Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Robertson chválil Prahu před summitem

  18:27aktualizováno  18:27
Praha - Jsem spokojen! Komentoval své dosavadní dojmy z kontroly příprav na podzimní summit NATO generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson. "Veškerá opatření, která Česká republika udělala pro zabezpečení listopadového summitu jsou velmi dobrá," pochválil Robertson při své bleskové návštěvě Prahu.

Jeho poslední návštěva v Česku prý stála podle odborníků křeslo někdejšího ministra obrany Vladimíra Vetchého. Tentokrát ale armádu zřejmě žádné personální otřesy nečekají. Robertson byl nadmíru spokojen.

"Organizátoři berou přípravy velmi zodpovědně," konstatoval Robertson.

Robertson ráno prošel Kongresový palác, kde budou v listopadu probíhat hlavní jednání summitu.  Od 10 hodin pak generální tajemník přednášel na Univerzitě Karlově na téma NATO v 21. století.

"Musíme zefektivnit, sladit naše pracovní metody a způsoby, abychom byli dál smysluplná, účinná aliance. Musíme se zamyslet nad hrozbou globálního terorismu, přizpůsobit jí své prostředky, počínat si při tom pružně a vynalézavě," uvedl před studenty.

DÁLE ČTĚTE

Komentář k návštěvě:
Jde jen o hladký průběh summitu?

Robertson Slováky nekomentoval
Ani v diskuzi na univerzitní půdě se však Robertson, stejně jako dříve, nechtěl blíže vyjádřit k přijetí nových kandidátských zemí do Severoatlantické aliance. Na dotaz slovenské studentky, zda by skutečně vítězství Mečiarovy HZDS v nadcházejích volbách na Slovensku ztížilo či znemožnilo pozvání země ke vstupu do Aliance, Robertson poznamenal: "Slováci by měli jít volit, je to velmi cené právo každého člověka. Lidé na Slovensku vědí, koho mají volit."

V Praze půjde hlavně o další rozšíření aliance
Druhá vlna východního rozšíření NATO bude podle Robertsona nicméně jedním z nejvýraznějších výsledků pražského summitu. Robertson se zatím ale vyhýbá všem předpovědím a poukazuje na to, že v šesti členských a dvou kandidátských státech proběhnou do té doby volby. Na druhé straně potvrdil, že Aliance má tentokrát kandidáty daleko lépe prověřené než v roce 1997, kdy dostaly pozvánku ke vstupu Česká republika, Maďarsko a Polsko.

Organizátoři summitu očekávají, že se 21. a 22. listopadu v Praze setká nejméně čtyřicet šest hlav států a vlád. Pakliže bude potvrzena schůzka Stálé společné rady NATO - Rusko, setkají se i George Bush s Vladimírem Putinem.

Podle předpokladů se jednání zúčastní na dva a půl tisíce delegátů a tři tisíce novinářů, doprovodné společenské akce má navštívit dohromady až dvanáct tisíc lidí.

Police zatkla dva demonstranty

Policie zadržela dva lidi, kteří se zúčastnili protestu desítky levicových radikálů proti NATO a přednášce George Robertsona na pražské Karlově univerzitě. Asi deset mladých radikálů, členů Československé anarchistické federace, protestovalo pískáním a skandováním při Robertsonově odjezdu z univerzitní budovy. "Dva kamarády sebrali, nás vytlačili za roh," popsala situaci v telefonickém rozhovoru jedna z demonstrantek Eva Nováková. Podle Ivy Knollové z pražské policejní správy oba zadržení zastavili vozidlo zastupitelského úřadu USA a snažili se ho poškodit. Policie věc posuzuje jako přestupek.
Videoreportáž o útoku anarchisty na Robertsonův vůz si můžete prohlédnout ZDE.

Na akci se musí připravit nejen ubytování a doprava pro všechny účastníky, ale především bezpečnostní opatření.

Do Prahy se totiž chystají také demonstranti, jejichž protesty neodmyslitelně patří k podobným schůzkám politiků či světových finančníků. Podle předběžných odhadů by v ulicích hlavního města mohlo demonstrovat deset až patnáct tisíc především levicových extremistů.

Robertson se ještě ve středu večer setkal na Pražském hradě při společné večeři s prezidentem Václavem Havlem. Ve čtvrtek si pak s vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO Alexadrem Vondrou prohlédne pražské Kongresové centrum, kde se bude podzimní vrcholná schůzka aliance především odehrávat.

Poté navštívil Obecní dům a poobědval s premiérem Milošem Zemanem a ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem.

Zajímavostí je bezesporu nadstandardní servis, který Česká republika Robertsonovi poskytuje. Z Bruselu ho na ruzyňské letiště přepravil vládní speciál a Praha Robertsonovi a jeho doprovodu zajistila ubytování v Lichtenštejnském paláci.

"Generální tajemník každý rok absolvuje návštěvy členských zemí aliance, tato návštěva však bude výhradně kvůli podzimnímu summitu," informovala Martina Pavlátová z ministerstva zahraničních věcí.

Robertsonovu návštěvu ukončí prohlídka Pražského hradu, který bude na podzim hostit společenské akce v rámci summitu NATO. Odlet zpět do Bruselu je naplánován na patnáctou hodinu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz