Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodačka z Pardubic křísí češtinou paměť filmového komisaře Dreyfuse

  10:23aktualizováno  10:23
Herbert Lom, představitel filmového komisaře Dreyfuse ze série o Růžovém panterovi, bojuje s Alzheimerovou chorobou. Čtyřiadevadesátiletému herci pomáhá v Anglii Eva Čížková. Lom se totiž narodil v Praze a rodačka z Pardubic mu osvěžuje paměť opakováním češtiny.

„Zamilovanou Herbovou činností je tahat mě za piercing,“ říká s úsměvem Eva Čížková, ošetřovatelka Herberta Loma. | foto: Archiv Evy Čížkové

Eva Čížková žije v Anglii s přestávkami dvanáct let, o lidi s Alzheimerovou chorobou se stará pár roků. A právě český původ spolu se vzděláním a zkušenostmi ovlivnil to, že dostala na starost právě Loma.

Jeho zážitky z dětství se vážou k českým zemím. Narodil se totiž v roce 1917 v Praze ve šlechtické rodině s židovskými kořeny. A do Anglie odešel budoucí filmový odpůrce potrhlého inspektora Clouseaua až v roce 1939.

"Vzpomínky jsou největším bohatstvím, které člověk má. Navíc jsou tím nejlepším lékem, který pořád procvičuje mozek. Tohle nám neustále připomíná terapeutka z agentury, která mě k Herbovi vyslala," říká Eva Čížková.

Alzheimerova nemoc

Růžový panter znovu zasahuje - Herbert Lom (vlevo) a Peter Sellers ve filmu

Růžový panter znovu zasahuje - Herbert Lom a Peter Sellers ve filmu

Nemoc postihuje mozek a vede k jeho postupnému úpadku: nemocný často zapomíná poslední události a vybavuje si spíše ty ze svého dětství a raného mládí.
Pomáhá reminiscenční terapie, při níž se - laicky řečeno - udržuje mozek v pohybu vzpomínkami.

Komunikace s pacientem v češtině je tak hlavní náplní její práce. Dohlíží však i na to, aby si vzal ve stanovenou hodinu své léky, uvaří mu.

"Kdybych to měla hodně zjednodušit, mým hlavním úkolem je dělat mu společnost," dodává Eva Čížková. Občas je to prý docela zajímavé i zábavné.

Hvězdné manýry šlechtice

Mezi oblíbené činnosti Herberta Loma patří procházky v parku Hampstead Heath, občas výlet do centra Londýna, do speciální malé syrské cukrárny pro osm deset koláčků. Čas od času spolu zavítají do československého baru v severním Londýně.

Jinak se však většina aktivit odehrává u slavného herce doma. Docházejí za ním lidé, kteří mu dělají manikúru, pedikúru, dorazí i holič nebo právníci. Svého člověka má také na vyřizování korespondence.

I přesto se stane, že Eva objeví neotevřené dopisy od fanoušků. Při jednom takovém nálezu ji odbyl mávnutím rukou a slovy "Vyhoď to!" Eva Čížková se ale nedala odbýt a dopisy nakonec otevřela a přesvědčila ho, aby podepsal fotky a poslal je žadatelům zpět.

Podle ošetřovatelky má sice Herbert Lom občas hvězdné manýry, ale nedá se říci, že by byl nafoukaný. A stále má prý smysl pro humor.

"Sice je původem šlechtic, narodil se v bohaté rodině v Praze jako Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru, ale zásadně nechce být obsluhován. Musím jíst vždycky s ním, bere mě spíš jako kamarádku. A jeho zamilovanou činností je tahat mě za piercing," říká.

Od au-pair přes jahody až k filmové hvězdě

Cestu ke slavnému herci neměla Eva Čížková zdaleka jednoduchou ani přímočarou. Narodila se v roce 1981, při své první cestě do Anglie v roce 1999 sbírala jahody. Potom zůstala v zemi jako au-pair, pracovala na farmách a nakonec se dostala do Londýna, kde myla nádobí. Následoval návrat do Česka a dokončení studia na vyšší odborné škole, kde studovala sociální práci a sociální antropologii.

Hned se však vrátila zpátky do Anglie, kde pracovala v hotelu i v zahradnictví. Avšak stále toužila po práci, kde by mohla pečovat o staré lidi - a nakonec získala místo v agentuře, která pečuje o pacienty s Alzheimerovou chorobou.

"Tahle práce mě opravdu baví. Třeba i proto, že se díky reminiscenční terapii dozvím o spoustě zajímavých lidských osudů," říká spokojeně.

Do Česka se zatím pardubická rodačka vrátit natrvalo nehodlá. "Život v Londýně se mi líbí a vyhovuje mi. Kdybych se měla domů vrátit, tak jedině na vesnici. A jedině za předpokladu, že by bylo na cestě miminko," říká Eva Čížková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz