Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rivaly spojil teplovod

  15:06aktualizováno  15:06
Poprvé po třech dnech se mohli lidé v královéhradeckých čtvrtích Farářství, Labská, Malšovice a na Moravském předměstí umýt v teplé vodě. Hradečáci, kteří od víkendové havárie v opatovické elektrárně drkotají zuby, museli v páře svých koupelen připustit: pomohli mám naši rivalové. Teplo jim totiž poslala pardubická teplárna.
Havárie v opatovické elektrárně

Havárie v opatovické elektrárně - Na kotelnu opatovické elektrárny spadla střecha (9.11. 2002). | foto: ČTK

Ta teplo v noci nasbírala ve vodě a vedla je do Hradce horkovodem z Opatovic. Přes den pak podnik vyráběl pro Pardubice a Chrudim. V noci na středu se chystá naakumulovat teplo pro zbývající část Hradce Králové.

V samotné elektrárně stále pokračuje odklízení trosek střechy, která v sobotu  spadla na všech šest kotlů. Zatím je pryč asi polovina sutin, na místě pracuje na 170 lidí.

S opravou prvního kotle by se mohlo začít ve středu, kdy elektrárna řekne datum obnovení dodávek tepla z prvního kotle.

Kritická situace s teplem se dotýká asi dvou set tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Lidé v Hradci se zatím ohřejí jednou za dva dny.

Elektrárna své zákazníky odškodní. Podle mluvčího Pavla Hypiuse ale rozhodně nebude proplácet účty za přímotopy, které si lidé kvůli zimě obstarali. "Hodláme se s nimi vyrovnat formou slevy, kterou by našli v ročním vyúčtování za vytápění," vysvětlil ČTK. Výše slevy ale ještě není stanovena.

Petrof stojí
Největší český výrobce pianin a klavírů, společnost Petrof Hradec Králové, zastavil v
pondělí výrobu a devět stovek zaměstnanců poslal domů. "Charakter naší výroby vyžaduje teplo a Opatovice jsou jeho jediným dodavatelem," řekl šéf firmy Jan Petrof. Denní ztráty přijdou na miliony korun.

PONDĚLÍ
Špidla přijel "zahřát" východní Čechy

Lépe jednou vidět než dvakrát slyšet. Tak zhodnotil premiér Vladimír Špidla svou návštěvu na severovýchodě Čech, kde po havárii opatovické elektrárny zůstaly desetitisíce domácností bez tepla. "Elektrárna vypadá jako po výbuchu. Přesto místní orgány situaci zvládají," řekl iDNES premiér na zpáteční cestě do Prahy.

Kvůli sobotní havárii elektrárny, v jejímž areálu spadla střecha kotelny, zůstává bez dodávek tepla a teplé vody zhruba 55 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi.

"Ve středu se dovíme, zda elektrárna začne provizorně fungovat," řekl iDNES premiér. "Energetici zjistí, zda se dají opravit ze šesti kotlů alespoň dva, které byly nejméně poškozeny. Pokud ne, je vláda připravena pomoci," dodal.

Podle Špidly se v regionu stále nakupují náhradní zdroje tepla. Ostatní teplárny posílají během dne provizorně teplo střídavě do Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi. "Každá domácnost by tak měla být během dne alespoň načas vytápěna," podotkl premiér.

Teplo se čeká až v druhé polovině týdne
Východočeši se ale ohřejí nejdříve ve druhé polovině týdne. Teplá voda zřejmě poteče až příští týden, protože prioritou je teplo. 

Oprava prvního ze šesti kotlů potrvá nejméně tři dny. Plný provoz plánuje elektrárna do 20 dnů.

"Pravděpodobně do středy se situace bude spíše zhoršovat," řekl ředitel elektráren František Hejčl. Podle něho se teplota v bytech pohybuje kolem 20 stupňů Celsia. Elektrárna předpokládá pokles na 17 až 18 stupňů.

Hůře jsou na tom lidé v Hradci Králové, neboť náhradní zdroj vytápění je lokalizován v Pardubicích a Chrudimi.

Hradecké školy nakonec zima nezavřela
Všechny základní a mateřské školy v Hradci Králové po havárii kotelny v opatovické elektrárně fungují. A to i přes doporučení krajských úředníků ředitelům škol, aby vyhlásili ředitelské volno.

Z devatenácti hradeckých základních škol má jen pět své vlastní vytápění. Z 28 mateřských školek je na opatovickém teple nezávislých deset.

"Určitě je lepší, aby byly děti ve školách, kde o ně bude postaráno. Rodiče nemusí mít strach, co nimi bude v nevytopených bytech," řekla mluvčí královéhradeckého magistrátu Petra Krátká.

Podle ní vydal magistrát doporučení ředitelům škol, aby vyučování, či náhradní program skončili po obědě. Například žáci základní školy na Pouchově šli dnes místo vyučování do kina.

Volno na některých školách by mohlo být až do konce týdne. Provoz zatím omezí i královéhradecký krajský úřad. Agendu bude vyřizovat méně úředníků.

SOBOTA
Havárie elektrárny: tisíce domácností bez tepla
Havárie, která způsobila odhadem desetimilionové škody, se stala během generální opravy střechy elektrárny. Do areálu už dorazily tři speciální jeřáby. Ze zasypaných kotlů musejí být nejprve odstraněny tuny ocelových konstrukcí a železobetonu.

"Pod ocelovou konstrukcí a betonem zůstalo šest kotlů. Teplo do bytů v omezené míře putuje z náhradních zdrojů," vysvětlil ředitel elektrárny František Hejčl. Omezené dodávky tepla mají nejen nemocnice, domácnosti, ale také školy,
podniky a další instituce.

Lidé situaci často chápali, řada z nich však dala najevo své rozčarování. Jejich častá otázka zněla: Jak může z ničeho nic spadnout celá střecha? Obyvatelé se rovněž pozastavili nad tím, že systém zásobování 55 tisíc domácností teplem a teplou vodou je v podstatě závislý na jednom zdroji.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové musela kvůli výpadku tepla evakuovat dvě budovy ležící mimo hlavní areál. Ten má naštěstí vlastní topení. Zhruba tři desítky lidí byly propuštěny domů. Do hlavní budovy nemocnice bude celkem převezeno asi 50 lidí.
 
Lidé z královéhradeckých bytů tvrdí, že ochlazení v domovech u pocítili. Situaci řeší zejména teplejším oblečením, řada z nich se rozhodla přitopit si elektřinou. Někteří lidé se odcházejí ohřát a umýt k příbuzným. Obdobná je situace v Pardubicích a Chrudimi.

Z nejhoršího pomohou přímotopy
"Koupili jsme 30 přímotopů. Myslím, že zima nyní pacientům není," řekl Radim Faltus, ředitel Léčebny dlouhodobě nemocných v Hradci Králové.  Teplou vodu má léčebna
vlastní.

Bez tepla jsou také dvě budovy Fakultní nemocnice v Hradci Králové.  "Do
hlavního areálu jsme převezli asi 50 pacientů, část lidí jsme propustili domů," uvedl ředitel nemocnice Leoš Heger.

Chladněji než obvykle je také v královéhradeckém hotelu Černigov. Podle jeho ředitele Tomáše Faltuse však ochlazení není nikterak dramatické. "Pokud se situace zhorší, jsme samozřejmě připraveni se o zákazníky postarat," uvedl. Doplnil, že teplou vodu má hotel vlastní.

Přímotopy pro sociální ústavy a podobná zařízení zakoupila podle ředitele Hečla také opatovická elektrárna.

Tuny ocelových konstrukcí a železobetonu odstraňují z kotlů v elektrárně speciální jeřáby, které musejí zvládnout výškové rozdíly až 60 metrů.

Proč střecha spadla, se zatím neví
O příčinách havárie v elektrárně, při níž nebyl nikdo zraněn, firma nechce spekulovat. "Vše je teprve v šetření," vysvětlil Hejčl. Potvrdil, že střecha procházela rekonstrukcí. Škody odhaduje vedení společnosti na desítky miliónů. "Stabilitu to ale neohrozí," řekl redaktorce MF DNES ředitel elektrárny.

Elektrárny jsou připraveny zákazníkům uhradit zvýšené náklady, které jim kvůli výpadku tepla mohou vzniknout.

"Policie šetří, zda nedošlo k trestnému činu obecného ohrožení," sdělila mluvčí východočeské policie Iva Marková. Hasiči už v sobotu vyloučili výbuch či požár střechy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz