatků, opět klesl na minimum od roku 1918.

"Do manželství vstoupilo 45,1 tisíce párů, tj. o 1,6 tisíce méně než v roce 2010. Průměrný věk při prvním sňatku se od roku 2000 zvýšil u mužů o 3,5 roku na 32,4 roku a u žen o 3,1 roku na 29,6 roku," uvádějí statistici.

Ubylo ale také rozvodů. Nyní už se nerozvádí rovná polovina manželství, jako tomu bylo v roce 2010, ale jen 46,2 procenta. Loni úřady rozvedly 28,1 tisíce párů. "Po dvaceti letech se tak počet rozvedených manželství dostal pod 29 tisíc," eviduje ústav. Průměrně se loni páry rozváděly po 12,9 letech manželství.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz