Rittig odškodné na Blesku nevysoudil, omlouvat se nemusí ani šéfredaktor

  • 7
Městský soud v Praze ve středu zamítl žalobu lobbisty Ivo Rittiga na vydavatele Blesku a jeho tehdejšího šéfredaktora Pavla Šafra. Žalovaní se Rittigovi nemusí omlouvat za vulgární výrazy v několika článcích ani mu vyplatit 1,1 milionu korun.

Rittig požadoval milion korun a omluvu po Blesku a sto tisíc korun po Pavlu Šafrovi za sérii článků, které se týkaly předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Šafr o Rittigovi tehdy v komentářích mluvil jako o grázlovi.

Když popisoval Rittigovo podnikání, napsal mimo jiné, že daňový ráj na Panenských ostrovech si oblíbila „nejedna velká ku*va“. „On se rozhodl být osobou veřejně činnou v politice. Proto jsem s ním neměl soucit,“ řekl Šafr u soudu (více o jeho výpovědi zde).

Právníci Blesku se u dalších článků hájili tím, že texty vycházely z informací zveřejněných Nadačním fondem proti korupci. Soudkyně Dagmar Stamidisová kvůli tomu předvolala i Karla Randáka, který je členem správní rady fondu. Podle zjištění fondu byla cena za výrobu jízdenek uměle navýšena a peníze putovaly Rittigovi. „Ve chvíli, kdy se informace ukázaly jako relevantní, jsme je dali do nějaké formy a uspořádali tiskovou konferenci,“ uvedl Randák.

Soudkyně nynější zamítavý verdikt vysvětlovala mimo jiné právě tím, že články vyšly až po tiskové konferenci fondu. Rozsudek však není pravomocný. „Klientovi doporučím se odvolat, protože s rozsudkem zásadně nesouhlasím,“ citovala ČTK Rittigova advokáta Vladislava Jirku.

V případě Rittiga to nebyla první žaloba. V minulosti úspěšně požadoval omluvu za zprávu České televize, že policie u něj zabavila několik kilogramů zlata (více čtěte zde). V podobném případě uspěl také ve sporu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (více čtěte zde). Žaloval i Nadační fond proti korupci, po kterém chtěl hlavně to, aby ze svých webových stránek stáhl zprávu, která ho spojuje s předraženými jízdenkami (čtěte zde).

Žalobu Rittig podal také na bývalého pražského primátora za ODS Bohuslava Svobodu. Nelíbilo se mu, že v rozhovoru pro noviny uvedl, že Rittig se stýkal s členy TOP 09 a s některým z jejích vrcholných představitelů měl schůzku před Svobodovým odvoláním. U soudu ale v červenci neuspěl (více čtěte zde).

Kauzu předražených jízdenek vyšetřuje policie. Mimo to začalo u soudu líčení, kde je Rittig mezi obžalovanými za tunelování společnosti Oleo Chemical (více o je ho výpovědi u soudu zde).

,

Nejlepší videa na Revue