Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rizika zaměstnaneckých fondů

  12:10aktualizováno  12:10
Potřeba radikální reformy důchodového systému s sebou nese i nejrůznější návrhy na její provedení. Jedním z nich je zřízení zaměstnaneckých penzijních fondů. Vidinu jisté investice a vysokého výnosu při propagaci zaměstnaneckých fondů však potlačuje vysoká rizikovost ztráty vložených prostředků při bankrotu firmy. V takovém případě přijde pojištěnec nejen o své vložené prostředky, ale i o příspěvky státu.

Obzvláště v právním prostředí naší republiky, kdy jednatelé různých s.r.o. cíleně vedou společnost do konkurzu a bez povinnosti vyrovnání svých původních závazků mohou založit novou společnost, kde opět vesele podnikají s velmi podobným výsledkem.

Důsledný dohled ministerstva financí a Komise pro cenné papíry by sice měla zaručit bezpečnost investice, ale při vzniku většího počtu zaměstnaneckých fondů nemohou tyto instituce zajistit dostatečně potřebnou četnost kontrol.

Žhavým důkazem je nedostatečná kontrola státním dozorem nad kampeličkami či kontrola KCP nad investičními společnostmi typu Private investors, kde protékaly desetimiliardové obchody a kontrola se uskutečňovala po dvou letech.

Rovněž před vznikem zaměstnaneckých fondů je třeba upravit legislativu tak, aby myšlenka a její realizace nepředběhla úpravu zákona, jako se to stalo v případě kampeliček nebo kupónové privatizace, kdy skupiny tunelářů převádí majetek na jiné společnosti či pomocí nevýhodných smluv ničí beztrestně společnosti i s jejími minoritními vlastníky či společníky.

Nic neobstojí argumenty o četnosti těchto fondů v USA či Británii. Tam je dozor na velmi vysoké úrovni a legislativa i častá informační povinnost dokonale zabraňuje podobným praktikám. Podniky jistě budou využívat děr v legislativě a peníze využívat jako svůj další zdroj.

Vidina ušetřených peněz za reklamu a dealery bude vyvážena správními náklady investičních společností, protože fondy budou malé, s menším počtem účastníků a menší sumou peněz a jistě i většími náklady na spravovaný majetek.

Malé možnosti rozložení investic ohrozí jejich stabilitu. Při změně zaměstnání při dnešní nestabilitě pracovního trhu budou fond oslabovat i časté převody peněz k jinému zaměstnavateli. Nevýhoda oproti současným PF, kde toto riziko nehrozí.

Pokud se důchodová reforma vydá i cestou zaměstnaneckých fondů, je nutno brát v potaz všechna výše jmenovaná rizika s jejich maximálně možnou eliminací. Především odděleným účetnictvím. Provést výběrové řízení na licencovaného depozitáře, kterým by měla být buď zahraniční investiční společnost či společnost se silným zahraničním partnerem a dobrým zázemím.

Při výběru by bylo nutné přihlížet i na dlouholeté zkušenosti v uvedené oblasti. Počet přidělených licencí by byl omezen počtem účastníků splňujících předepsané podmínky. Stanovit pravidelnost informační povinnosti s důsledným dozorem MF.

Jen tak se dá uvažovat i o této alternativě jako jedné z možností při důchodové reformě.
 
Pavel Kuthan, Louny

[mailto:p.kuthan@iol.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

25 let od dělení ČSFR. Klaus a Mečiar zhodnotí čtvrtstoletí samostatnosti

Premiéři Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus hovoří na zahradě brněnské vily...

V budově bývalého Federálního shromáždění se setkají hlavní postavy rozdělení ČSFR Václav Klaus a Vladimír Mečiar a...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz