Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Robot pacienta neoperoval

  8:22aktualizováno  8:22
Třinec - Lékaři z České, Slovenské i Polské republiky, kteří ve čtvrtek přijeli na třetí mezinárodní sympózium videochirurgie do Třince-Podlesí, se těšili, že na vlastní oči uvidí, jak na sále tamní nemocnice operuje českého pacienta robot dálkově řízený francouzským chirurgem ze Štrasburku. Měli ale smůlu. Pořadatelům se nepodařilo akci zorganizovat a navíc světové prvenství Třineckým vyfoukli před několika dny Američané.
Organizátorovi dvoudenní akce, prezidentu České sekce miniinvazivní chirurgie Stanislavu Czudkovi se totiž nepodařilo dostát svému slibu a zařídit zákrok, který měl být světovou premiérou.

"Skoro dva roky jsem připravoval operaci, při které měl žlučník pacienta v Třinci vyoperovat robot, kterého by na dálku ovládal lékař ve Štrasburku. Bohužel, politické tlaky rozhodly, že světová premiéra nepůjde z Francie směrem na východ, ale na západ - do Ameriky. Jsem tím hodně zklamaný," netají primář třinecké chirurgie Stanislav Czudek.

Operace robotem řízeným z místa vzdáleného několik desítek až stovek metrů zkoušejí už delší dobu velká chirurgická centra ve vyspělých zemích. Až dosud se ale nikdo nepokusil o operaci robotem řízeným přes hranice. Czudek věděl, že o světové prvenství ve spolupráci se Štrasburkem usilují jeho američtí kolegové. Dohodl si proto plánovanou operaci s kolegy v Bruselu. Vše bylo připraveno na 20. září. Před pár dny ale ze zákroku sešlo.

"Američané plánovali svoji operaci na říjen. Když zjistili, co chystáme, změnili plán a zákrok urychlili. Světová premiéra se tak odehrála už 7. září, kdy robot ovládaný na dálku lékaři z New Yorku, laparoskopicky vyoperoval žlučník osmašedesátileté ženě ve Francii," líčí lékař.

Protože Američané českého odborníka na laparoskopickou chirurgii předběhli, ten na slibovaný zákrok zcela rezignoval. "Operace robotem je strašně drahá. V této chvíli by proto měla smysl jen v tom případě, kdyby šlo o světové prvenství," vysvětluje Czudek.

Odborníci, kteří v Třinci diskutují o novinkách v laparoskopické chirurgii, však uvidí operaci robotem řízeným přes oceán alespoň ze záznamu. Jiné zákroky zahraničních chirurgů sledují od včerejška dokonce živě na velkém promítacím plátně a přitom s operatéry debatují stejně, jako by stáli vedle nich a koukali jim pod ruce. Privátní nemocnice v Podlesí je totiž zatím jako jediná ve východní a střední Evropě v permanentním spojení se špičkovým školícím střediskem ve Štrasburku.

"Moderní telekomunikační technika nám umožňuje sledovat v přímém přenosu chirurgické operace probíhající v různých zemích světa," vysvětluje Czudek. "Tentokrát nám však situaci zkomplikovaly teroristické útoky na USA. Pentagon zablokoval množství speciálních linek, které používáme k videotelefonickému spojení, takže plánovaný přímý přenos z New Yorku nebude. Ani Francie nechtěla mezinárodní videopřenosy v těchto dnech povolit, ale nakonec jsme díky dobrým kontaktům s tamními lékaři svolení dostali," oddechl si organizátor videokonference.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz