Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rjabov: Česko-ruské vztahy váznou

  10:59aktualizováno  10:59
- Ruský velvyslanec v Praze Nikolaj Rjabov je znepokojen stavem česko-ruských vztahů. Kritizoval nová opatření vůči cizincům, zavedení víz pro Rusy i zastavení vzájemné komunikace. "Jsme znepokojeni, že se mezi námi prakticky zastavil politický dialog," prohlásil velvyslanec na setkání s poslanci. Moskva je navíc znepokojena absencí českého velvyslance v Rusku. Mluvčí resortu zahraničí Rjabovovo znepokojení nesdílí.

Bývalý velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský odešel z funkce počátkem února po roztržce s českým ministerstvem zahraničí. Jeho nástupce dosud ministerstvo definitivně neurčilo.

Ve stejné době česká vláda zrušila bezvízovou smlouvu s Ruskem. Od konce května tak budou muset Rusové při vstupu do České republiky mít v pase vízum. Rusko odpovědělo stejným opatřením.  

Šéf senátního zahraničního výboru Michael Žantovský (ODA):
"Pokud má pan velvyslanec na mysli vízový režim, který nyní bude stejný jako u zemí Evropské unie, pak nechce jistě tvrdit, že EU navozuje konfrontační politiku vůči Rusku."

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil si nemyslí, že by vzájemné vztahy byly až tak špatné. "Je pravda, že se nedá hovořit o jejich dynamickém vývoji, ale jsou standardní a dobré, na bázi vzájemné výhodnosti," reagoval na Rjabova slova.

Nepřítomnost českého velvyslance v Rusku se však jen tak nevyřeší. "Nemělo by to trvat více než několik týdnů až měsíců," tvrdí Pospíšil. Ministr zahraničních věcí Jan Kavan podle něj už o vhodném kandidátovi má jasno. Musí ale ještě uskutečnit standardní diplomatický proces.

Moskva má podle Rjabova zájem na zlepšení česko-ruských vztahů a na společném dialogu. Upozornil však, že komunikace se nyní zastavila nejen na nejvyšší úrovni, ale i na úrovni ministerstev zahraničí. Zatím podle něj zůstala bez kladné odezvy i jeho výzva Kavanovi k obnovení politického dialogu například na úrovni prvních náměstků ministerstev zahraničí.

Velvyslanci je rovněž líto, že poprvé po mnoha letech nevystoupí nikdo z Ruska na festivalu Pražské jaro. Ruští umělci nebyli údajně pozváni ani na divadelní festival v Hradci Králové.

Chyba je podle našich politiků na ruské straně
Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že od předloňského podzimu se mezi Ruskem a Českou republikou nekonaly žádné, do té doby obvyklé, konzultace na úrovni náměstků. Čeští diplomaté přitom naopak v říjnu 1998 v Moskvě vyjádřili zájem Prahy o zvýšení počtu pravidelných konzultací. "Ruská strana se k našemu pozvání dosud nevyjádřila," sdělilo ministerstvo zahraničních věcí.

"Bohužel, s panem Rjabovem je velice obtížné komunikovat," řekl místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Zahradil (ODS), který je i stínovým ministrem zahraničí své strany. "Od doby, kdy nastoupil pan Rjabov jako velvyslanec, se za velvyslanectvím zavřely dveře."

"Na naší straně není tendence bránit dialogu," řekl předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) s tím, že "na dialog musí být dva". V této souvislosti připomněl, že již před několika měsíci zaslal kvůli situaci v Čečensku za svůj výbor dopis zahraničnímu výboru dolní komory ruského parlamentu, ale dosud nedostal žádnou odpověď.

Z poslanců dali pouze komunisté Rjabovovi za pravdu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Najdete na iDNES.cz