Prezident Izraele Reuven Rivlin po přistání v Kyjevě (27. září 2016).

Prezident Izraele Reuven Rivlin po přistání v Kyjevě (27. září 2016). | foto: Reuters

Statisíce Židů zavraždili i Ukrajinci, připomněl izraelský lídr v Kyjevě

  • 117
Ukrajinský Ústav národní paměti odmítl slova izraelského prezidenta Reuvena Rivlina o účasti Organizace ukrajinských nacionalistů, vedené Stepanem Banderou, na holokaustu. Rivlin přijel do Kyjeva v rámci vzpomínkových akcí k 75. výročí masakru kyjevských Židů v rokli Babi Jar.

„Izraelský prezident bohužel ve svém vystoupení v ukrajinském parlamentu zopakoval sovětský mýtus o účasti Organizace ukrajinských nacionalistů na holokaustu. Uctění památky obětí Babího Jaru by bylo upřímnější bez opakování mýtů těch, kteří se snažili vymazat jejich památku,“ prohlásil šéf ústavu Volodymyr Vjatrovyč, který řídí Ústav národní paměti od předloňského roku a dříve býval šéfem archivů ukrajinské tajné služby.

Kritici mu vyčítají, že se snaží nacionalisty zbavit obviňování z antisemitismu a zločinů spáchaných za války na Židech a Polácích i za cenu zkreslování historie.

Rivlin v Kyjevě připomněl účast Ukrajinců a zejména banderovců na protižidovských pogromech. „Na území nynější Ukrajiny bylo za druhé světové války zavražděno okolo 1,5 milionu Židů, v Babím Jaru i mnoha dalších místech.

Stříleli je v lesích na pokraji strží, shazovali do hromadných hrobů. Mnoho pachatelů těchto zločinů byli Ukrajinci. Mezi nimi zvláště vynikali banderovci, kteří mučili Židy, vraždili je a v mnoha případech vydávali Němcům,“ řekl izraelský prezident.

Našly se i výjimky

Připustil, že se našlo i více než 2 500 Ukrajinců, kteří si záchranou Židů vysloužili titul Spravedlivý mezi národy světa, ale to byly „jiskry planoucí za temného soumraku lidstva“. Většina podle Rivlina mlčela.

Banderovci

Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) se snažila o vznik nezávislé Ukrajiny neovládané ani Polskem, ani SSSR.

Sen o samostatnosti měli Ukrajinci dlouhá staletí, ani po první světové válce jim ale nebylo přáno. Možného spojence proti Rusům našli v nacistickém Německu.

Vztahy mezi Izraelci a Ukrajinci se podle prezidenta v současnosti orientují na budoucnost, avšak nelze zapomínat na dějiny, s děsivými i dobrými událostmi.

V rokli Babi Jar na kyjevském předměstí postříleli nacisté společně s příslušníky ukrajinských milicí během pouhých dvou dnů 29. a 30. září 1941 33 771 kyjevských Židů, což byl největší jednotlivý masakr Židů na území Sovětského svazu po napadení nacisty. Popravy pokračovaly v Babím Jaru i poté. Oběťmi byli kromě Židů hlavně sovětští vojáci, Romové, pacienti psychiatrických léčeben a Ukrajinci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video