Tomáš Tuhý a Pavel Blažek poté, co sněmovní komise ukončila výslech policejního...

Tomáš Tuhý a Pavel Blažek poté, co sněmovní komise ukončila výslech policejního prezidenta. | foto:  František Vlček, MAFRA

K „brutálnímu“ úniku informací z okolí Tuhého nedošlo, naznačil Blažek

  • 135
Výslech Milana Vaculíka z GIBS před sněmovní vyšetřovací komisí odhalil, že k údajnému „brutálnímu“ úniku informací z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého nedošlo, informoval předseda komise Pavel Blažek. Z výpovědi Vaculíka vyplývá, že během vyšetřování došlo k chybě, kterou přebraly další orgány.

Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vaculík vyšetřoval údajný „brutální“ únik informací, z nějž obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek (více o nařčení z úniku informací).

Celá kauza s údajným únikem informací se zakládá na zajištěné komunikaci Davida Tesaříka. Tesaříkovi přišla varovná SMS o chystané policejní razii ve firmě jeho otce. Policisté se domnívali, že Tesaříka varoval někdo z policie a našli prý souvislost s telefonem blízkých policejního prezidenta.

„Ukázalo se, že s tou slavnou SMS zprávou to bylo úplně jinak, než se slýchávalo od některých představitelů orgánů činných v trestním řízení. Je zřejmé, že došlo k chybě při vyšetřování a tuto chybu následně přebíraly další orgány, které nelenily a běžely to vykládat do médií,“ shrnul Blažek, co přinesla čtvrteční výpověď Vaculíka, který sám mezi novináře nepřišel.

Blažek řekl, že tato chyba vyvolala mediální hysterii. Zatím je podle něj předčasné ukázat na viníka. „Ale těch orgánů, které to měly zjistit je více. Nezjistil to ani jeden, zjistila to tolikrát zpochybňovaná vyšetřovací komise, což je naprosto absurdní,“ podivil se Blažek. Dodal, že je třeba ještě vypátrat, zda tato chyba byla šířena úmyslně či ne.

Šlachta byl z otázek poslanců rozladěný

Před Vaculíkem také ve čtvrtek podruhé vypovídal bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Šlachta před komisí poprvé vypovídal na konci července, kdy před poslanci mluvil téměř pět hodin. Komisi například předal dokument označovaný za tzv. Šlachtovu zprávu, která se zaměřuje na sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru.

Šlachta dnes při svém příchodu řekl, že ho zajímá, jak komise pracuje. „Možná podle otázek (členů komise) poznám, jestli komise jde tím směrem, proč jsme o její ustavení s kolegou Komárkem usilovali,“ uvedl Šlachta. Šlachta byl připraven odpovídat na otázky a přinesl i „některé nové věci a poznatky“. Po skončení výslechu příliš spokojen nebyl, jelikož se ho prý poslanci ptali na stejné věci jako minule.

Čtvrteční výpověď Šlachty trvala necelé dvě hodiny. Na tiskovou konferenci ho doprovodil tradičně předseda komise Pavel Blažek (ODS), který Šlachtu s nadsázkou uvedl jako „nejznámějšího celníka po malíři Henrim Rousseauovi“.

Šlachta však na žerty neměl náladu a řekl, že od komise „odchází mírně rozladěn“. „Některé otázky členů komise byly spíš až osobního rázu,“ uvedl bývalý šéf ÚOOZ. Na tiskové konferenci upřesnil, že navrhl komisi vyslechnout některé nové svědky z řad policistů bývalého ÚOOZ. Šlachta si postěžoval, že s informacemi, které před komisi přinesli někteří lidé a které se objevují v médiích, naprosto nesouhlasí a nejsou pravdivé.

„Pevně si stojím za prací ÚOOZ a všech lidí, kteří na ÚOOZ pracovali. Já jsem navrhl svědky, kteří na útvaru pracovali nebo z nového útvaru odchází. Je důležité, aby se komise zabývala důvody, proč lidé z toho útvaru odchází,“ konstatoval Šlachta.

Boj o reformu policie

Předseda komise Blažek upozornil, že poslanci již vyslýchali například bývalého detektiva Jiřího Komárka. Šlachta však trvá na tom, že by měli být vyslechnuti i další bývalí či odcházející policisté z ÚOOZ, protože podle něj bývalí příslušníci GIBS nemluvili před komisí pravdu.

„Vašimi návrhy se budeme zabývat a hlasovat o nich,“ uklidňoval ho Blažek. Komise podle Blažka ještě zváží, zda nevyslechne jednoho z policistů, jehož dnes navrhl Šlachta. Poslanci si nejprve chtějí přečíst jeho rezignační dopis a na základě informací v něm uvedených se rozhodnou, zda si ho pozvou či nikoliv.

„Dnes jsem při výslechu opakoval věci, které už byly předloženy, takže pokud by je měla komise už vyhodnocené, nemusel jsem tu dneska být,“ zlobil se Šlachta. Hodnotit komisi nechtěl, počká, až k jakému závěru dojde. Přesto dodal, že dnešní otázky poslanců ho rozladily, protože se podle něj netýkaly jádra věci.

Blažek zase na jednu z odpovědí Šlachty reagoval tak, že nebylo potřeba se ho ptát na aktuální situaci uvnitř nového útvaru, protože tam nepracuje.

Poslanci si Šlachtu předvolali znovu, protože minulý týden bývalý ministr Martin Pecina, řekl, že před šesti lety reorganizaci policie navrhoval sám Šlachta, který na protest proti ní letos od policie odešel. Šlachta na Pecinova slova reagoval, že tehdy se hovořilo pouze o sloučení analytických útvarů (více zde).

Komise si Sobotku nepředvolá

Komise se dnes také zabývala návrhem předvolání premiéra Bohuslava Sobotky. Blažek informoval, že návrh přijat nebyl a předsedu vlády si tak komise nepozve.

Jiří Komárek, který v médiích hovořil o „brutálním“ úniku informaci z okolí policejního prezidenta, vypovídal před komisí minulý týden, její práci ale kritizoval. Komárek po svém výslechu sdělil, že ke komisi nemá důvěru a seznamovat její členy s dalšími informacemi je ztrátou času (více zde).

Naplánovaná jsou zatím dvě další jednání. Příští úterý chtějí poslanci vyslechnout žalobce Jarmilu Ošlejškovou a Petra Šeredu z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr 8. prosince znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video