Rittig se soudí s Bleskem kvůli jízdenkové kauze. Vypovídal i Randák

  12:08aktualizováno  12:08
Městský soud v Praze začal v pátek řešit žalobu lobbisty Ivo Rittiga na Blesk a jeho bývalého šéfredaktora Pavla Šafra. Vadí mu, že deník vydal několik článků, které ho spojují s kontem na Panenských ostrovech a s kauzou předražených jízdenek. Chce omluvu a 1,1 milionu korun. Šafr trvá na tom, že Rittigovo chování bylo přinejmenším asociální.

Lobbista Ivo Rittig po výslechu na pražském Perštýně (3. dubna 2014) | foto: iDNES.cz

Rittig chce po vydavatelském domě omluvu a jeden milion korun, po Šafrovi žádá sto tisíc korun za komentář, který považuje za dehonestující.

Na smírném řešení se strany sporu nedohodly, Šafr se omluvit nehodlá. „Stal se osobou veřejného zájmu, tím, že vstoupil do ODS a účastnil se vrcholných akcí ODS a objevoval se v blízkosti politiků, a to nejvyšších politiků této země,“ řekl o Rittigovi před soudem novinář. „Byla to veřejná osoba a to také souvisí s tím, jak jsem na tuto osobu nazíral,“ doplnil.

Rittig se soudu osobně neúčastnil, zastupoval ho advokát Vladislav Jirka. Už dříve uvedl, že články obsahují nepravdivá tvrzení a poškozují jeho čest a důstojnost. Psalo se v nich především o Rittigově spojení s pražským dopravním podnikem města Prahy a o tom, že lobbista má peníze z každé jízdenky.

Deník ale informace do velké míry přejal z Nadačního fondu proti korupci. Soudkyně Dagmar Stamidisová proto předvolala i člena jeho správní rady a bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Fond zveřejnil informace na tiskové konferenci v roce 2011.

Podle Randáka začalo vše anonymní zásilkou na jaře 2011. Informace z ní fond nejprve ověřoval. „Ve chvíli, kdy se informace ukázaly jako relevantní, jsme je dali do nějaké formy a uspořádali tiskovou konferenci,“ uvedl Randák. Podle zjištění fondu byla cena za výrobu jízdenek uměle navýšena a peníze putovaly Rittigovi.

S Rittigem jsem neměl soucit, je veřejně činný, uvedl Šafr

Šéf politického zpravodajství Blesku Jiří Fabián potvrdil, že redaktor deníku vycházel především z tiskové konference, které se účastnil, dále z agenturních zpráv a veřejně dostupných zdrojů. „Na dalších článcích se podílelo více autorů,“ dodal Fabián.

Šafr jako šéfredaktor napsal komentář k Rittigovu podnikání, ve kterém uvedl, že daňový ráj na Panenských ostrovech si jistě „oblíbila nejedna velká kurva“. U soudu řekl, že si při psaní uvědomoval, že veřejnost je dlouhodobě v beznaději z velkého počtu korupčních kauz. „Domnívám se, že je z komentáře čitelné, že je psán ve shodě s veřejným zájmem,“ řekl Šafr. Rittigovo jednání je podle něj asociální. „Zda je i trestné, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení,“ dodal.

„On se rozhodl být osobou veřejně činnou v politice. Proto jsem s ním neměl soucit,“ řekl Šafr na dotaz právníka na volbu ostrých výrazů v souvislosti s Rittigem. Jedním z nich bylo třeba „grázl“.

Rittig uspěl ve sporu s ČT i Zaorálkem

Rittig dříve žaloval například Českou televizi, po které úspěšně požadoval omluvu za zprávu, že policie u něj zabavila několik kilogramů zlata (více čtěte zde). V podobném případě uspěl také ve sporu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (více čtěte zde). Žaloval i Nadační fond proti korupci, po kterém chtěl hlavně to, aby ze svých webových stránek stáhl zprávu, která ho spojuje s předraženými jízdenkami (čtěte zde).

Žalobu Rittig podal také na bývalého pražského primátora za ODS Bohuslava Svobodu. Nelíbilo se mu, že v rozhovoru pro noviny uvedl, že Rittig se stýkal s členy TOP 09 a s některým z jejích vrcholných představitelů měl schůzku před Svobodovým odvoláním. U soudu ale v červenci neuspěl (více čtěte zde).

Kauzu předražených jízdenek vyšetřuje policie. Jeden ze svědků, Vladimír Sitta mladší z firmy Neograph, byl odsouzen k podmínce za zneužití informací v obchodním styku (čtěte zde). Obvinění označil za Rittigovu pomstu, soudce mu dal za pravdu.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Policie ukončila po třech letech vyšetřování kauzy Vidkun

Ilustrační snímek

Detektivové z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu uzavřeli po třech letech vyšetřování...

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Najdete na iDNES.cz