Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roční jednání o Kosovu skončila bez dohody

  17:54aktualizováno  20:16
Jednání mezi Srby a kosovskými Albánci o budoucnosti Kosova skončila ve slepé uličce. Pod záštitou OSN přitom probíhala déle než rok. Neúspěch oznámil zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari po skončení posledního kola rozhovorů ve Vídni.

Zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari jednal ve Vídni o budoucnosti Kosova. | foto: Reuters

INFOGRAFIKA: Kosovo - kolébka srbství

Jeho návrh na uspořádání jihosrbské provincie, s nímž Srbové nesouhlasí, bude nyní předložen k projednání Radě bezpečnosti OSN.

"S politováním musím říci, že strany neprojevily žádnou vůli ustoupit ze svých postojů," řekl Ahtisaari. V prohlášení srbské a kosovskoalbánské strany ke statusu Kosova není žádný společný základ.

"Postoje stran k tomu, zda má provincie, jež je od roku 1999 pod správou OSN, zůstat součástí Srbska, nebo získat určitou nezávislost, jsou diametrálně odlišné a po dobu jednání se nesblížily. Nemá proto smysl v jednání pokračovat, řekl Ahtisaari.

Potvrdil také, že během března předá svůj návrh na uspořádání jihosrbské provincie Radě bezpečnosti OSN, aby o něm rozhodla.

Rada bezpečnosti by měla rozhodnout o Kosovu do června. Pokud bude Ahtisaariho plán schválen, mohlo by Kosovo vyhlásit nezávislost do konce roku. Stalo by se tak nejmladším státem v Evropě a posledním útvarem, který se odtrhl od bývalé Jugoslávie.

Srbský premiér chce v jednání pokračovat
Srbský premiér Vojislav Koštunica označil Ahtisaariho plán za brutální porušení Charty OSN a po skončení rozhovorů vyzval k jejich pokračování.

Koštunica také vyzval všechny země, aby zabránily tomu, že by Srbsko mohlo ztratit patnáct procent svého území, což by podle něho vyústilo v nové přepisování hranic a ohrozilo by to základy, na nichž stojí mezinárodní právo.

Srbský prezident Boris Tadič varoval, že pokud Kosovo dostane zelenou k nezávislosti, mohlo by to vést k dlouhodobé nestabilitě v oblasti i mimo ni.

"Pokud bude Ahtisaariho plán přijat, bude to poprvé v moderních dějinách, kdy bude demokratické pokojné zemi odebrána část území proto, aby byly uspokojeny tužby určité etnické skupiny, která už má svůj národní
stát," řekl Tadič.

Srbsko je podle něho ochotno jednat o kompromisním řešení, ale nezávislost je naprosto nepřijatelná. Bělehrad nabízí Kosovu, které považuje za kolébku své státnosti a kultury, jen širokou autonomii v rámci stávajících hranic.

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu dával od počátku jednoznačně najevo, že Albánci považují nezávislost za jediné přijatelné východisko.

"Nezávislost je alfa i omega, je to začátek i konec našeho postoje. Je to budoucnost Kosova, moderního státu, který se začíná naplňovat po letech odporu proti cizí okupaci," zdůraznil kosovský prezident.

Srbové se obávají úplné nezávislosti Kosova
Jeho projekt slibuje Kosovu omezenou svrchovanost pod mezinárodním dohledem. Kosovo by mělo dostat i vlastní ústavu, symboly, ozbrojené síly i právo vstupovat do mezinárodních organizací. Srbská menšina by měla mít zaručenu zvláštní ochranu.

Kosovo je formálně stále součástí Srbska, ale fakticky se nalézá pod správou OSN od roku 1999, kdy zásah NATO donutil tehdejšího srbského vůdce Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti kosovským povstalcům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...Najdete na iDNES.cz