Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodí se nový životní styl

  22:51aktualizováno  22:51
Nemoc šílených krav se prohnala kontinentem a zanechala po sobě hluboké jizvy. Změnila způsob jakým Evropané jedí, nakupují, jak si shánějí informace, ale v mnoha státech rozvířila i hladinu na politické scéně. Brzy začneme vzpomínat jaké to bylo, když jsme ještě mohli jíst hovězí a klást si otázku, zda se někdy ty doby vrátí. Ten, kdo po léta setrvával v přesvědčení, že tradiční česká svíčková může být uvařena jen s použitím hovězího masa či divočiny, se v minulých týdnech dožil velkého překvapení. Některé restaurace nabízejí svíčkovou z vepřového, jiné zkoušejí kuřecí maso. Není to jediné jídlo, které je téměř neodmyslitelně spojeno s hovězím, stačí připomenout třeba chilli con carne.

Hledání náhrady za hovězí je však pouze jednou z proměn, které hrozba BSE u obyvatel Evropy vyvolala. Lidé najednou zjistili, že se buď budou mnohem víc zajímat o to, co jedí, nebo se mohou ocitnout v přímém ohrožení života.

Někteří vyřadili z jídelníčku maso úplně - počty vegetariánů se zvýšily, jiní je silně omezili. V delším časovém horizontu se zvýší spotřeba ryb, drůbeže a mléčných výrobků (ovšem z ovčího a kozího mléka). Naopak za "podezřelé" považují konzumenti různé masové výrobky - od mletých mas až po některé typy salámů.

Mnozí specialisté na výživu považují BSE za ne sice příjemný, ale přesto způsob, jak zbavit část obyvatel rozvinutých zemí některých nezdravých návyků - například přílišné konzumace masa.

Žádný skandál týkající se potravin dosud nevyvolal takovou nedůvěru vůči výrobcům a prodejcům potravin jako BSE. Z nákupů, které dříve probíhaly jako maraton, jen aby už měla rodina obstarání zásob na celý týden za sebou, se nyní v řadě zemí stává obřad. Lidé opatrně obracejí plechovky i obaly a čtou složení obsahu.

V mnoha velkoprodejnách se v odděleních masných, mléčných, ale i dalších výrobků objevily vysvětlující letáčky či záruky, že nabízené produkty, zejména však hovězí maso, buď pocházejí ze států, kde nebyly zjištěny žádné případy BSE, nebo prošly speciálními kontrolami.

Totéž dělají i řezníci. Někteří zákazníci požadují doklady o nezávadnosti i v případě nákupu kosmetických výrobků, želatinových cukrovinek či krmení pro zvířata.
Potěšeni jsou producenti takzvaných biopotravin. Zájem o jejich výrobky enormně stoupl. Jen málokteré médium v Evropě se nepokusilo svým čtenářům či posluchačům nebo divákům poskytnout alespoň základní servis, co se BSE týče.

Různé slovníčky, vysvětlení, co všechno se dá bez rizika jíst, a naopak, rozhovory s vědci se staly každodenní součástí zpráv a publicistiky. BSE se seriózně věnují i bulvární noviny a časopisy - například v sousedním Německu patřil servis zpracovaný deníkem Bild k nejlepším.

Změnil se i přístup úřadů. Začaly se vážněji zabývat způsobem, jak informovat obyvatelstvo a jak předat co nejjednodušší formou základní informace o BSE i opatřeních, která podnikají.

S tím úzce souvisí i změny, které BSE způsobila v politické oblasti. Především se ukázalo, že zemědělství nemusí být pro většinu obyvatel méně podstatný resort. Dále, že pokud úřady podcení rizika podobná těm, která s sebou nese BSE, a také informování veřejnosti, může vzniknout politická krize, která ohrožuje posty ministrů i předsedů vlád.

V euroskeptické Británii vyvolala nemoc naděje, že jí Evropská unie v boji s BSE pomůže, jinde na kontinentě naopak rozsela vůči EU skepsi. Hrozby přenosu nemoci přes hranice také přinesly daleko přísnější kontroly pohybu potravin mezi evropskými státy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu. Chci se najíst, vtipkoval

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...Najdete na iDNES.cz